• 1
  • 2
iolly_ - специалист
Здравейте!

Аз съм ужасно начинаеща по темата и се надявам, че няма да ви затормозя с моя въпрос.

Искам да си направиме стеничка с гипсокартон и 1 или 2 ниши в нея, в които да има осветление с лампичка, тип луна. Разбрах, че UD профилите са отдалечени от стената, колкото е дълбока нишата. Интересува ме, UD профилите стандартна дължина и ширина ли са - въобще всичко свързано с размерите им, както и от къде мога да ги купя и приблизителна цена. И ако искам нишата да е по-голяма, как ги отдалечавам от стената?

Въобще как се закачат към стената и пода. Например искам да си направя стена с ниши, дълбоки 15 см. Нещо такова:
Последна промяна от iolly_ на ср дек 20, 2006 12:08 am, променено общо 2 пъти.
iolly_ - специалист
Ето какво искам да постигна....

Прикачен файл

part2.jpg
part2.jpg (29.27 KиБ) Видяна 10664 пъти
masteradmin - майстор
Има десетина статии по въпроса просто ги намери и прочети. И тогава ако нещо не ти е ясно може да питаш :) :) :)
leonardo_vd - модератор
Ако стената ще е преградна трябва да се изпълни с CW и UW профили, които са с широчина 50мм,75мм и 100мм. дължините са различни и купуваш според това какви ти трябват. UW профилите се монтират на пода и на тавана, като CW профилите влизат в тях.
За постигане на отвор в стената - Поставаш вертикално 2 CW профила на разстояние един от друг, колкото искаш да е широк отвора. На височината където искате да започне отвора, между двата CW профила се монтира UW профил обърнат надолу(закрепването може да стане по няколко начина) и от него се измерва колко искате да е височината на отвора и се монтира още един UW профил, но този път обърнат нагоре.
Общо взето трябва да се получи конструкция с рамка за отвор. След това се обшива с картон, което е елементарно.

Прикачен файл

02092006(004).jpg
По този начин става връзката между CW и UW профилите. Има и други начини , но този е най-бърз за изпълнение.
Вертикалния профил е CW, а хоризонталния е UW
02092006(004).jpg (88.18 KиБ) Видяна 10633 пъти
iolly_ - специалист
Благодаря много....мисля че разбрах.

Доста статии прочетох преди да пиша, но хората са доста напреднали и не ми беше много ясно....сега май разбрах.

Може би ще е най-ясно когато ги видя на яве тези профили...аз имам техническо образование, но не е строително.

Но все пак съм момиче на 26, което гледа малка дъщеричка. :?

А относно стената, не е преградна, а към съществуваащ вече стена искам да направя допълнително декоративна стена с ниши.

Защото не мога да издълбая тази, нали :o
leonardo_vd - модератор
Сама ли ще я правиш :?

Ако стената не е преградна има и по-лесен начин само, че трябва предварително да се нарисуват къде ще са нишите и около тях да се огради със UD профил. Останалата част е почти същата.
Ако има трудности питай.
Louis_Cypher - напреднал
Тази работа не е за тебе, повярвай ми. Нишите са изключително капризни на прави ъгли. Всички елементи са доста наблизо и всяко изкривяване си личи страхотно много. Има много алуминиеви ъгли, които трябва да се поставят доста прецизно. Ако искаш да стане наистина добре, извикай някои да го направи. Иска доста майсторлък.
крум - специалист
Луис, изпускаш нещо. Във форума Направи Сам сме....
Това, че има майсторлък - сигурно е така. Не го оспорвам.
Ама да не можеш да направиш нещо, което може да направи друг, това вече го оспорвам. Вярно, първото може и да не е перфектното, но така единствения, на който ще се ядосваш, е на себе си.
Само че и насладата от направеното е хиляди пъти по-голяма от тази някой друг да ти го е правил - тогава си остава поредното направено от специалист нещо. Нищо лично вложено, никаква емоция.

И къде е гаранцията, че при извикване на специалист, нещата ще станат перфектни?
radoraev - специалист
leonardo_vd написа:
Ако стената ще е преградна трябва да се изпълни с CW и UW профили, които са с широчина 50мм,75мм и 100мм. дължините са различни и купуваш според това какви ти трябват. UW профилите се монтират на пода и на тавана, като CW профилите влизат в тях.
За постигане на отвор в стената - Поставаш вертикално 2 CW профила на разстояние един от друг, колкото искаш да е широк отвора. На височината където искате да започне отвора, между двата CW профила се монтира UW профил обърнат надолу(закрепването може да стане по няколко начина) и от него се измерва колко искате да е височината на отвора и се монтира още един UW профил, но този път обърнат нагоре.
Общо взето трябва да се получи конструкция с рамка за отвор. След това се обшива с картон, което е елементарно.
бате ЛЕО--На тази снимка това отвор за врата ли е?
Не го ли правиш с ЦВ в УВ да стане като колона?
И още нещо-пробвай и по друг начин ако искаш-това дето си го искривил надолу и си го захванал с копчета му изрежи бордовете и го подгъни нагоре--сещаш ли се
bisplus - специалист
Според мен стената която е дадена на снимката не е преградна и не трябват никакви ЦВ и УВ-та. Все пак до момента всички говорим на сляпо за това е по добре някой да даде повече инфо.
  • 1
  • 2

Тема "Стена с ниши от гипсокартон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: