Много интересна и все по-често дискутирана тема.
tanosliven - специалист
Spokoiniq написа:
Хубавичко ще кънти тая кухина...
и не само....
peterpan111 - напреднал
Пари за вата няма - на места може да се събере 10 см, на други - и 10 мм не могат. Така, че нека кънти. Отгоре ще има подложка и ламинат. Стаите са малки и ще има доста мебели - те самите спират резонанса, а и там само ще се спи.
Всъщност вътре има нещо - при къртенето на замаската извадихме разни стереопори - долу отидоха :)
prascho - майстор
Да не засвири само това стерео, че .... Иначе се види де сте ги слагали тези ЕПС-си.
ivouz - специалист
Хрумна ми един вариант такъв:
Това преди да сложите нещо върху OSB-то .Пробий през 30 см. плоскостите с 10 мм.свредло, шахматно и изстискай вътре пяна!
peterpan111 - напреднал
ivouz написа:
Хрумна ми един вариант такъв:
Това преди да сложите нещо върху OSB-то .Пробий през 30 см. плоскостите с 10 мм.свредло, шахматно и изстискай вътре пяна!
Това ми се вижда разумно. Ще го направя. Другите - имате ли мнение по това предложение???
Прасчо - не се бях сетил за възможно свирене от вятъра. Ти и в другата тема разгроми този под. И така става - скоро ще се прави съседната стая и мога да не допусна грешките от тази.
Самата къща ако не тази, то следващата година ще търпи цялостна изолация на фасадата, така че термомостът, който бетонната плоча представлява не ме притеснява особено.
noiseless - напреднал
peterpan111 написа:
Чакахме да съхне около 24 часа, след което навихме плоскостите, предварително разкроени:

Достатъчно здраво е да се ходи отгоре, без да се притесняват за гипсофазера. Майките ще се отлепят от леглата, даже някои се отлепиха, докато монтирахме, но така, както е една цяла конструкция не могат да се изместят, т.е. ако не се натроши цимента, което не виждам как може да стане няма как да се измести или пропадне.

Сега само темата има нужда от ново заглавие - от Сух под с еднослоен гипсофазер към ОSB :)
peterpan111, година по-късно как се държи пода, моля?
Изглежда доста хитра и рационална система "направи си сам" - благодаря за споделянето!
Мисля, че ако "майките" се фиксират към циментовите "пилета" с полиуретаново лепило/пяна не би трябвало да се отлепят от там?
Според мен също е задължителна ватата или перлита между "майките".
Поздрави,
Иво
peterpan111 - напреднал
Привет,
Ремонта там отдавна приключи, а на мен са ми други неща на главата и си признавам, че не съм влизал във форума почти година.
След този под направих още един по същия начин, но майките бяха по-нагъсто, по-добре циментирани, а между тях - по няколко къси - напречно разположени.
Година по-късно подът в първата стая проскърца доста сериозно и за мен е дразнещо. Във втората стая не е мръднал - не поддава, не скърца. Исках в първата стая да демонтирам ламината и да го оправя, но моите хора казаха, че не им пречи и те като не дават - няма как.
Ако трябваше да го правя сега - бих уплътнил разстоянието между и под майките - може би със стиропор, перлит, каквото и да е - нещо леко, а отгоре бих направил съвсем тънка (1-2 см) циментова замаска с мрежа, която да е между майките и нивото и да равнява с тях. Така няма да има накъде да поддаде, съответно няма и да скърца, а няма да тежи.
Здравейте , виждам че темата е доста стара , но имам няколко въпроса . Ще уточня че съм изключително “боса “ в строителството . Въпросът е следния .. Имаме апартамент, който е на тапа , реших да го завършим ,но навремето баща ми не е до измазал или доизравнил нивото на коридора спрямо стаите . В момента коридора е по -нисък (вероятно не съм мерила по правилния начин ,мерих с рулетката) замазалата от стаите е с 4 см по висока . Искам да изравня с пясък , цимент .. нещо такова , обаче четох че съхне едва ли не месеци . Въпроса е - под нас живея вече хора - влагата няма ли да слезе към тях , сух под ли да правим , кое е по - евтино .. изобщо -какво се пари :-D
prascho - майстор
Българският вариант на сух под с керамзит изисква минимум 30мм, като сложиш и 2 см фазер отива към 5см. Като цяло сухия под е добре да бъде комбиниран с подов ХПС и да обхваща всички помещения за да бъде рентабилно вложението. Не спомена какво е покритието в стаите, но навярно е замазка.

П.П. Аз бих сложил 3-4см подов ХПС /примерно на "Аустротерм"/. Характерното е, че якостта е над 300. Лепнат на гребен ако основата е равна и шпаклован отгоре с ПВЦ мрежа и лепило за плочки /примерно "ФлексУни"/. След това някакъв гранитогрес по избор.
chapara - майстор
нед сеп 16, 2018 9:02 pmprascho написа:


П.П. Аз бих сложил 3-4см подов ХПС /примерно на "Аустротерм"/. Характерното е, че якостта е над 300. Лепнат на гребен ако основата е равна и шпаклован отгоре с ПВЦ мрежа и лепило за плочки /примерно "ФлексУни"/. След това някакъв гранитогрес по избор.
Точно по описания начин не се прави :!: :idea: :!: :idea: :!: :idea: Още по малко твърда , крайна, подова настилка.Над ХПС се полага по техническа характеристика 5 см. армирана замазка :!: :!: :!: За ламинат да кажат колегите които се занимават с това. Коридора е оставен по ниско защото не е била ясна крайната настилка (дебелината и). Прави се земновлажна замазка и да , няма да потече на комшиите ако се внимава :idea: :idea: :idea: :idea:

Тема "Сух под с еднослоен гипсофазер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: