Монтаж, топло и звукоизолации.
marqn - помощник
Здравейте на всички:)
Имам следната молба за съвет. Предстои ми изграждане на преградна стена в дневна , като идеята да се образуват две нови нови стаи – дневна и малка стая за детска. Няма да има преход между двете стаи, което е важно да се отбележи-единствено новата преградна стена( влизането за детската ще е от друга стена). Тъй като площта, с която разполагам не е голяма и борбата е за всеки сантиметър и съм се спрял на вариант с итонг 12,5 см. Това, което е притеснява дали ще е задоволителен резултата от гледна на точка на звукопропускливостта между двете нови стаи, което за мен е най-важното в цялата работа? Гледам в нета , че има итонги с повишена звукоизолационна способност (повишена плътност), някакъв показател D , който е 300, 400 и т.н. и най-голям е показателя D 700. Само, че нещо в магазините и складовете , които ходих до сега нямат на идея какво е D и колко е на техните итонги , но ще продължа да търся. Дали 12,5 см е компромис и 15 см е по-добър вариант или разликата би била незначителна...Ще съм благодарен на мнения , а ако някой има и конкретен подобен опит да сподели също бих се радвал. Поздрави
Pooh - майстор
YTONG и звукоизолация ... :down:
За звукоизолиране с минимални дебелини - преградна стена от гипсокартон. А именно - UW/CW75 + 2 слоя гипсокартон от всяка страна и минерална вата в кухината = 12,5см. в завършен вариант. Но не ми се води прекалено по акъла - аз съм предубеден, а може да изникне и по-гениално решение.
marqn - помощник
Pooh написа:
YTONG и звукоизолация ... :down:
За звукоизолиране с минимални дебелини - преградна стена от гипсокартон. А именно - UW/CW75 + 2 слоя гипсокартон от всяка страна и минерална вата в кухината = 12,5см. в завършен вариант. Но не ми се води прекалено по акъла - аз съм предубеден, а може да изникне и по-гениално решение.
Милех и за гипсокартон и това решение, но не съм сигурен, че по-добро, дано се включи някой колега , който е правил вкъщи подобно нещо и да сподели мнение. Не знам за тези итонги с повишената звукоизолционна способност дали са наистина такива или е ала-бала...
chapara - майстор
Предубедения е най прав :wink:
marqn - помощник
Колеги, мерси за мненията , спирам се май на гипсокартон:) Само да попитам каква е точно разликата между следните два варианта- профил 7,5 см, вата и два слоя гипсокартон и профил 10 см, вата и само един слой гипсокартон? !Чудя се на кой вариант да се спра от гледна точка на звукоизолация и от гледна точка на това , че мисля да монтирам някое и друго шкафче и телевизор 42 инча.
Pooh - майстор
marqn написа:
Колеги, мерси за мненията , спирам се май на гипсокартон:) Само да попитам каква е точно разликата между следните два варианта- профил 7,5 см, вата и два слоя гипсокартон и профил 10 см, вата и само един слой гипсокартон? !Чудя се на кой вариант да се спра от гледна точка на звукоизолация и от гледна точка на това , че мисля да монтирам някое и друго шкафче и телевизор 42 инча.
Широчината на профилите няма почти никакво отношение към звукоизолация. По друг начин стоят нещата с пластовете - колкото повече РАЗНОРОДНИ слоеве - толкова по-добра звукоизолация. Ватата за звукоизолация също е различна от тази за топлоизолация. Най-добрия вариант е акустичен гипсокартон от страната която трябва да се "заглуши" (перфорацията е така направена, че да "разбива" звуковите вълни). А от другата страна - двуслойна обшивка, като между двата слоя се положи материал с различна плътност от тази на гипсокартона ... корк примерно. За елиминиране на хоризонталното звукопренасяне - задължително се полагат уплътнителни ленти към граничните елементи - под, таван и околни стени. Както и акустичен упътнител в ъглите (обшивката не трябва да се опира в граничните повърхности/елементи, поне 2-2,5 см. разстояние трябва да се остави).
Окачането на шкафове е доста сериозен проблем по отношение на звукоизолацията, защото изисква усилени профили, които по условие се анкерират с планки към пода и тавана, а това меко казано съсипва звукоизолацията. Но мисля, че с плаваща връзка може да се минимизира до някъде негативния ефект.

Все пак всичко зависи от нивото на изолация, което се гони ... :wink:
marqn - помощник
Ами при мен ще е някакъв компромис, тъй като разстоянието гледам да е минимално , но да може да се закачат гореизброените неща и въпроса е за тази 12,5 сантиметера(или айде един, два отгоре:) кой е оптималния вариант...
marqn - помощник
Pooh, всъщност сега видях, че ти си ми отговорил преди време с предложението за гипсокартон, благодаря ти:) като гледам май ще е този вариант с 7,5 см профил и по два пласта гипсокартон. Само последно- ватата каква дебелина трябва да е и да е минерална , а не стъклена или каменна? Коя има по-добри звукоизолациони показатели...?
gechev - специалист
Блокчета от полистиролбетон. Само те ще ти дадът нужната шумоизолация при дебелина 12 см.
Pooh - майстор
gechev написа:
Блокчета от полистиролбетон. Само те ще ти дадът нужната шумоизолация при дебелина 12 см.
Ъъъъ ... Като мнение от производител ... може и да мине, но ... айде малко по-сериозно все пак. То бива вълшебен мат'рял, ама чак пък ВСИЧКИ задачи в съвременните СМР да решава ... :prayer:
За разлика от топлоизолацията, звуковата такава е мноооого по-сложен процес и НИКОЙ материал не решава проблема самостоятелно. Още по-малко пък нещо плътно като полистиролбетона. Сега ако кажете, че наличието на полистирол го прави "неплътен" материал, вече съвсем весело ще стане. Спрямо звукоизолацияте, дори и тухлена стена с налепени кори за яйца е по-добра от полисторбетона.

Извинявам се, ако провалям "кампанията", но ... нека бъдем малко от малко и обективни

Тема "Вътрешна преградна стена от итонг - звукопропускливост" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: