Много интересна и все по-често дискутирана тема.
Здравейте на всички, които четат този форум. Имам следният проблем:Първият етаж на къщата ми е на ниво земя, като задният край на етажа целият е в земята. От това ниво започва вторият етаж, но проблема ми е с първия. Лятно време ми избиваше влага по пода и по стените, особено тази, която е в земята. Направих си вътрешна изолация от стиропор 2 мм на стените, които са от към страната на насипа. Нещата се укротиха и след това направих навсякъде изолация с фибран. Влага се появяваше отново по пода, но по-малко. След това, обаче наредих по пода ламинат, и на следващото лято се появи влаг на стената, която е към насипа на около 3-4 см от пода. Предполагам, че е от найлоновата подложка, която се поставя под самия ламинат. Какво бихте ме посъветвали да предприема, за да се справя с тази досадна влага?
Илиян Илиев™ - майстор
Подходящо и трайно вътрешно разрешение няма.

Всъщност има само едно, но ще ти намали стаите осезателно. Ако ти се намалява всяка стена с поне 40-50 см(само външните стени) да почвам да ти обяснявам, ако не ще чакаме да се включи колега с подходящо решение. :wink:
torbalan - Дървен философ
при мен къщата е на насип
зидана е преди повече от 40 години....

след като я купих
шпакловах старите помещения....
и - появи се влага....

а подпочвената вда е на 50 метра надолу (имало е кладенец някога)


сега чакам - ама какво чакам, и аз не знам :)
detronik - специалист
Здравейте,
не знам дали случая е такъв, но мой познат се занимаваше с производство на керамични дренажни тръби(тръба, която е надупчена по дължината си от едната страна). Покрай него съм чувал за няколко подобни случая на къщи с приземни етажи, в които избива влага и то доста. Та решението там беше, че се изкопава канал от страната от която избива влагата, полагат се тези тръби и се отвежда водата нанякъде(канализация предполагам). Идваха хора и споделяха че проблема им е изчезнал след дренирането.
А моето мнение по твоя въпрос е че не се бориш да премахнеш влагата, а да я прикриеш, което няма как да е трайно решение. Мисля ча щом отнякъде идва влага то трябва да я спреш.
Странно е това че се появява лятото. Ако е от топене на снеговете или дъждове ще е пролет. И при мен(в апартамент) се появява влага, но пък през зимата(конденз). В мазето ми има влага при обилно топене на снегове, но лятото всичко изчезва.
Да не би да има подпочвена вода близко до къщата ти?
Ако е така мисля че само дрениране би помогнало.
А ако не, то може да ти помогне хидроизолация отвътре. Аз съм ползвал Aquamat, има и други Izomat май беше, но прочети тук повече за това.
8180 - майстор
detronik написа:
Странно е това че се появява лятото.
Този странен проблем е обсъждан някъде назад във Форума.
БЕЗ ДА ТВЪРДЯ, че е така, колкото и странно да е, не е невъзможно това да е КОНДЕНЗ или комбинирано с външна почвена влага.
Последната е по-ясна, но и по-трудна за борба.

Ако вярвам на едно подаръчно изделие пред мен, в момента отчитам 28оС и 56% относителна влажност. Тази влажност би кондензирала върху повърхности с 18оС и надолу. Според мен, не е невъзможно вкопаната стена (и подът) да има такава температура - ориентировъчно би могла да се измери и с обикновен термометър, притиснат към стената с нещо добре топлоизолиращо и последващо бързо отчитане. С температурна сонда за мултицет ще е по-лесно.
Най-тъпото при горната хипотеза е, че колкото повече външен въздух прониква до стената, толкова повече влага ще привнесем, преди с това проветряване да успеем да повишим темп. на стената и поне първоначално, процесът се задълбочава.

Не разбрах, въпросната стена на 2мм. стиропор ли е останала или отгоре има и фибран - колко?
Някаква ориентация може да се получи и като се облепи примерно 1м2 от проблемната стена херметично с найлон и се наблюдава дали, от коя страна и как във времето ще се появи конденз.

Решенията (че не са много евтини) ще се търсят след достоверното определяне характера на влагата, най-добре от специалист.
vk - специалист
mrtoi написа:
:Първият етаж на къщата ми е на ниво земя, като задният край на етажа целият е в земята.
Най доброто решение е да отделиш задния край на този 1-ви етаж от почвата (земя). Трябва да се изкопае зад тази стена и да има 1 метър и така ще ти се реши проблема. Запретвайте ръкави или поръчай едно малко багерче bobkat, като тези тук: http://minibager-bobkat.hit.bg/gallery.htm
Наемът е около 200 лв на машиносмяна (8 часа), но в тези времена може и по-евтино да намериш.

Тема "Помощ, влагата настъпва." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: