• 1
  • 2
Вашето лично помещение
Какво да си купя-матрак или дунапренов дюшек. Да не е скъпо, но да е удобно.
Emerald - модератор
Матрак разбира се. :)
bluelemon - специалист
Ами приказката "евтиното излиза скъпо" е в пълна сила. Пък и зависи колко комфорт искаш. Аз искам много и вложих сериозна сума в латексов матрак. Много съм доволен. Така че всичко зависи от това с колко пари разполагаш.
http://www.ted.bg/?page=cms_index&struc ... 7c0e7ea8a6
Emerald - модератор
Аз и друг път съм казвала- за мен идеалното легло не трябва да има нищо повече от качествен матрак с основа. Хората гледат да купят абсолютно ненужна дървения, а най-ценното и нужното подценяват. :?

Изображение
solo5 - майстор
Emerald това изглежда супер,
но съм спал на подобно в хотел Родина и хич не беше удобно
непрекъснато се изплъзвах нанякъде
Може да има и по качествени, но това ми е впечатлението
Иначе ако е 160х200 или 180х200 и стои стабилно ще е 6 :roll:
Emerald - модератор
solo5 написа:
Emerald това изглежда супер,
но съм спал на подобно в хотел Родина и хич не беше удобно
непрекъснато се изплъзвах нанякъде
Може да има и по качествени, но това ми е впечатлението
Иначе ако е 160х200 или 180х200 и стои стабилно ще е 6 :roll:
Това е от сайта, който е дал горе bluelemon. Трябва да ти снимам някой местен магазин да видиш какво е страхотна спалня. :-D
Това че си се "изплъзвал" няма нищо общо с матраците по принцип. Не знам на какви сатенени завивки върху какъв сатенен матрак си спал та си се изплъзвал :roll: , но с нормални неплъзгащи материи не виждям как ще стане. :wink: "Плъзгането" не е синоним на липса на качество, а може би на недомисленост от гледна точка на практичност.
solo5 - майстор
не е от сатенените завивки (които ги нямаше)
все пак хотел Родина е хотел, който според мен не си заслужава 4-те звезди :-D
просто матрака ми се видя тесен и доста "пружинираше"
иначе на вид изглеждаше около 80-90% като този :?
Emerald - модератор
Ти говориш за нещо, което не би могъл да определиш на външен вид. Както в с възглавниците, така и при матраците има различни степени на поддръжка, различно качество на пълнеж.
Един обича да потъва, друг предпочита по-твърдичко.

Ще преведа част от гид на купувача за избор на матрак -това най-добре ще опише какво по-точно се търси в качествен матрак и защо при два еднакви на вид матрака единия е супер-евтин, другия направо убийствено скъп.

1- Адекватната поддръжка е най-важна, първостепенна. Добрия матрак трябва да подсигурява адекватна поддръжка за всички части на тялото и най-вече за гръбначния стълб.

2-Твърдостта не е задължително синоним на поддръжка. Един матрак не трябва да е твърд за да е добър. Новите материали за пълнеж на възглавници придават на съвременните матраци усещане за гъвкавост и мекота като при това осигуряват една добра поддръжка.

3- Тенденцията на всичко "по-дебело" продължава. Днес качествените матраци са много по-дебели от преди пет години. Тези по-дебели матраци са синоним на много по-голям конфорт.

4- Размера е важен. Посигурете си достатъчно място за опъване. Дали ще избирате едноместен мартак или голям спален, вие не трябва да се чувствате на тясно.

5- Матракът трябва да е издържлив. Вашият матрак трябва да има стоманен център. Той трябва да може да издържа на всички тестове за издържливост. Неговата гаранция трябва да бъде минимум 10 години (периода на препоръчано време, след което би трябвало да сменим нашия матрак-веднъж на 10 години).

6- Имайте добро покритие. Вашият матрак трябва да има добра гаранция, но не забравяйте, че гаранциите покриват само фабрични дефекти и недостатъци на производството; нормалното износване и загуба на поддръжка, които идват неизбежно с времето не са покрити.

7- Матракът и "sommier" (тъничката част която е над него- не знам как се казва на български :? ) трябва да бъдат добре подбрани. Тези два елемента трябва да работят като двойка. Добре подбраният sommier ще удължи живота на вашия матрак.

8- Търсете най-добрата сделка. Комплектът матрак-сомие на намаление не са добра сделка ако не ви подсигуряват добри нощи и сън. Търсете най-добрата сделка, а не най-ниската цена.

9- Доброто сомие е ключовия елемент. Качественото сомие е отлична инвестиция. То служи за амортизиране на шока като намалява налягането упражнявано върху матрака и помагайки по този начин за удължаване на издържливостта.

Какво да търсим в един матрак?

В края на краищата, това което търсите е да прекарате добри нощи и сън. За да направите отличната покупка, открийте точното равновесие между всички предлагани предимства. Ето и предимствата които трябва да имате впредвид в крайна сметка:

1. Поддръжка

Най-важната характеристика на един комплект матрак-сомие това е качеството да предложи поддръжка адекватна за тялото. Поддръжката е осигурена от структурата на пружините и на пяната в матрака. Адекватната поддръжка е гаранцията, че тялото е в добра поза за отпочиващ сън. Повърхността на матрака трябва да поддържа тялото равномерно и да пази гръбначния стълб добре изправен по отношение на ханша и раменете като поддържа долната част на гърба.

Прекалено мекият матрак дава ефект на потъване на тялото. Най-тежките части на тялото могат прекалено да потънат и в този случай гръбначният стълб се разполага в лоша поза. Ако гръбначния стълб не е достатъчно поддържан, мускулите ви ще работят цяла нощ за да поддържат на вашия гръбнак нормална извивка.

Прекалено твърдия матрак ще поддържа само най-тежките части от тялото (ханша и гърдите). Това може да причини точки на налягане и да наруши циркулацията. Долната част на гърба и останалата част от тялото няма да бъдат достатъчно поддържани и вашите мускули ще работят още повече през цялата нощ за да поддържат доброто линиране на гръбначния стълб.

2. Комфорт

Комфортът или това как се чувстваме върху матрака е въпрос на вкус. Слоевете тапицерия между вътрешната система на поддръжка и повърхността за лягане определят нивото на комфорт на един матрак. Различните модели, дебелините и количеството пластове на тапицерия ще дадат различна текстура на допир.

Комфортът не е синоним на поддръжка. Поддръжката е гарантирана от добрата вътрешна структура на матрака докато комфортът, той е подсигурен от гъвкавостта и стойкостта на тапицерията. Ако системата на вътрешна поддръжка на матрака и сомието е сходна за различни комплекти, поддръжката е еднаква. Обаче слоевете на тапицерия могат да бъдат различни в зависимост от търсеното ниво на комфорт.

3. Издържливост.

Купуването на комплект матрак-сомие е най-важната инвестиция. Затова издържливостта е много важна точка. Видът на плата,концепцията и качеството на изработка имат огромно влияние върху издържливостта на матрака, но ключовият елемент това е сомието. Едно сомие може да поглъща до 50 процента от шока упражняван върху матрака. Матрака и сомието са предназначени да се използват едното с другото. Издържливия комплект матрак-сомие могат да предложат дълги години възстановяващ сън.

4. Свобода на движенията

За да имаме добър сън, ние всички имаме нужда от пространство за да се отпуснем и да имаме по-голяма свобода на движения. Ако двама възрастни спят на двойка-легло, всеки един разполага с широчина от 26 1/2 po- почти същата широчина като тази на креватче на бебе. Едно голямо двойно легло предлага спална повърхност със 17 % по-голяма от обикновено двойно и едно много голямо двойно- 34 % по-голяма от тази на обикновено двойно.

(размерите са приведени за американски стандарти, а тези са доста повече от европейските. :-D :-D Значи...трябва да се има впредвид, че и размера на спалните помещения им позволяват огромни легла. :? )

5. Стойност

Цената е винаги един важен аспект, но би трябвало еднакво да отчитаме качеството по отношение на съня който получаваме. Определящия фактор трябва да бъде стойността, а не цената!

http://www.sears.ca/gp/node/n/43129011/ ... Brand=core


Изображение
solo5 - майстор
това на горната снимка изглежда добре
дай някакъв линк за БГ доставчик :roll:
... нещо като 180х200 :lol:
Emerald - модератор
solo5 написа:
това на горната снимка изглежда добре
дай някакъв линк за БГ доставчик :roll:
... нещо като 180х200 :lol:
Някога по мебелните изложения и на стройкото беше пълно с вносни мебели включително и фирми за матраци. Само че...ако конкретно това тук струва към 1500-2000 дол., в България цената му е двойна и тройна. :?

Значи...аз съм най-неподходящия човек да дава мнение и координати на каквото и да било в България. Инфото ми е прекалено старо. :?
  • 1
  • 2

Тема "Какво да си купя - матрак или дунапренов дюшек?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: