• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 19
Благодаря за подробните отговори! :respekt:
Стефан - майстор
velsi написа:
..... Тръбите, които те притесняват просто ще останат зад конструкцията и ще бъдат закрити от гипскартона. Същото е и с тези при радиатора. ....
С това не съм съгласен, понеже доста често се получават течове от там. Най-добре е, ако се измисли някаква декоративна решетка, сваляема, която да пасва на интериора. Добре е да се има впредвид. Защото после става лошо.
leonardo_vd - модератор
Стефан написа:
velsi написа:
..... Тръбите, които те притесняват просто ще останат зад конструкцията и ще бъдат закрити от гипскартона. Същото е и с тези при радиатора. ....
С това не съм съгласен, понеже доста често се получават течове от там. Най-добре е, ако се измисли някаква декоративта решетка, сваляема, която да пасва на интериора. Добре е да се има впредвид. Защото после става лошо.
Ами ако няма връзки в тези участъци, не е проблем, НО ако има връзки Стефан е прав.
8180 - майстор
leonardo_vd написа:
:? а къде го прочете това?
И къде си видял мухал върху гипскартона след като има и външна изолация, освен ако не е стиродур отвън.
На много места го пише, стига човек да се интересува от това (пароизолация).
Послушайте човека - прав е. И казва не ВЪРХУ, а ЗАД гипсокартона е опасността от конденз и влага.
Гипсокартонът е прекрасен материал, но НЕ Е пароизолация.
velsi - Почетен майстор
Хубаво де. Пароизолация, та пароизолация. Колко пари, подчертавам пари, а не влага в чист вид ще премине през гипскартона и евентуално през зида отвън и за колко време, че да може да се вдигне влажността зад предстенната обшивка до такива стойности та да се получат условия за конденз? Как си го представяш количествено?
8180 - майстор
Velsi,
Количествено не мога да ти кажа - Петър (ако е същия, за когото мисля) ще ти каже със сигурност, ако си опишеш стената. Друг въпрос e какво ще правиш, ако ти сметнат, че през гипсокартона преминават ок. 2,3,5 гр/час х м2. Аз мога само да сметна, че за една средна стена, това прави 20,30,50 гр./ час - "едно малко", както се казва.:)
Другият проблем е, че с времето ватата ще "отвлъгне" и този процес ще се премести по-навътре - по близо да гипсокартона или ще попие във външния зид, който бидейки изолиран отвътре може да мръзне.
Доста по-добри от пароизолационна гледна точка са вариянтите c EPS/XPS - те са 10-100х по-непропускливи за водни пари от ватата. Сухия гипсокартон е между вата и EPS по този показател.
Генералното правило е да с държи стената (не само повърхността) топла и суха.
А тая гад - парата се стреми към равновесие между по-влажния въздух вътре и по-сухия вън (през зимата в БГ). Също както топлината - иска да излезе навън. Интересно - всички сме убедени, че топлината се спира с топлоизолация, а се съмняваме, че при парата това става с пароизолация.
И за да няма объркване, да подчертая - става дума за ПАРА - H2O в газообразно състояние! :?:
velsi - Почетен майстор
Аз принципно съм доста наясно с материята. Изчел съм всичко писано по въпроса. Наясно съм и с ефектите, които си описал. Тези количества обаче ми се виждат доста големи. При положение, че за нормален зид се споменават стойности от порядъка на грамове на месец.
8180 - майстор
За цифрите никаква гаранция. Ама и твоите ми се виждат ниски. Хората с проблем обират водата с парцали под прозорците. И това в случая май е добрия вариянт, защото ако не кондензира по стъклото и стече видимо, сигурно ще направи беля на по-невидимо место.
При грамове на месец, би трябвало да няма проблем.
Може ли пък всичкото това да са търговски трикове. :sad:
Ти какво четеш - аз основно за американските къщи. Там пароизолацията си е норматив.

P.S. Май не сме много по темата, извинения.
leonardo_vd - модератор
Отворете си тема ПАРОИЗОЛАЦИЯ и дискутирайте там. Доста се отклонихте от същноста на темата.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 19

Тема "Монтаж на гипсокартон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: