• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Много интересна и все по-често дискутирана тема.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Chefo77 написа:
... А ако саморазливката не е наложителна, може да бъде пропусната. Сега разбра ли каква ми е мисълта и защо питам :wink:
Замазката ако е наложителна, тя е наложителна за всяко следващо покритие. Саморазливната не я броя изобщо за дебелина
Chefo77 - майстор
stelfy написа:
Боя се, че саморазливката е неизбежна.
А ОСБ-то най-тънкото е 9мм... Т.е. имаме саморазливка + осб + масив 16мм (лепило не знам имаме ли). Без лепило се събраха към 4см поне.... Ами мерси! :) Тавани 2,45 са ми въз ниски, а 2,40 са извън коментар.... Не ми се рискува с масив, честно. Мисля да се придържам към концепцията с многослойния.
Горния му слой е 4мм, а на масива до сглобката колко е? Към 6? Т.е. 1-2 цикления повече ми дава... Не знам дали е чак такава далавера масива при риска от измятания и прочие...
Как успяхте да съберете 16+9+2 мм лепило (да, имаме, пориблизително 1 мм на всеки слой) и да оставите цели 13 мм за саморазливка - не зная :) Де факто разликата между варианта с ОСБ и без ОСБ е 1 см. Точно толкова е дебелината на най-тънкото ОСБ и 1 мм слой лепило към него. Но използването на този посредник Ви дава възможността да монтирате отгоре каквото пожелаете - кеф трислойка, кеф многослойка, кеф масив. Не, предимството на масива не е само в двете цикления повече - може изобщо да не стигнете до тях. Предимството на масива е в хомогенността на материала в дълбочина - няма празни пространства, няма изгнили кръстосани чамови или тополови ленти. Няма и възможност да се получи разделяне на отделните слоеве - дъб (да речем) и чамова основа - нещо, което не е изключено да се получи при инженерните паркети, когато се намери слабо място и се комбинират некачествена продукция, термични натоварвания и вибрации от циклещата машина. Апропо, няма универсално време, на което се налага циклене. Правили сме такова на втората седмица, циклили сме и паркети по на 20-30-40 години от последното.
И като питам дали е неизбежна саморазливката и питам каква е целта, не си правя вятър на пръстите. Защото ако целта е да се прикрият грапавините с цел понижаване на разхода на лепило, смисъл от нея няма. Две ръце полиуретанов грунд, двукомпонентно полиуретаново лепило и всичко е ОК. Гаранция ще стане по-здрава основата, отколкото при добавянето на "n" на брой слоя различни покрития. Ако целта обаче е да се изправят кривини, по-големи от 2-3 мм, значи наистина е наложителна.
А "ЗА" фаската - визуално изглежда по-добре пода, не се усещат минимални разлики във височините на отделни паркетини, както и не се виждат несъвършенствата в геометрията на отделните дъски в определени граници.

n_a - точно защото дамата говори за саморазливка, не за замазка, затова ми е интересно защо я слага към дебелината в такива стойности ...
stelfy - напреднал
Благодаря за обясненията! :)

Саморазливката не само е абсолютно необходима, но стискам палци да минем само с нея. Строител, който дойде да огледа апартамента, каза че кривината на пода била видима с просто око, освен това ще монтираме върху съществуващи плочки, с всичките им фуги и неща... Убедиха ме (всички!) да не изкъртваме 100 квадрата плочки, щото в огромен филм сме щели да се вкараме и то за дълго време и едва преглъщам факта, че ми отнемат височина... Обаче явно плочки не се отлепят простичко от пода, както аз си представях, а изтръгвали цели буци мазилка под тях... И се отказах :( ... Обаче всякакви други сантиметри без бой не давам!

Никакви 13мм за саморазливка не съм писала, къде го видя? :) Но ОСБ-то с единия му сантиметър ще го пропусна, при все всичките му ползи. Не е проблемът в сантиметъра по принцип, а за това, че става натрупване от множество слоеве, всеки от които отнема мъничко от височината на едно много ниско помещение и общият им сбор вече става съществен, затова ми е неприемливо да добавям към този сбор каквото и да е допълнително.

За цикленето - ако при масива може да не се стигне до циклене изобщо или може да се цикли и след 20-30-40 години, това на теория не е аргумент "против" многослойния, защото цикленето отнема милиметър средно, т.е. фиксва повърхностни наранявания с не по-голяма от тази дълбочина, а понеже повърхностния слой на многослойния и на масива е от един и същи материал, би следвало и нуждата им циклене във времето да е аналогична :)
Chefo77 - майстор
stelfy написа:
Благодаря за обясненията! :)

Саморазливката не само е абсолютно необходима, но стискам палци да минем само с нея. Строител, който дойде да огледа апартамента, каза че кривината на пода била видима с просто око, освен това ще монтираме върху съществуващи плочки, с всичките им фуги и неща... Убедиха ме (всички!) да не изкъртваме 100 квадрата плочки, щото в огромен филм сме щели да се вкараме и то за дълго време и едва преглъщам факта, че ми отнемат височина... Обаче явно плочки не се отлепят простичко от пода, както аз си представях, а изтръгвали цели буци мазилка под тях... И се отказах :( ... Обаче всякакви други сантиметри без бой не давам!

Никакви 13мм за саморазливка не съм писала, къде го видя? :)
stelfy написа:
Боя се, че саморазливката е неизбежна.
А ОСБ-то най-тънкото е 9мм... Т.е. имаме саморазливка + осб + масив 16мм (лепило не знам имаме ли). Без лепило се събраха към 4см поне.... Ами мерси! :)
X + 9 + 16 + 2 (лепило)= 40. Математика за втори клас.

Но ОСБ-то с единия му сантиметър ще го пропусна, при все всичките му ползи. Не е проблемът в сантиметъра по принцип, а за това, че става натрупване от множество слоеве, всеки от които отнема мъничко от височината на едно много ниско помещение и общият им сбор вече става съществен, затова ми е неприемливо да добавям към този сбор каквото и да е допълнително.

За цикленето - ако при масива може да не се стигне до циклене изобщо или може да се цикли и след 20-30-40 години, това на теория не е аргумент "против" многослойния, защото цикленето отнема милиметър средно, т.е. фиксва повърхностни наранявания с не по-голяма от тази дълбочина, а понеже повърхностния слой на многослойния и на масива е от един и същи материал, би следвало и нуждата им циклене във времето да е аналогична :)
Аз спирам да обяснявам каквото и да е. Самият факт, че някой Ви е посъветвал да направите саморазливка върху плочки, но ви е обяснил как само масивният паркет ще се надигне от тези плочки, а Вие упорито му вярвате, ме кара да спра да се боря с вятърните мелници.
Успех!
VLADO66 - майстор
Аз мисля че с един такъв паркет ще се избегнат дискусиите за височина http://www.parketimilanov.com/product/1 ... 13-4v.html
П.П. Миланооов, трябва да черпиш за рекламата :)
parketmilanov - специалист
Видях си иметУ и реших и да попиша...
Дали трислоен ,многослоен,масив,полумасив,инжинерингов,индустриален е въпрос предимно на бюджет и визия на клиента.Има на пазара много марки , много интересни ,както и много тривиални визии на паркетите и дюшеметата.
Добро или лошо също е много относително понятие .
1.Слоен паркет има или поне преди имаше преди ремонта в царския дворец срещу бившия мавзолей.има няма 100тина години издържало но ,пък го е правих чичко Ханц а не бай-Гошо /с личните ми уважения към това име/
Изцяло масивни паркети има от стотици години ,
така че отговора е прост - каквото ви хареса като бюджет и визия това вземете , разбира се не забравяйте да пожелаете гаранции /по-добре писмена /от човека който ще ви го продаде и монтира .
Малко се поразлях в писанията и ще се опитам да го кажа в краткост
както всички продукти масивния си има свойте плюсове ,както и своите минуси ,
това важи и за "слойните " паркети .
Истината че почти всички фабрики в световен мащаб минават на Слойни паркети не зависимо дали отдолу подложката ще е два пласта чам или шперплат било тополов или брезов .Това се поражда от високите цени на дървесината и желанието на фабриките да увеличат своите печалби /разбира се живеем в капитализъм/
но факт е че тези паркети имат своите Големи предимства.Та колкото повече задълбавате в детайлите ,толкова повече ще се объркате.Просто си изберете настилка която да импонира на усещането ви за дом ,както и на вашия вътрешен семеен ритъм .
дано съм бил полезен....в този късен час.
Б.Миланов
stelfy - напреднал
Бяхте полезен в този късен час, благодаря! :)
radius - майстор
И какво решение се появи в интелигибелния ви свят?
nikolov333 - майстор
За една седмица мислене, щяхте да сте изкъртили 100м2 плочки и замазката и новата щеше да съхне, вече. Верно, че трябва време за съхнене, но ако се направи добре, спестявате и саморазливната. Друг въпрос е, че аз предпочитам плочките.. :yawinkle:
stelfy - напреднал
Нищо не сме можели да изкъртим в миналата седмица - имаме договори да подписваме и кредит да усвояваме преди да можем да стартираме каквото и да е :)

А решението в интелигибелния ни свят (каквото и да значи това) е, че се спираме на многослойния - имаше добри препоръки и аргументи в темата в негова полза + 2те статии, които пуснах, казват същото.

Днес дори отидох да го поръчам обаче се натъкнах на .... чвор, така да се каже, в духа на темата :D
Т.е. производителят не иска да ми изработи паркета без фаска. А аз от фаската се отказвам - искам абсолютно хомогенен под.
И сега търся друг, който да ни пасва и бюджетно на всичкото отгоре. В търсенето си стигнах до Форест Трейд, обаче чета 2-3 кофти отзивa на клиенти.... Не знам....Някой имал ли си е вземане-даване с тях да даде едно мнение от първа ръка?
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Трислоен или многослоен паркет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: