• 1
  • 2
Много интересна и все по-често дискутирана тема.
cerrone - специалист
Здравейте.

Моля за съвети относно изграждането на пода в новия ни апартамент.
Фактите са, че е ново строителство, първи жилищен етаж и част от стаите са разположени над прохода за автомобили към задния двор. На тавана на самия проход,както и по цялата външна страна на кооперацията има положени изолационни стириопорени плоскости.
Желанието ни е да сложим ламинат в комбинация с плочки за холо-кухнята (50/50 като площ) и може би ламинат или мокет в спалнята.


Вземайки предвид разположението над проход дали е добра идея да се положи топлоизолация и върху самия под и какви са подходящи материали за това? Може би Фибран?

Ще се подобри ли изобщо топлоизолацията с това или външната такава е достатъчна?

Няма денивелация в пода на двете стаи и като цяло нивото на пода е задоволително равно, но това е само наблюдение на моето невъоръжено око.
begemot1 - специалист
Дали е равно ще покаже нивелира. :lol:
Ако слагаш ламинат 3мм на лин.метър неравности- иначе пружинира.
Ако отдолу е изолирано ,както казваш, тогава си вземи 5мм подложка под ламината.Това смятам че е добре.
fbr - майстор
Добре ще е да споделиш през зимата, как се отоплява този апартамент, че и аз се сдобих скоро с такъв. Засега нямам възможности да го подготвя за живеене, и би ми било особено от полза, да споделиш опит, за да мога да предприема неща, за които после да не съжалявам. Ще следя с внимание темата. Апропо, откъде си.
Йорданов2 - специалист
Ако има как, не е зле за изолираш, но ще трябва да премонтираш вратите с касите, защото едно подрязване с 3-4 см не е красиво.
cerrone - специалист
Здравейте отново.

Апартамента е във Варна. Идеята е основното отопление да е с климатик - по един за всяка стая.
За мой късмет може би вратите още не са монтирани, което ще улесни цялата процедура по напасването им.

Това за което се замислям (след четене из форума) е:
- полагането на XPS Фибран RF50 директно върху пода без лепене (8 лв. / кв.м);
- два слоя гипсофазерни плоскости на Knauf (7 лв. / кв.м)
- около стените навсякъде ивици каменна вата 7-8 см широки (за какво точно служиха.....някакви акустични шумове спираха :cry: )

Цените са приблизителни, взети от сайтове в нет-а.

Доколкото разбрах така създадената повърхност е готова за директно полагане на ламинат и лепене на гранитогрес.

Пода ще се вдигне с 5+1+1=7см, но липсата на висящ таван ще компенсира "смаляването" на стаите.

Моля, кажете дали:
- пода на апартамента трябва да се обработва с нещо като грунд предварително?
-дебелината на Фибрана може да се намали на 4 см?
- задължително ли е лепенето му върху пода? (в предаването Мисия Моя Дом го полагаха директно без лепене)
- има ли нужда от някакво лепене между Фибран и Кнауф и между двата слоя Кнауф?
- нужно ли е полагането на нещо друго, каквото и да е?
- има ли нужда от хидроизолационна замаска на стаите (не броя банята - тя е за друга тема :o )
- факта, че стените са вече изградени с гипсокартон ще попречи ли на проекта?
- може ли да се използва само един слой Кнауф, може би по-дебел, ако изобщо се предлага?

Не се страхувайте да ме коригирате и напътствате!

Това е линк към предаването. Прескочете на 09.08 мин http://www.misiamoiatdom.com/75-%D1%81% ... 0%BE%D0%B4
cerrone - специалист
Здравейте.

Поправете ме ако греша, все пак сега почвам да се уча:

Чисто технически след като е наложително да се направи армирана замазка върху Фибрана, на който ще се лепи гранитогреса и тя е с височина до 3-4 см това ще доведе до разлика във височините с
другата част където върху Фибрана ще бъде сложен ламиниран паркет.

Как се компенсира това за да може двете крайни покрития да са на едно ниво?

Може би с използването на различен по дебелина Фибран като по-дебел ще се сложи под ламината?

Пример: (2см Фибран + 3 см замазка) и (5 см Фибран за другата част)
Йорданов2 - специалист
Пример: (2см Фибран + 3 см замазка) и (5 см Фибран за другата част)

Нещо такова може да стане, но трябва да се отчете различната дебелина на плочки и ламинат - около 10 мм разлика е. А и никъде не споменаваш дебелина на подовото - сигурно ще го вкопаваш?
cerrone - специалист
Йорданов2 Подово няма да има. Ще се монтира климатик.

desem Дали корка може да се използва за подложка на ламинат изобщо? Като изолатор е добър но не знам дали ще се съчетае с ламината.

След като приказвах с няколко човека те ме посъветваха, че сега положената външна изолация е достатъчна. Казаха ми, че е по-добре да сложа изолация на тавана и да го направя с гипсокартон. Основния довод е че топлината бяга нагоре и това е начина да си я държа вкъщи.

Сега съм пред дилемата да го почвам ли пода изобщо или да сложа гипсокартон на тавана с изолация отзад.

Има вариант и за двете, но засега не ми е опция.

Какво ще кажете за дилемата - под или таван? :cry:
8180 - майстор
cerrone,
Частично отговорът на повечето от въпросите ти се съдържа в:
http://www.mrrb.government.bg/download. ... l8Mzc1OQ==
Според тази Наредба препоръката за твоя под е по-строга от тази за външните стени - вж. Табл.1 на стр.5, поз.7, ако не ти се чете много.
Това са осъвременени показатели (от края на 2009). Преди бяха по-ниски изискванията и е възможно при теб да не са спазени.
Последното можем да разберем, ако знаехме дебелината на положената вече над прохода изолация.
  • 1
  • 2

Тема "съвет за топлоизолация на под - апартамент 1 етаж над проход" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: