Много интересна и все по-често дискутирана тема.
svetliopi44 - Чирак...
butoff написа:
Как е добре да се направи повдигане и подравняване на панелен под?
Височината е около 20-25 мм. Ако има топлоизолационни качества още по-добре.
Варианти:
1. OSB, Фазер (малко им е дебелината и не знам как ще ги подравня)
2. Пенобетон? (нищо не знам за него)
:?:
Аз бих го направил с OSB само че на 2 пласта по 9мм .Лепиш го за пода с монтажна пяна и дюбелираш .Вторият пласт лепиш за първия и го хващаш с винтове за първия .При стените оставяш по 10мм фуга . При монтажа на втория пласт е хубаво да скриваш фугите на първия за да не се получи кръстата фуга.
PLOCHKATABG - специалист
svetliopi44 написа:

Аз бих го направил с OSB само че на 2 пласта по 9мм .Лепиш го за пода с монтажна пяна и дюбелираш .Вторият пласт лепиш за първия и го хващаш с винтове за първия .При стените оставяш по 10мм фуга . При монтажа на втория пласт е хубаво да скриваш фугите на първия за да не се получи кръстата фуга.
На няколко места виждам, че съветвате на ПДЧ и подобни материали, които са лепени или дюбелирани за пода, да се оставя фуга.
Фуга се оставя единствено на ламинат, по простата причина, че е много зависим от влагата и трябва да е "плаващ" за да може да поема разширенията от влагата.
Какво значение има да се остави фуга след като не може да мърда, нали съветвате да се залепи и хване с винтове .
Съвета не е упрек, а пояснение !
svetliopi44 - Чирак...
PLOCHKATABG
Така е колега ,но с очите си съм виждал от немарливост как се е надул поради това че периодично е бил мокрен ... и понеже е плътно до стената се издува между дюбелите ... OSBto е особен материал не е като ПДЧто
dito - специалист
Само да вметна, че по принцип фуги се оставят заради топлинни разширения. При някои материали може да обират и някакви причинени от влага, но за температурни - винаги има такива.
Chefo77 - майстор
Разстояние се оставя. И между стената и OSB-то, и между отделните плоскости.
Плочка, не ме карай да обяснявам защо, ако си виждал надуто OSB, което е изкъртило гипсокартона, въпреки че е било дюбелирано, няма да задаваш този въпрос :) OSB, което е било опряно в стената. А аз съм виждал такова неведнъж. Руснаците даже използват двуредово редене на плоскости, лепени и ковани, с кръстосана фуга, с 10 мм между тях - няма толкова здрава основа за паркет.
Нормален и ненормален паркет НЕ СЕ ЗАКЛИНВАТ! На всички се оставят фуги до стената.
parketmilanov - специалист
ОДОБРЯВАМ!!!! :)
поздравявам Чефо! :)
и съгласен !!!!!
svetliopi44 - Чирак...
Предимства:

- високи механични и физични свойства в сравнение с другите плоскости от дърво... не съм съгласен

- широка употреба в сферата на строителството ...да

- лесни за рязане, преработка и монтаж... да

- намаляват времето за строителство... в Амирика да ...

- лесно свързване посредством различни скрепителни системи...да

- олекотени в сравнение с конвенционалните конструкции... да

- влагоустойчиви ... лъжа ...голяма

- не се влиаят от външни фактори... пак лъжа
п.п. Плочката ... няма да го вадя сега , но вярвай ми че е голям ... :wink:
Последна промяна от svetliopi44 на ср юни 16, 2010 10:31 am, променено общо 1 път.
butoff - помощник
Малеее да не питам...
Не исках да отварям нова тема, та затова писах тук. Не се ли прави по-добро изравняване със замазка? При разлика в нивата (2см единия край,другия 3см)тези плоскости (osb, mdf) как ще компенсират- с пяната ли? Тази полиуретан пяна с времето сляга ? май ?

Корекция: Отгоре полагане на най-евтиното и горе-долу прилично покритие- ламинат. (поправете ме, ама мисля 4-5 пъти по-евтин от паркет)
Последна промяна от butoff на ср юни 16, 2010 11:01 am, променено общо 1 път.
rulom - модератор
Това, че питаш в тази тема е даже добре !
Не казваш какво ще полагаш отгоре, ламинат или паркет !
ОСБ-то се ползва за подравняване, а не за нивелиране.Ако искаш да е идеално нивелиран-замазка.
Пяната е за лепене и обиране на неравности и също не е за нивелиране :wink:
rulom - модератор
По принцип не съм чак толко наясно с дървесината, просто изказах мнение от мои наблюдения и поставяне на "няколко" квадрата ламинат.
......та последно за ламинат ли се говори или за масивен паркет :?
Въпроса ми е към питащия в темата.......
Иначе Фурен си е екстра 80 жители и там се намира гресьорката на земната ос :wink: такова спокойствие, даже не можете и да сънувате ...некои работат добре с гугъла :wink: ......дали да не покажем и аз кво намерих :cool:

Тема "как да поставя шперплат или талашит на цементов /бетонен/под" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: