• 1
  • 2
Работа с гипскартон за напреднали.
prascho - майстор
:) отново ще Ви потормозя.

В три от стаите /включително/ и хола имаме дървена ламперия със скосени участъци под ъгъл 20 градуса. Взехме си щори, но бих искал да комбинирам щорите и с тънко перде. Създава по-голям уют и ще се върже на дървената обстановка. Над прозорците са скосените участъци и някакси пласмасовите первази няма да паснат /няма как да функционират/. В стаите с гипскартон ще си поставя пласмасови корнизи на гардения хванати за тавана. В обитаемата част от къщата сме с такива и бих казал, че са доста функционални и удобни при пране на перде. /Преди това бяхме с дървени, които бяха на сглобки и усисваха. Пердето се движеше доста мъчно/.

Днес разглеждайки "Бриколаж" /има 20% намаление до 16.11/ подпаднах на едни метални первази на Гардения ф16. Сивкави са и мязат много на алуминий. Лостът ф16 ляга на две странични крачета /може да се закачи перде на него и след това да се монтира на стойките/.. От гледна точка на удобство би трябвало да е по-добре от дървените. Питането ми е:

1. Ако се спра на метални как би паснало на обстановка дървена ламперия и ламинат
2. Доколко са стабилни тези корнизи. Двата винта към конзолите достатъчно добре ли застопоряват хоризонталния лост за да не мърда?
3. С каква дължина трябва да е корнизът спрямо прозореца /по-колко см да стърчи отстрани, колко см да е над прозореца, къде да бъдат разположени двете конзоли/
4. Струва ли си инвестиция от около 200лв за подобни первази /предвид скъпите консумативи и намалението/? (Три малки прозореца около 120х800мм и един прозорец тип балконска врата 1800х2000мм - хоризонтален участък.
5. Хрумва ли ви алтернативен вариант, при който мога да закрепя корниз на скосен участък?

Благодаря предварително.

П.П. За да се добие представа, една от стаите е тази:
viewtopic.php?f=51&t=45917

Най-малката и единствената с прозорец на север. С боя, дървени первази и паркет.

Става въпрос за тези корнизи:
http://www.gardinia.de/bg/produkti/kornizi/kornizi/. Някъде из страницата надолу са показани конзолите върху, които ляга хоризонталния лост.

Прикачен файл

NewYork1_06.jpg
нагледно...
NewYork1_06.jpg (37.93 KиБ) Видяна 9138 пъти
prascho - майстор
Няма коментари :cry:
шоп - майстор
2. Доколко са стабилни тези корнизи. Двата винта към конзолите достатъчно добре ли застопоряват хоризонталния лост за да не мърда?
3. С каква дължина трябва да е корнизът спрямо прозореца /по-колко см да стърчи отстрани, колко см да е над прозореца, къде да бъдат разположени двете конзоли/

отговарям на въпрос 2 и 3

Да, винтовете се стягат с шестограм и много добре застопоряват корниза за конзолите

Вкъщи съм пуснал корнизите с по 25 см от страна. ( 50 см корниза е по-дълъг от ширината на прозореца)

П.П Ако имаш прозорец 200 см задължително сложи и трета конзола посредата. Иначе ще провисне. Вкъщи съм със система фи 20мм на тръбата и пак на един двуметров провисна и купих трета конзола.

Успехи
prascho - майстор
Мерси за включването. Да те попитам двете крайни конзоли къде ги поставяш спрямо габарита на прозореца? Горе долу на каква височина се поставя корниза над прозореца?
шоп - майстор
двете крайни на + 10 см от всяка страна иначе рискуваш пердето да не може да покрива края на прозореца

корнизите ги сложих на 12-13 см над прозореца където имам борд от гипскартон и 20 см в стаите където таваните са ми обикновенни
prascho - майстор
А всъщност на въпросните конзоли може да се закрепи два вида лост:

1. Цилиндричен, при когото пердето се води от овални силиконови пръстени
2. Цилиндричен, но с надлъжен прорез. При него куките са пласмасови и се нанизва подобно на пласмасовите релси на Гардения. Освобождава се единствено затварящото пръстенче. Вижда ми се доста практично.

Тъй като под балконския прозорец имам радиатор, то май ще се насоча към двойна конзола. Първи лост на 8см, втори на 14см достанцирани от стената. Вярно, че ще закача сам тънко перде, но пък ми се вижда по практично да се предвидят два лоста. /евентуално за по-плътно тънко-дебело перде/. Дали ще дам 20 или 16 лв за комплект конзоли е все едно.
шоп - майстор
В "Айко" има и еденични конзоли изнесени на 14 или 16 см. Цветове: злато, хром никел и тъмно оксидирано подобие на състарена мед
Аз си купих от там всичко за пердета с метални халки. Много лесно движат, но неудобството е при пране, че жената ме хваща мен с шестограмчето да освобождавам коринизите :|
prascho - майстор
Как стоят нещата с покритието след време? Дали почва да се лющи и променя ли цвета. Насочил съм се към сиво /цвят алуминий/. Ще погледна в Айко, както и в магазин "Дом Хармония". Сайтът им изглежда относително сносен, пък и преди две години взех релсов корниз от тях. По спомен бяха адекватни.
шоп - майстор
Монтирах ги преди няколко месеца. Нямам наблюдения относно дълготрайността на покритието.
nikolson - майстор
[quote="prascho"]:) 1. Ако се спра на метални как би паснало на обстановка дървена ламперия и ламинат
За мене комбинацията дървена ламперия и метал в конкретния случай е неудачна. Съчетаваш класически стил с модерен (по-скоро не е удачно съчетаване).
  • 1
  • 2

Тема "Избор на корниз за тавански етаж?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: