terileks - помощник
здравейте,
дълго се чудих къде да пусна въпросите си, така че модераторите да ме извинят ,ако съм сбъркал.
първия въпрос ми е :
направих си зидана камина на вилата на височина 1,60 м.
от тази височина до тавана сега има само една тръба, която влиза в комина. Казаха ми ,че мога да облека тази тръба с гипскартон и ще стане готино....разбирам ,че ще е по-лесно с гипскартон, отколкото да зидам до тавана с тухли и после да измазвам, но опасенията ми са че от топлината гипскартнона ще се напука...или не съм прав. Някой правил ли е подобно нещо ...с две думи да облечеш горната част на камината с гипскартон.

и още едно питане имам....видях на една къща да правят сачак , само че вместо дървена ламперия слагаха гипскартон...това доста ме учуди, попитах майсторите и те казаха че това е водонепрописклив гипскарон и така било модерно сега.
та възможно ли е да се прави така...с гипскартон?
и има ли други алтернативни начини да си направиш сачака, без да ковеш тънки дървени летвички?
citrofen - специалист
Здравей!
Можеш спокойно да облечеш тръбата/кумин с гипскартон, НО
-гипсокартона трябва да е пожароустойчив (на него пише GKF), обикновенно е розов на цвят или надписите по него са червени...
-под картона слагаш вата каширана с алуминиево фолио от едната страна. Фолиото да е от страната на топлината, т.е. към тръбата.

На мойта камина с водна риза тръбите са две, направих булото от гипсфазер (това имах), като оставих горе и долу отвори (на единя сложих вентилатор), за да мога да използвам топлината която отделят тръбите.

На второто питане... Има влагоустойчив гк, но чак водонепропусклив :-D
По принцип, на тавана да се прави конструкция с профили (UD и CD) и на тях се зашива картона. Има доста написано във форума по въпроса.
terileks - помощник
ами като се замисля май няма нужда от вата, все пак топлината от тръбата може да се използва.Поразрових се из форума и оставам доста колеблив кое да предпочета - картон или фазер.
иначе ще оставя и аз отвори отгоре , но с какво да го направя.
Питах и майстори, всеки казва направи го с това или онова, но не се аргументира защо....аз си го бях намислил така , правя си го с гипскартон, отгоре шпакловка с мрежа и най-накрая ще го декорирам някак си, може и само да го боядисам.
prascho - майстор
Интересно ми е върху гипскартона като тръгнеш да шпакловаш с лепилно-шпакловъчна маса на циментова основа какво ще стане. За гипсокартон си има специални шпакловъчни маси! Мрежите и профилите за оформление на фуги и ъгли също са предназначени единствено и само за гипсокартон.
EDI - майстор
И циментовите шпакловки хващат много здраво, няма проблем.Лепилата за плочки също са на циментова иоснова и плочките нямат сваляне, като залепне.
prascho - майстор
Само дето в банята под циментовите лепила се поставя влагоустойчив/зелен/ гипсокартон, а не стандартния :)
EDI - майстор
Е, така е, ама разликата е само в импрегнатора, картона е един и същ.
terileks - помощник
ами не съм го започнал още та затова и не съм решил с какви материали да го правя. Не ме притеснява с какво лепило или шпакловка ще е....все едно дали с мурексин или сатен или каквото и да е....притесненията ми са да не се напука картона от високата температура и всяка зима да го подменям
EDI - майстор
Ами направи си го с ИТОНГ. :)
terileks - помощник
точно това ми се върти из главата, но да беше права стена да я направя с итонг, но нали е под наклон...има няма 45 градуса :?

Тема "Мога ли да го направя с гипскартон ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: