• 1
  • 2
Работа с гипскартон за напреднали.
Здравейте, в хола имах една правоъгълна колона, която беше направена безумно криво. Два пъти хващах майстори да я изправят и да я направят кръгла. Стана идеално кръгла, но само става по-дебела, вместо да се изправя.

Аз не разбирам кой знае колко от гипсаджийски истории, но простата логика ми подсказва, че ако се вземе проекцията на върха на колоната от тавана и се наложи на пода, като се вземе най-големия възможен диаметър и се направи вертикално, би трябвало да имам идеално права колона с оптимален диаметър.

Поредния майстор на когото попаднах, обаче, ми обясни, че той така не може - демек, ще плеска още гипс отгоре, докато не се "изправи".

Та чудя се, какво да правя:
1) Да я оставя така и да и сложа някаква декорация, която да замаже положението и отделно да бъде нещо интересно.
2) Да изкъртя това, което има като гипс и да търся майстор, който може да го направи както аз си мисля, че може
3) Да мацаме още гипс отгоре с надеждата, че тоя път ще стане права?
Pooh - майстор
...4. Да намериш Майстор, който НАИСТИНА разбира от гипсови мазилки, да изкърти колоната до бетон и да си я издърпа както трябва - право и гладко.
Pooh написа:
...4. Да намериш Майстор, който НАИСТИНА разбира от гипсови мазилки, да изкърти колоната до бетон и да си я издърпа както трябва - право и гладко.
Лошото е, че аз не знам дали не са правили и бетон отдолу тия малоумници, та за това не съм убеден дали може да се изкърти обратно до паралелепипед. Ще взема да разчопкам, за да видя какво е положението.

Иначе, ако има някой майстор, който има умението+знанието да го направи както трябва има желание, нека ми пусне лично съобщение с някаква ориентировъчна оферта, за да не правим реклама тука.
Илиян Илиев™ - майстор
С бетон едва ли са мазали, с вароциментов разтвор евентуално да.

Да се направи кръгла колона от правоъгълна само с мазилка е меко казано безумие. По-добре първо намери свестен зидар за да я оформи кръгла с тухли или газобетон и после малко мазилка и шпакловка. Другия вариянт е свестен картонаджия.

Диаметъра на кръглата колона ще е равен на диагонала на правоъгълната, за това е нормално да стане много дебела. За по-оптимален диаметър хващаш кангото и избиваш ръбовете. На 3 сантиметра за всеки ръб се равняват 6 сантиметра по-малък диаметър.

Ако колоната е носеща по-добре недей да къртиш от нея, а се примири с размерите и. :wink:
Pooh - майстор
Илиян Илиев™ написа:
Ако колоната е носеща по-добре недей да къртиш от нея, а се примири с размерите и. :wink:
Колега, ВСЯКА колона е носеща, така идеята с къртенето е крайно неподходяща.
С гипсокартон пак са малко хората, които ще ти докарат хубав кръг, пък и саната конструкция има ограничения по отношение на минимален диаметър. За "окръгляване" на колона с размери 25/25, гипсокартона е неподходящ - или няма да стане хубав кръг, или диаметърът ще ви уплаши. Което пък ме подсеща за един въпрос, а именно - задължителна ли е кръглата форма?
null - специалист
Без да съм специалист ми хрумна идейка
Ако се вземе от картонените тръби дето ги ползват за кофраж на колони. Сцепи се по дължина за да може да хване съществуващата колона. Огоре се остави малко място за да може да се налива. Изправяш. Нивелираш. Наливаш с нещо (какво - не знам). Като изсъхне махаш кофража и шпакловаш. Колоната вече би трябвало да е права и еднаква навсякъде освен най-отгоре и шпакловката ще може всеки да я направи.
Pooh - майстор
null написа:
Без да съм специалист ми хрумна идейка
Ако се вземе от картонените тръби дето ги ползват за кофраж на колони. Сцепи се по дължина за да може да хване съществуващата колона. Огоре се остави малко място за да може да се налива. Изправяш. Нивелираш. Наливаш с нещо (какво - не знам). Като изсъхне махаш кофража и шпакловаш. Колоната вече би трябвало да е права и еднаква навсякъде освен най-отгоре и шпакловката ще може всеки да я направи.
Веднъж като се сцепи "картонената тръба" - забрави да я укрепиш. Или пък се оскъпява толкова много, че е нецелесъобразно ... всъщност според мен по начало е нецелесъобразно превръщането на кубична форма в кръгла, но това си е мое мнение и няма значение в случая. Както и да е - операцията, както и да се прави е пипкава и следователно скъпа. А щом пък веднъж вече е направена и не е била изпълнена качествено ... всяко преправяне само ще оскъпява нещата.

Би трябвало по начало да е права колоната, която е лята и кофрирана с останалите елементи от конструкцията, но не е ... какво остава за самостоятелно стърчаща колона, с мърдащ (вече сцепен) кофраж, който дори не можеш да укрепиш като хората.

Това за "шпакловката всеки може да я направи" е мит! Особенно пък на кръг ... и то на цяла колона. Това е работа за много тесен специалист, свързана с изрязване на шаблони и професионални умения за работа с гипс. Всъщност ВСЯКА работа си иска майстора, за да стане качествено и бързо. Да си направиш нещо сам е най-голямата тръпка и мисля, че всеки трябва да я изпита (особенно, ако правиш нещо за първи път), но ако така и така си повикал "специалист" за нещо - хубаво е да не е "специалист по всичко" ...
Лично мнение, подкрепено от горчив опит :wink:
Илиян Илиев™ - майстор
Pooh написа:
...За "окръгляване" на колона с размери 25/25, гипсокартона е неподходящ - или няма да стане хубав кръг, или диаметърът ще ви уплаши...
С този картон едва ли ще стане прекалено голям диаметъра. Като го гледам и по-малки колони могат да станат.

Прикачен файл

956B0127.jpg
956B0127.jpg (89.89 KиБ) Видяна 11705 пъти

Прикачен файл

956B0126.jpg
956B0126.jpg (76.97 KиБ) Видяна 11705 пъти
Pooh - майстор
Илиян Илиев™ написа:
С този картон едва ли ще стане прекалено голям диаметъра. Като го гледам и по-малки колони могат да станат.
Прав си. Но това е фабрична паралелно шлицована плоскост - скъпа и труднооткриваема. Освен това е доста специфична за работа ...
Иначе ефекта е много добър, при правилно изпълнение и наистина е подходяща за малки кръгове.

Прикачен файл

Polukrug.jpg
Това е да кажем половината - още една форма и кръга е готов ;)
Polukrug.jpg (36.95 KиБ) Видяна 11679 пъти

Прикачен файл

Shlic forma.jpg
Предварителна подготовка на елементите
Shlic forma.jpg (46.03 KиБ) Видяна 11679 пъти
Matchless - специалист
Чудя се ако се намери такъв картон какъвто Илиян Илиев™ предложи,ако се направи сносен шаблон дали няма да може да стане на лепене,без конструкция.Ще стане здраво и диаметъра ще е максимално малък.Ако колоната е по голяма може би да се пробва на кострукция с двупластов еластичен 6 милиметров картон.Дръг вариант е с тънък шперплат,микрофибърна мрежа и еластично лепило за шпакловка.При всички положения е доста трудно начинание със сигурност.Според мен е най-добре да се оформи с газобетон и да се изправи и офорни с шаблон на шпакловка след това.В смисъл да се изкърти до бетон и да се изрежат парчета във формата на дъга от газобетона с които да се иззида по четирите равни страни докато не се оформи правилен кръг.Ако се бележат ред за ред с шаблона добре според мен ще се получи.:)
  • 1
  • 2

Тема "Правилният начин за изправяне на колона?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: