filmatoplo - майстор
Стиропора -Не шумоизолира . Вата, вата :wink:
sladi4kia - напреднал
Вече човек не знае на кого да вярва.Един ти казва стиропор,друг вата..........не знам на кого да вярвам.За видя кое от двете е най добре може би трябва да посетя помещение изолирано с вата и помещение изолирано със стиропор.Не знам....................
dito - специалист
http://stroiteli.elmedia.net/?magazine= ... &story=369

Тук, а и навсякъде където порових току що, хората пишат за вата, а не за стиропор. Колкото и да си рекламират продуктите, не открих производител на стиропор, който да изтъква звукоизолационните качества на неговия си материал. Виждал съм ТВ-студио на кабеларка и то беше изолирано с вата, а не със стиропор. Ако имам някои съмнения относно ПУ-пяна, то за стиропора нямам - той очевидно не е звукоизолационен материал.
Като споменах, че имам резерви за пяната, имах предвид това:
http://www.sengpielaudio.com/calculator-RT60Coeff.htm
Не съм сигурен как да тълкувам странните цифри в тази таблица :? например това че Foam: polyur. 1'' за 1000 Хц има стойност 1 ( :shock: :shock: ), нито самите материали - това 1" не ми звучи като дебелина ( вижте Fiberglass: spray 5'' и Fiberglass: spray 1'' - пълна лудница) А и щом са коефициенти, значи се сравняват единица дебелина от всеки материал. Общо-взето единствено, което със сигурност ми стана ясно от тази таблица е, че при различни честоти някои материали изолират по-добре от други и обратното.

Представям си колко смешни бихме били, ако ни чете някой, който наистина поназнайва от тази материя :ops:
sladi4kia - напреднал
Добре а коя вата е по добра,каменната или минералната?
dito - специалист
Доколкото може да се вярва на случаен линк, на който попаднах - минералната, въпреки че като други характеристики по-качествена е каменната. Заради повечето въздух, по-дългите и гъвкави влакна и бля-бля. За съжаление човек не може да разчита на такива случайни линкове, защото не се знае кой на какво прави скрита реклама в конкретния сайт...
zmeios - специалист
Каменната определено има по-добри пожарозащитни (и изолационни) свойства.

Но за шумоизолация... И аз съм пас.
nikibi - специалист
Бреи че интересна тема, нека и аз да вмькна нещо по вьпроса че явно става на вьпрос за пари и технологий. Имам група с която извьршваме различни довьршителни ремонти, правили сме най различни конструкции и експерименти вьв врьзка сьс шумоизолацията по разните му обекти които са изключително чувствителни по тоя вьпрос. Става дума основно за дискотеки, хотели и офиси, включително и на клиенти с финансови вьзможности и изисквания за кардинално решение на проблема. В следствие на натрупания печален опит се оформи следното:
1 Евтина шумоизолация няма, това е най скьпия монтажен процес.
2 Всеки производител предлага технологично решение на проблема. Единствено лошото е че е ужасно скьпо, независимо от това че деиствително е и най ефективното. Примерно обикновен ДИРЕКТЕН ОКАЧВАЧ на 125 мм струва 0,49 лева, сьщия но с гумен демпфер обиращ резонанса по конструкцията отива на 7,53 лева, при това става дума за по евтиния вариант ето го тук http://www.marsil.bg/products.php?p=4&in_prodcat_id=27 При другите производители е още повече, остави това но проблема е и в това че не може да се изолира само една стена за да има ефект е необходимо да се изолира цялото помещение. Тоест ако една стена от 10 м² струва приблизително 350 лв , сьщата но вече ефективно изолирана излиза над 3000 лв.
3 Като цяло по наши наблюдения положението е горе долу следното
- Звукоизолация с наи различни стереопорени топло изолации е под 15% , като колкото по пресован е материала толкова по мальк е ефекта, стигали сме и до 10 см все си тая.
- Звукоизолация с наи различни вати, тюфлеци и дюшеци ефективност под 30% , особеното е че се реди в зависимост от вида по много особен начин обикновенно се слага на квадрати с припокриване като квадратите са на няколко нива и задьлжително се разминават за да се получат кухини честно казано си е ужасно пипкава работа.
- Звукоизолация с наи обикновенни кори от саксии, яица и всякакви подобни материали ефективност под 35%
- Звукоизолация с поликалрбонатни и подобни плоскости с колкото може повече клетки вьрху гумени вибрационни ленти, ефективност под 35%
- Звукоизолация с полиретанови пяни и всякакви подобни материали ефективност под 20%
- Звукоизолация с стьклени бутилки, буркани пьлни с течности и всякакви подобни нестандартни материали ефективност окол 30% , технологията вьрши работа и е сравнително евтина но става една дебелина кьдето не си е работа.
- Звукоизолация с разни кутии и кутиичета от пвц, картон и тн. ефективност под 10%
- Звукоизолация по фабрична технология и оригинални материали
KNAUF - около 75%
Norgips - около 75%
Rigips - около 60%
БиМ Марсил - около 50%
4 В краина сметка всичко опира до вьзможности и желание, технологии има разни друг е вьпроса за смисьла и резултата. Независимо от това винаги е интересно да се чуят разни идеи по вьпроса, странното е че обикновенно идват от любители. Понякога ефекта е впечатляващ. Принципа изглежда е че всички знаят че не става, обаче идва някои които и това не знае и вземе че го направи. Надявам се че сьм бил полезен, желая ви успехи и реални резултати.
Добре,реших да сваля гипскартона в цялата стая.Отдолу си е тухла без замаска и с малки дупки между тях от където идват шумовете от съседите.Стените на стаята са около 30 кв.Моля ако може да ми кажете какво следва от тук нататък.Да замазвам първо ли и после какво да слагам ,изолация,вата,конструкция с гипскартон.Ако може и някой да ми каже с кои материали колко пари ще ми излезе ремонта плюс труда за бригадата.Благодаря
panalov - специалист
Дупките ги запълни с полиуретанова пяна.Купуваш от най евтината че сигурно ще имаш доста разход.
За монтажа на картона не виждам защо не си го сложиш ти изобщо не е трудно просто се разрови по форума има доста информация как се прави придстенна обшивка.
Успех.
dito - специалист
С пяна ще ти излезе по-скъпо, няма смисъл. Просто вземи варов разтвор (пясък, вар и вода) - има по 20 кг в торби по складовте, добави няколко мистрии цимент на торба, бъркаш и мацаш. После конструкция от профили, вата (сам прецени колко см) и обикновен ГК. Можеш да налепиш по профилите от конструкцията една лента, като гумена стои, препоръчвала се за изолация от ударен шум. Забравих как се казва :?
Според мен материалите ще ти излязат до 15 лв. на квадрат.

Тема "Идеи за шумоизолиране на стени с гипскартон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: