Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект
PIP - майстор
Аз живея на тавански етаж, където всичко е с гипсо картон и вата, включително и на пода под душамето. Никъде не съм слагал пароизолация и вече над 10г никога не е имало и капка влага, включително и в банята. Но имам и стенни прозорци, дограмата е дървена и се проветрява и отоплява. Влизал съм в къщи с пароизолация и винаги съм имал усещането, че съм в парник и никога не бих си запечатал къщата по този начин. Ти сам си преценявай. Според мен единствената ти грешка е, че си ползвал осб, вместо ламперия на покрива, но при проветрение и отопление не трябва да имаш проблеми.
Hursa - майстор
ср яну 24, 2024 9:49 amgeorgi82 написа:
Прегледах за тези рекуператори,но тук доста от отоплението включително и моето е на твърдо гориво,пелети и през зимата навън доста често мирише на пушек и ако отвориш прозорец и броиш до 10 ,вътре вече мирише на пушек и предполагам тези вентилатори ще вкарват точно тази миризма и със сигурност няма да е приятно стаята да е с нормална влажност ,но с миризма на пушек,който освен миризлив си е и отрова.Не знам дали ще е ефективно ако засмуква въздух от пространството между преградата стена и външната стена на къщата,защото там не прониква пушек отвън.
Няма ли да се проветрява? Ако не проветрявате - не само влажността ще е проблем :)
georgi82 - специалист
Е ,естествено че ще се проверява,то и сега на етажа отдолу се проветрява винаги поне по 2 пъти на ден,въпроса е дали ще е достатъчно,ако е достатъчно всичко е ок,ако не за това разигравам и най-лошия вариант ,за да съм готов.Навсякъде вече гледам препоръчват поставянето на пароизолация с цел предпазване на ватата от навлажняване,за това и аз сложих,пак казвам че съм затворил картона на стените с по 10 рапида колкото да стои и не е проблем да я махна ако трябва.реших и за тавана да не слагам 20 см плътна вата а да сложа 15 и отгоре да оставя 5 см за някаква циркулация на въздуха.Ще събирам още мнения всички са ми полезни,имам време, не бързам за да не сбъркам ,не гоня крайни срокове, така че ще чакам още мнения и да обобщим всичко и чак тогава да действам.
georgi82 - специалист
чет яну 25, 2024 10:06 amPIP написа:
Аз живея на тавански етаж, където всичко е с гипсо картон и вата, включително и на пода под душамето. Никъде не съм слагал пароизолация и вече над 10г никога не е имало и капка влага, включително и в банята. Но имам и стенни прозорци, дограмата е дървена и се проветрява и отоплява. Влизал съм в къщи с пароизолация и винаги съм имал усещането, че съм в парник и никога не бих си запечатал къщата по този начин. Ти сам си преценявай. Според мен единствената ти грешка е, че си ползвал осб, вместо ламперия на покрива, но при проветрение и отопление не трябва да имаш проблеми.
А не се ли притесняваш, че влагата от стаята колкото и да е тя ако отиде във ватата и срещне студения външен въздух ще започне да кондензира, мухлясва и да си губи топлоизолационните качества.Нормално е да нямаш влага в стаята ако тя излиза през прозорците при проветряване, ако излиза и през стените и свободно преминава през ватата е супер,но ако спира някъде във ватата знам ли...
Ал_ - специалист
Филтри има всякакви. Аз за друга цел взех и удобен малък влагоуловител с дренажна тръба, та варианти има
georgi82 - специалист
Аз искрено се надявам, така да догодя нещата, че да не стигам чак до такъв сценарий с влагоабсорбатори рекуператори, вентилатори и каквито и да са помощни средства, затова и събирам мнения за да направя най-доброто ,пък вече след това....кой да знае.
Ал_ - специалист
Рекуперацията е голямо удобство по мое мнение.
При PIP има проветряване и през дървената дограма
По отношение на проветряването - разгледай таблицата тук:
https://korectiv.files.wordpress.com/20 ... bed0b2.doc
Hursa - майстор
чет яну 25, 2024 4:59 pmgeorgi82 написа:
Е ,естествено че ще се проверява,то и сега на етажа отдолу се проветрява винаги поне по 2 пъти на ден,въпроса е дали ще е достатъчно,ако е достатъчно всичко е ок,ако не за това разигравам и най-лошия вариант ,за да съм готов.Навсякъде вече гледам препоръчват поставянето на пароизолация с цел предпазване на ватата от навлажняване,за това и аз сложих,пак казвам че съм затворил картона на стените с по 10 рапида колкото да стои и не е проблем да я махна ако трябва.реших и за тавана да не слагам 20 см плътна вата а да сложа 15 и отгоре да оставя 5 см за някаква циркулация на въздуха.
След като ще проветрявате - така няма ли пак да влизат миризмите отвън? :) И няма ли да е по-добре този въздух, който влиза да е през филтри. Вероятно слабо ще повлияят на постъпването на някой газове, но ефективно ще задържат твърдите частици и аерозолите.
Според мен, когато се поставя вата, като вътрешна топлоизолация - винаги е добре да се поставя и паропреграда. Ватата е добър топлоизолиращ материал (с високо термично съпротивление). Но е с много голяма паропропускливост (с много ниско съпротивление на газова дифузия). Обикновено много по-голяма от другите материали, които се използват за изграждане на стени (дори от тънки дървени летви). Затова поставена от вътрешната страна на стената, без пароизолация - слоя вата е с много близка абсолютна влажност до тази в помещението по цялата си дебелина. Но температурата пада силно по дебелина на слоя (ако навън е студено, вътре топло :)) Поради това е много вероятно да се стигне до кондензация на водните пари във ватата в близките до външните стени слоеве. Тавана пишете, че е с осб плоскости - те са с много ниска паропропускливост, по-ниска от паропропускливостта на фибрана, а той често се ползва за ефективна паропреграда. Мисля, че няма особен смисъл да оставяте тези 5 см над ватата, по добре да сложите по дебела слой вата. Този (въздушен) слой за да върши работа - трябва да е вентилируем - т. е. да има отвори долу (например под стрехите) и горе (около билото). Така през него преминава затопления въздух. Зимата - от топлината преминала през ватата от помещенията, лятото - от нагретия от слънцето покрив. Над ватата тогава се поставя паропропусклива преграда, за да изсъхва слоя вата, ако се навлажни (под вата се поставя също паропреграда). Така, ако се образува конденз под покрива (малко вероятно) или ако навлязат капки вода през него или с въздуха в този слой - те да не проникнат във ватата, а да се "изтъркалят" :) по мембраната и да изсъхнат сравнително бързо в следствие циркулацията на въздуха през така образувания въздушен слой, между покрива и ватата покрита с мембрана. В случая нямате организиран такъв слой за вентилация - до колкото разбирам.
Последна промяна от Hursa на чет яну 25, 2024 7:41 pm, променено общо 1 път.
PIP - майстор
чет яну 25, 2024 5:02 pmgeorgi82 написа:
А не се ли притесняваш, че влагата от стаята колкото и да е тя ако отиде във ватата и срещне студения външен въздух ще започне да кондензира, мухлясва и да си губи топлоизолационните качества.Нормално е да нямаш влага в стаята ако тя излиза през прозорците при проветряване, ако излиза и през стените и свободно преминава през ватата е супер,но ако спира някъде във ватата знам ли...
Ако има влага където и да е ще я усетиш, при мен няма, знам защото съм много чувствителен на миризми и не мога да понасям застоял въздух. Най-мразя къщи и апартаменти, където не се проветрява. Не ти казвам какво да правиш, сам решавай, просто спеделям, че аз нямам парозащита и нямам влага никъде.
шоп - майстор
чет яну 25, 2024 10:06 amPIP написа:
Аз живея на тавански етаж, където всичко е с гипсо картон и вата, включително и на пода под душамето. Никъде не съм слагал пароизолация и вече над 10г никога не е имало и капка влага, включително и в банята. Но имам и стенни прозорци, дограмата е дървена и се проветрява и отоплява. Влизал съм в къщи с пароизолация и винаги съм имал усещането, че съм в парник и никога не бих си запечатал къщата по този начин. Ти сам си преценявай. Според мен единствената ти грешка е, че си ползвал осб, вместо ламперия на покрива, но при проветрение и отопление не трябва да имаш проблеми.
Истината ще лъсне ако свалиш на няколко места гипскартона на височина 50 см от тавана.

Масово ватата без пароизолация се е увлажнила свлека и горните 50 см от стените я няма. Изолацията е мижава и клони към нула.

Тема "Помагайте,дилема с пароизолация на тавански стаи." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: