Много интересна и все по-често дискутирана тема.
papogai - специалист
Здравейте Майстори!Моля за съвет как да поставя шперплат или талашит на цементов /бетонен/пoд
Стефан - майстор
Без да съм подготвен, ми хрумва следното нестандартно решение. Правиш здрава и права метална конструкция от профили с размери такива, колкото е листа талашит. Предварително полагаш, и хоризонтираш листа със здрави подложки в ъглите. Очертаваш местоположението на листа на пода. Полагаш с подходящо количество полиуретанова пяна в очертаното пространство, без да се махат подложките. След това полагаш листа талашит. Върху него поставяш металната конструкция. И притискаш поне с 5 броя винтови подпори за кофраж към тавана. Докато пяната не е стегнала, се проверява хоризонталното положение с нивелир. Ако някъде има кривини, се изправят с клинове под металната конструкция. След 24 часа премахваш подпорите и металната конструкция. По този начин имаш един здраво залепен, и термоизолиран под от талашит/или какъвто и да е друг материал/. И със сигурност няма да кънти на кухо.
Вижда ми се доста сложно. Аз си правих дървен под с влагоустойчиво OSB наскоро като монтирах гредички 5/5см с монтажни винтове. Бетонната плоча беше доста крива и за това уплътних с пяна фугата, която се получаваше между бетона и гредата(за всеки случай). между гредите сложих каменна вата също 5см. Стана супер.
dito - специалист
Стефан написа:
И със сигурност няма да кънти на кухо.
Със сигурност не можеш да бъдеш сигурен.
nasco2 - специалист
А защо не направо с винтове и дюбели за пода.
papogai - специалист
Моля обяснете може ли без греди само да се настели перлит от 1см и тогава със винтови направо за пода
todor_velikov - специалист
не можИ майна,ако ти е крив пода и най-малката неравност ще избиИ
nasco2 - специалист
papogai написа:
Моля обяснете може ли без греди само да се настели перлит от 1см и тогава със винтови направо за пода

Ми що да не може, не съм го правил но ми звучи реално, пе3рлита ще обере горе доло неравностите и плоскостите още малко и трябва да стане.
ebahti - майстор
PlanB написа:
На дървена скара
:2thumbs:

Тема "как да поставя шперплат или талашит на цементов /бетонен/под" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: