• 1
  • 2
Мисля да правя ремонт на къща и се чудя :? кое решение е по добро и по на сметка. Става въпрос за три стаи на първи етаж ( oколо 120 квадрата) , дали да правя стените с гипсокартон или с мазилка. Има стени които не са особено прави "като в повечето стари къщи :) " Може ли някой да ми каже за двете решения разходите, предимства и недостатъци, и каквито и да е други съвети какво да правя.
Предварително благодаря!
velsi - Почетен майстор
Според мене по-евтино ще ти излезе с гипскартон. Един приятел си изкърти кухнята и също умувахме това, което и ти. Накрая решихме, че мазилка, цимент, мазане, шпакловка, шпакловане и всичко това придружено с мръсотия и време за съхнене не излиза по-евтино от гипскартон. Един кв.м гипскартон излиза около 4 лв. Само толкова е цената за кв. м шпакловка за труд. Смятай нататък сам.
masteradmin - майстор
И аз сам за гипскартон. Измазването е свързано с много хамалогия, мърсотия и влага. И най често за съжаление с "мургави майстори"
LazarGanev - "Велик майстор"
Моето мнение - при добро изпълнение мазилка + шпакловка е за предпочитане, но излиза по-скъпо и най-важното - няма добри майстори, особено пък шпакловчици.С навлизането на гипскартона просто изчезнаха.
мерси за съвета, и аз така мислех но няколко пъти ми казаха че мазилката е по добра. затова се нуждаех и от професионално мнение по вапроса. а за мургавите "МАЙСТОРИ" то дето няма свестни, пази боже от тези дето ги има :lol: веднъж вече си патих.
Аз също съм пред огромена проблем - гипскартона, който вече е сложен в ново жилище и изкъртването му и наново измазване на стените.
Сложения вече гипскартон изобщо не ми харесва заради:
1. Приложен е метода на лепене на плоскостите с 5 така наречени гипсови кюфтета и въпреки това са отнели минимум по около 5 см. от всяка стена.
2. По описания горе начин са се получили едни огромни междини, в които след няколко години ще се самонастанят всякакви гадини, особено като се има предвид лошите хигиенни навици на повечето българи. Аз съм вманиачен привърженик на чистотата и трудно ще преглътна такова съжителство.
3. В банята е наслаган по същия начин от зеления гипскартон и така се е стеснило пространството че имаш чувството че си в кашон.

Абе с една дума ама изобщо не ми харесва така... и сега следва махане на всичко и наново. Ама с учудване прочетох тук, че мазачите и шпакловчиците били на изчезване - вярно ли бе хора???
Ми какво ще правим ние които не харесваме иначе лесния за налепяне гипскартон...
velsi - Почетен майстор
tsveta_pile написа:
Ама с учудване прочетох тук, че мазачите и шпакловчиците били на изчезване - вярно ли бе хора???
Ми какво ще правим ние които не харесваме иначе лесния за налепяне гипскартон...
Не са изчезнали, има си майстори, но по-трудно се намират.
4esno kazano na 90% sam se otkazal ot gipsokartona imenno zaradi paraziti i mi6ki. kolkoto i da sa malki kiuftetata vinagi 6te ostane mqsto za razvadnik. a naistina e po barz i 4ist na4in.
malko vze da mi pisva s tiq moi postoqnni remonti, no kakvo da se pravi 6te go igraem horoto do kray :lol:
djbranko1, почти 100% гарантирам че след определено време достатъчно кратко, за да допълзят гадините и за да ви причернее, че тъкмо сте направили ремонта и си мислите за почивка и хоп изненада - хайде наново махай гипскартона и мажи.
При мен жилището е ново (пък и да не е) нали така и така сте разбутали всичко и бива ли да сложите нещо дето след 2-3 години ще го махате, ами пода сега е на замазка нали се сещате че като се наслагат подовите настилки и после ако се маха гипскартона как ще снадеш получилите се разстояния между стените и пода... ами мебелите и кухнята, а банята??? Направо ми призлява какво ще стане. Решено е по-добре сега да се дадат малко повечко парички, отколкото после с повече пари, труд и нерви.
Аз съм върл противник на гипскартона, предимствата му може да са само за майсторите, които го слагат (по-лесно, по-бързо, по-чисто и по-равно с по-малко усилия), но не и за собствениците.
Гипскартон за офис да, но за дом не.
EDI - майстор
Абе, аз също не съм привърженик на картона за жилище, ама се питам от къде ще се вземат зад него гадини :?
  • 1
  • 2

Тема "молба за съвет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: