prascho - майстор
здравейте, днес като гледах едно предаване по телевизията ми хрумна идеята да направя сух под на таванския етаж. Така би ми излезнало що годе нормално като пари, тъй като технологията е проста и ще си го правя сам. Няма да се ползват нито скъпите саморазливащи се замазки ни то пък стандартната замазка от цимент и пясък. Идеята е сходна на изложената от леонардо за сихия под от гипсфазер и перлит. Но аз мисля гипсфазерните плоскости да ги повдигна и да легнат на едни метални цилиндрични крачета, които са съставени от две части свързани с резбово съединение и позволяват по този начин да се регулират и да се нивелира гипсфазерната плоскост. Между бетона и плоскостта мисля да опъна минерална вата, т.е. между крачетата ще е ватата. Най-добре би било да сложа два пласта с вата перпендикулярни един на друг но това би вдигнало височината, пък аз не искам това. 5 сънтиметра вата и 2 см гипсофазерна повърхност ще надигне доста и без това. Това, което ме мъчи е дали са скъпички тези крачета и един по- сериозен въпрос. Тъй като на този етаж над сачака слагах найлон, вата и паропропускливо фолио предполагам, че при пода технологията е сходна. Въпроса ми е каква е последователността при поставянето на пароизолационното фолио, паропропускливото фолио, ватата и гипсофазерната плоскост? И един конструктивен въпрос: по този начин разположени гипсфазерните плоскости върху крачетата, ще издържат ли натоварвания на мебели, изпузнати предмети без да се прикършат. Евентуално ще се слага ламинат или паркет отгоре. Въпроса ми е основателен, тъй като реално пространството между гипсфазера и бетонената плоча остава кухо запълнено единствено с вата и то в несмачкано положение. благодаря предварително.
Тани - модератор
Забрави за крачетата!Няма да стане!
Palawnik - специалист
В подкрепа на Тани забрави за каквито и да е крачета, вати и т.н. ГК плоскостите няма да издържат. Между плочата и ГК трябва да има перлит. Що се отнася за нивелирането, може да използваш „крачета”, но само за да нивелираш перлита. С минерална вата също няма да стане.
Може да експериментираш. Слагаш една ГК плоскост в коридора на "крачета", нивелираш я, минаваш два пъти по нея. Ако не счупи правиш както си решил, а бирата от нас. Ако се счупи следващия път ще слушаш какво ти се говори.
prascho - майстор
Не става въпрос за гипсокартон, а за гипсфазер. Гипсфазерната плоскост требва да е с по-високи якостни показатели и да издържа натоварвания на натиск. В предаването по нова телевизия вчера направиха подвигнат под в единия ъгъл на стаята точно по този начин. Второ с перлит ми се вижда доста по нестабилна работата, пък изолационните качества на перлита спрямо ватата са незначителни. Трето гледам тука една брошурка на кнауф за направа на сух под и си предлагат материал наречен видифлор 2 см с залепена вата от 1 см отдолу. Верно е, че иска равен под. Може и със суха посипка, ма какво му пречи и с вата:).
крум - специалист
Прасчо, няма да стане с крачетата не защото ще се счупи (макар и този риск да го има, а защото тежестта ще ти се разпредели само в точките на крачетата и ще се гъне. Не такава е идеята на сухия под. Там плоскостта разпределя натоварването по цялата си повърхност и го предава на по-долния материал.
Има плоскости с фабрично залепен стиропор и вата.
Т.е. не би трябвало да има проблем с ватата. Аз съм се пробвал 5 см 35 кг вата да я вкарам в ГК стена, като се надявам да поддаде около сантиметър... Не би - като я натиснеш с плоскостта, ватата не може да прибере по никакъв начин.
Така че не пречи да се опита с ватата. Аз го виждам (както е и в технологията):
- един слой посипка за нивелиране
- един слой вата (по-плътничка, че да не се рискува
- 2 слоя ГФ по мин. 1 см (може и по 1.25, ама май е изхвърляне).
velsi - Почетен майстор
Можеш да сложиш вата, но при положение, че направиш някаква скара върху която да стъпят плоскостите. Нивелираш скарата и отгоре си редиш. Иначе с крачета няма да стане. Трябва да са много на гъсто, но пък тогава няма как да ги въртиш и нивелираш.
prascho - майстор
здравейте, посипката от какъв материал да е и по какъв начин се монтира, ватата няма ли да се смачка т.е 5 см да се смачка на 2 см например? и пак остават въпросите ми без отговор. къде са им местата на паропропускливото и пароизолационното фолио?
vuikata - напреднал
да бе и аз гледах мисия наш дом по нова там го даваха и издържа това е някаква нова разработка а и беше доста дебело но пак на таван можеш да ги залепиш направо за гредите няма смисал от онези врътки
крум - специалист
Изтегли си проспекта от сайта на Кнауф (www.knauf.bg) за сухи подове.
Мисля, че го даваха паропропускливото под всичко, ама не гарантирам...
Посипка - не знам дали перлит ще стане. Не бих те посъветвал да го слагаш, макар да имам силно усещане, че няма да има проблем -той е само за изравняване на неравностите. Обаче в сравнение с Акуапанел-а на Кнауф се степва, да не говорим за Силиперл-а (който, разбира се, не можеш да намериш в БГ, нищо, че всички ти твърдят, че да, имат го... и ти пробутват Акуапанел). За Акуапанел минималния слой е 1 см.
За ватата - със 140 кг/м3 няма да имаш никакви проблеми, освен финансови. За по-тънка - предполагам също.
Това поне е елементарен тест - вземаш един лист 5 см на 35 кг и слагаш отгоре 2 листа гипсокартон (имай предвид, че здравината в този случай няма значение - листовете имат единствено предназначение да разнася натоварването - т.е. за целите на теста ти няма да слагаш крака от стол, а ще стъпиш или ще сложиш нещо с по-голяма повърхност). Тогава ще можеш да прецениш дали ще потъне. Според мен шанса да потъне е минимален. Виж сайта на rockwool да се ориентираш какво внасят в БГ. Там си има вати, които са специално за под.
Тани - модератор
Абе аз не разбирам много от тези работи , ама Aquapanel не беше ли .... панел? . т.е. плоскост която издържа на мокро?

Тема "под от гипсфазер комбиниран с минерална вата?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: