• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Много интересна и все по-често дискутирана тема.
stelfy - напреднал
Chefo77 написа:
Имайки предвид, че трислойката е около 14 мм, а многослойните започват от 21, това би трябвало да означава, че имате възможност да варирате във височина. Тогава - защо не многослоен + ОСБ? В пъти по-сигурен начин за защита на инвестицията, която така или иначе ще направите с покупката на паркета. С оглед на високата цена на многослойката, щом не коментирате цената като фактор, би трябвало да означава че цената на избрания трислоен е близка до тази на многослойния - което пък означава, че трислойката е с доста добро качество.
А ако сложите ОСБ, тогава резонно идва въпроса на Торбалан - защо не масив?
Масив не, защото ламелите ще са 14 на 1200-1500 и има огромната вероятност да се изметнат. Ако бяха 10см широки, или по-къси щеше да е различно, но водещото ни е да имаме огромни ламели.

Многослойният, който сме избрали е 16мм, с 4мм горен слой. Не можем да варираме във височина грам, защото таваните са 2,5м в момента, а тепърва ще се полага саморазливка (за паркети специално, научила съм си урока) + лепило + паркет и практически падаме под критичния минимум за височина на жилищни помещения :/

Ако разлепянето на слоевете при многослойния е някакъв фактор, то разлепяне Теоретично може да се получи и при трислойния, не ли? И в двата слоя имаме слоеве + лепене, та това няма да го мисля по-скоро :)
torbalan - Дървен философ
Chefo77 написа:
Чети, баце, чети :wink:

До сега да си виждал изметнал се паркет без да е закисван с вода???

На мен доста абсурдно ми звучи от самосебе си дъските да станат на лодки...
Chefo77 - майстор
torbalan написа:
Chefo77 написа:
Чети, баце, чети :wink:

До сега да си виждал изметнал се паркет без да е закисван с вода???

На мен доста абсурдно ми звучи от самосебе си дъските да станат на лодки...
Така е, само и единствено влагата кара паркета да стане "на лодка". Влагата във въздуха кара свободна дъска да се изметне на дължина, влага в замазката монтираната - на ширина.
Искам да попитам както "stelfy", така и останалите, които са против слизането "под критичния минимум за жилище" - как точно усещате дали таванът е на 2.50 или е на 2.49 м? И ако това е "цената", която трябва да платите, за да имате гарантирано здрав под, бихте ли я платили?
Монтирали сме хиляди квадрати 17 см широк, 2,40 дълъг масивен паркет - без никакви грижи. Но не и директно върху пода.
nikolov333 - майстор
Усеща се подсъзнателно.. Масовата височина в панелките е 2.60-5 и хората свикват с нея за това намалената височина, се усеща.. Аз лично съм склонен да къртя замазката, за да не слизам под 250см.височина, но на 2,49 ще се съглася..:drinkers:
Chefo77 - майстор
Въпросът не беше дали усещаш, че височината е 2.50 или 2.70. Въпросът ми беше как усещате един сантиметър разлика.
torbalan - Дървен философ
nikolov333 написа:
Усеща се подсъзнателно.. Масовата височина в панелките е 2.60-5 и хората свикват с нея за това намалената височина, се усеща.. Аз лично съм склонен да къртя замазката, за да не слизам под 250см.височина, но на 2,49 ще се съглася..:drinkers:

Е тук ще замълча тактично...
nikolov333 - майстор
Не е проблем толкова височината, колкото различните нива от сорта на 3-4 см, които може да се получат, ни с лайсна да ги подведеш, ни с плочка да ги челосаш..направо са си за един перваз. :-D
stelfy - напреднал
Ами разликата далеч не е 1 см! Първо се полага замазка, след това се полага лепило, след това се полага 16мм паркет. Сантиметрите станаха между 2 и 3. Ако трябва да се добави и дебелината на ОСБ-то нещата съвсем излизат от борда.

Ако купувам масивен пак щях да искам 16мм да е дебелината, за да пазя височината. А това за големи дъски е супер тънко и допълнително улеснява измятането.

В този апартамент отиваме след като 10 години сме живели с тавани 3,20см.... Свръх ниско ми е и сега, всяко допълнително намаляване на височината е неприемливо. Да не говорим, че тавана на спалнята е дори по-нисък с 5-6см заради изолация, която е правена преди нас и която не може да се махне. Няма накъде повече да падат нивата.
stelfy - напреднал
torbalan написа:
nikolov333 написа:
Усеща се подсъзнателно.. Масовата височина в панелките е 2.60-5 и хората свикват с нея за това намалената височина, се усеща.. Аз лично съм склонен да къртя замазката, за да не слизам под 250см.височина, но на 2,49 ще се съглася..:drinkers:

Е тук ще замълча тактично...
Има архитектурни изисквания, според които таваните на жилищни сгради не бива да падат под 2,5м (а най-добре под 2,6м), защото под тази височина има т.нар. "таван налягане", което си е чисто Усещане подсъзнателно, което при продължителен престой те сдухва.
torbalan - Дървен философ
Е, аз пък нямам никакви проблеми, въпреки че съм достатъчно висок, че 2.5 метра, като дигна ръка го докосвам...

Дори не знам таваните в къщи на каква височина са...

На мен пък ми беше дискомфортно в един хотел в Сегед. Бивш замък.
Таваните бяха толкоз високо, че не се виждаха :)
Имах чуството, че спя на улицата... А стаите супертесни.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Трислоен или многослоен паркет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: