Ел. инструментите. Консумативи.
Mike - специалист
EDI написа:
Добре е станало.И моята идея беше с такова ключе.Да видим кога ще ми дойде и да сменя бутона.Ако реша да оставя фрезата постоянно на масата и направя крака, ще елиминирам бутони и ключета и направо ще сложа един контактор отстрани.
:? :? Каква е идеята да хлопа и контактор? Ако я оставиш само на масата, окъсяваш бутона и си изкарваш някакъв ключ отстрани на масата. Честно казано и аз се замислям за масичка. На нея обаче бих сложил контакт, както на дъските за гладене вързан през ключе на на масата.
EDI - майстор
Да де, за ключ става дума, грешно съм се изразил, не контактор.От тези, дето са ПУСК и СТОП.От него един кабел, да се включва в контакт.Моята маса за сега не е готова и само пробвах една-две дъски да видя как работи.Определено е за предпочитане, по-лесно се работи, от колкото да движиш фрезата.няма да сгрешиш, ако си направиш маса.
dim_technik - напреднал
Аз не съм работил с такъв уред до сега. Направил съм доста шкафове и секцийки за вкъщи, но съм се придържал към по обикновени инструменти, прободен трион, лентов шлайф, циркулярче и абрихт в едно, винтоверти и т.н.. Та мисълта ми е - вибрациите много ли са големи и необходимо ли е основата на масата да е много стабилна, или да я правя мобилна - да речем от винкелова конструкция, за която е захванат плота :?
EDI - майстор
Няма големи вибрации.Моята я пробвах с няколко летви така, както се вижда на снимките, подпряна на тезгяха и на облегалката на един стол, без да е закрепена по някакъв начин.Дори не бях закрепил планката на фрезата с болтовете.Една дървена конструкция отдолу е съвсем достатъчна.Дори можеш да ползваш тезгяха си и да хващаш плота със стяги, ако ти е удобно така.Ако имаш място в работилницата, можеш да си направиш конструкция с шкаф отдолу и да не я местиш.Аз мисля да направя нещо като маса с дървени крака 4Х4, отгоре да може да се закрепва и да се сваля плота, а отдолу да импровизирам нещо като шкафче за другите чаркалъци на оберфрезата.Отдолу ще направя и механизъмче за повдигане на фрезата с един винт, че иначе трудно се наглася височината, ако не извадиш фрезата с планката.
valentin114 - специалист
EDI, а за масичката от снимките какво ти е решението относно повдигащ механизъм и водещ линеал? За повдигане с крик го видях в другата тема. Имам същия модел машинка и съм решил и аз да опитам с масичка.
EDI - майстор
Вече направих масата с краката отдолу и повдигащия механизъм, но не ми е останало време да снимам и да покажа.Довечера ще снимам и ще кача снимки.Повдигането го направих по най-лесния начин.Отдолу под фрезата за дървената част на масата закрепих една дървена греда 5Х5 см на такава височина, че като е в най-долно положение фрезата до гредичката да остават 1-2 сантиметра.Точно под средата на фрезата пробих едни отвор и вътре залепих една дълга гайка, дето им казват, М10.Отдолу се навива една шпилка М10 и като навиваш, повдига фрезата нагоре.За да не се наранява тялото на фрезата от върха на шпилката, набих отгоре един стар лагер 608, влезе с леко изпиляване на върха на резбата на шпилката.Отдолу на шпилката пробих дупка Ф4 и пъхнах за сега един пирон, да се върти по-лесно, но там ще има някакво подобрение.
Линеала е готов и той, ето го. Използвах алуминиев мастар за 10 лева, като го закрепих за дървена конструкцийка.Тук още не е довършен, направих му отвор върху белия квадрат, сложих една тръбичка и там монтирам прахосмукачката/обикновено китайче за 30 лева/ да поема талаша.Вече пробвах цялата система в процес на работа, много съм доволен, особено от чистата работа, всичко отива в прахосмукачката.Няма никакви вибрации, детайла се подава и движи много леко и удобно.

Прикачен файл

DSC01038000.jpg
DSC01038000.jpg (87.43 KиБ) Видяна 4461 пъти

Прикачен файл

DSC01036000.jpg
DSC01036000.jpg (75.75 KиБ) Видяна 4461 пъти
ZEDYCUS - майстор
Еди станало е добре, но имам малко, надявам се градивна критика. На линеала отворите не трябваше да са отпред. Така като водиш детайл винаги има възможност някоя треска на дървото да се зачепи в дупките.( винаги има такива и все в неподходящ момент се зачеква-личен опит) Вместо това можеше да махнеш тапите на линеала, набиваш една дъска вътре в линеала и винтовете от задната страна през плоскостта. По принцип линеала се използва основно за нутове и канали, а фрезера има ли лагер се работи без линеал. :partyman:
EDI - майстор
Съвсем прав си, и аз се сетих, ама вече бях пробил мастара :partyman: .В тази част на системата съм решил да направя поправки в тази насока, ама малко да се постопли, че сега не ми се занимава.Пробвах първо с профилния фрезер без линеала, после пробвах и с него-настроих линеала в равнината на лагерчето.И в двата варианта стана добре.Пробвах и каналче да направя с прав фрезер, също се получи добре.Абе доволен съм.Първо бях решил да си купувам маса, ама като гледам цени и качество се отказах.Една китайска маса, с неясно каква стабилност гледам струва над 130 лева, а тази я направих от отпадънчи парчетии.Купих само ламината и линеала, към 25 лева излязоха.Е, и малко рапиди, болтове и друга дребна железария на 5-10 лева.
EDI - майстор
Ето малко снимки от преди малко.

Прикачен файл

DSC010500000.jpg
DSC010500000.jpg (64.65 KиБ) Видяна 4426 пъти

Прикачен файл

DSC010490000.jpg
DSC010490000.jpg (77.95 KиБ) Видяна 4426 пъти

Прикачен файл

DSC010480000.jpg
DSC010480000.jpg (72.01 KиБ) Видяна 4426 пъти
EDI - майстор
Още две.

Прикачен файл

DSC010540000.jpg
DSC010540000.jpg (59.68 KиБ) Видяна 4426 пъти

Прикачен файл

DSC010510000.jpg
DSC010510000.jpg (71.5 KиБ) Видяна 4426 пъти

Тема "Питане за оберфреза" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: