• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 73
Ел. инструментите. Консумативи.
colyo - специалист
От много време съм фърлил око в бриколажа на кондукторчето и скобите.....ама много пари за тая пласмасария. Скоби с винтове си взимам по левче от един познат с голям магазин. Там и видите с по 7-8 лв за 1000бр. Колко съм навил за последния месец не ми се говори, а в кварталната железария са по 3ст/бр.
:sauf: на Чефо:))) Ще дойдеш и ти на мойта.
Кондуктор смятам да си направя от МДФ и за втулки да ползвам стоманени нитове. Кух нит 10мм се надявам да е с вътрешен 8мм или ще го направя 8.

Забравих да ви спомена другото ГСП с ХИЛТИ. Трябаха ми дюбели с резба 6мм и отивам във фирмения магазин, като предварително съм проверил в нета, че в цяла европа са по 30 евроцента. Дали не ми скочиха с 1,10лв за покупка над 1000бр.
profesionalist_wood - майстор
И за капак на това,че масово служителите на специализираните фирмени магазини за строителна техника са си пълни дебили и кретени.Гледат тъпо и са нагли отгоре на това и те мамят директно в очите.Назначили и ги понеже са ,,наши,,хора и дремят по цял ден и като влезеш да ги питаш те са се начумерили и се чувстваш неловко,като ли че си виновен.Преди години бях отишъл в магазин на ,,Щил,, да си купувам прахосмукачка за прахоляци изхвърляни от шлайфа.И момичето беше на 18-19 години и търси цял час цената на прахосмукачката :lol:
А за абрихта ми се оправдаваха че нямали новия каталог....аз влязох в сайта във франция за 2 минути и разгледах брошурата във PDF формат :?
colyo - специалист
Ще ти дам жокер. Служителите на Евромаркет имат 20-30% надценка, която свалят на "наши" хора. Не си го чул от мен :))) Имам приятел в софийския офис и мога да го питам за някоя джаджа без надценката.
profesionalist_wood - майстор
Не ща и да чуя за Евромаркет. Преди време си купих електрожен за домашни нужди от Бриколажа и гледам в гаранцията...Евромаркет!
profesionalist_wood - майстор
Ще си внеса от Русия,нали навремето бачках там :wink: Пък и цените са приемливи и има добри марки.
dragozow - майстор
На Околовръстното до Казичене имаше една фирма, която внася професионални дърводелски машини нови и втора ръка от Китай. Не се сещам как се казваше. Иначе няма особен пазар на такива, ние преди години внасяхме разни. Един струг седя на витрината намален на 99 лв 2 години. Никой не работи, всички са по търговийката и далаверата :)
profesionalist_wood - майстор
Е така е,всички са по далаверата и после се чудим що никой не ще да купува от тях...както и да е :) Иначе според мен причината да продават боклуци е че ако се внасят евтини стоки тоест ще плащат по малко мито,така си мисля :? Иначе чопнах нещо интересно в нета за пазаруване на стоки от чужбина и мъките им по освобождаването им от митниците


Освобождаване на пратка от митницата

Posted on 27 ноември 2008


Понеже на мен за първи път ми се случваше, но със сигурност и други са попадали в моето положение, реших да опиша процеса. Той не е особено сложен, но никъде няма информация какво да правите в това митично учреждение – Митницата. [Моят пример е за пратка с DHL и Митница Аерогара, но UPS например са на 500 метра встрани и ползват същата митница.]

Стъпка едно – сдобиване с Цесия. Това е документът, на който трябва да се бие печата на митницата, за да ви дадат стоката. С него се започва и срещу него ще ви дадат стоката. Най-добре е да си я вземете малко преди 12:30 или около 16:00 (по-късно ще стане ясно защо). Взимате си я от офиса на куриерите (или им казвате да ви я донесат на адреса, все пак им е платено за една доставка на адрес). Заедно с нея ви дават и придружаващите стоката (проформа) фактура и товарителница.
И отивате… до (не "в") митницата. И от двете и страни има едни малки бараки, в които попълват заветния документ – митническа декларация. Нищо че са две, не си правете илюзия, че има конкуренция – и двете са на една фирма и имат една тарифа.
Там им кажете точно каква е стоката (ако не го пише в придружаващите документи). Гледайте да впишат точната позиция от тарифата (макар че едва ли ще сбъркат). Там ви изчисляват и дължимото мито и ДДС, като взимат за база стойността от фактурата, която носите. Ако искате да пишат по-голяма стойност (вж по-долу), си го кажете там.
Ще ви снимат и личната карта, но ако искате да си спестите разхода, си донесете едно копие вие. Митницата ще го прибере без да се подписвате на "Съгласен съм с копирането", което ви карат да правите по сто пъти в банката. Явно ЗЗЛД, е различен за банките и митниците. Това цялото упражнение в бараката ще ви струва 15 лева. По ценоразписа на стената пише "попълване на митническа декларация – 10 лева", така че или копирането е 5 лева на лист или тарифата е стара, но го имайте в предвид.



Най-после стигате до сградата на митницата. Гостоприемността се вижда от вратата. Има една право срещу вас с надпис "не е изход", която се оказва, че не е и вход. Входът е най-вдясно, зад един куп вестници. Влизате и на партера вдясно има гишета на банка. Плащате сумата по митническа декларация + два-три лева такса. Там само ви трябва декларацията – подавате я, казвате, че е за съответната митница и те ви я връщат заедно с бележката за превода. Ако плащате след 13 часа, ще трябва да идвате и на другия ден. Горе бяхте предупредени!

И така, стигате и до митничаря. Точно срещу банката, във фоайето вляво има редица напълно анонимни гишета. Нека кажа какво научих за тях – първото (то всъщност има табелка) е за ТИР-ове. Второто и третото са за внос от юридически лица. Четвъртото е точно преди една врата, на която пише "Влизането забранено" и през която непрекъснато минават митничари (тях ги познавате по важните физиономии) и връзкари (тях по ехидните полу-усмивки, с които оглеждат "редовните" чакащи). Това гише е вашето (ако сте жалко физическо лице)! След вратата има още три гишета, над едното пише "Внос", но за какво са, не знам.

Там заставате пред това гише и зачаквате. Няма обявено работно време, нито почивки, така че просто се надявате някой да отвори някога. Аз чаках малко повече от час. Там ви взимат документите. Ако внасяте нещо което звучи технически (аз бях за един обектив), след 10-15 минути ви връщат документите и ви пращат в дъното на фоайето, където пише "Компютърен отдел" да потвърдят сумата и тарифата. Става като човекът вътре влезе в интернет и гледа (моят гледаше в eBay) за цени.
Тук има една уловка – това дали ще потвърдят зависи само от написаното на декларацията. Няма и помен от стоката. Така ако сте декларирали обектив Tokina за 190 долара (както мен), това трудно ще мине, защото такива обективи просто няма. Затова аз потвърдих, че е употребяван (е, то си го пишеше и на фактурата), но го написах и на декларацията. Ако се чудите дали после някой сравнява декларацията със стоката в склада, то вероятно отговорът е "не" – в митническия склад на DHL митничарката беше една лелка, която нямаше представа какво е обектив. А – как се запознах с нея? Ами ако не се разберете с този от "компютърния отдел" (както аз), той ви праща до митническия склад за "физически контрол". Иначе казано ако сте декларирали 5 телефона Nokia 1100, той може да прати за подпис от тамошната митничарка, дали наистина са 1100 или не са N96 например…
След дато се разберете с "компютърния" (ако се налага), той се разписва на гърба на декларацията и пак се връщате на гишето. Ако имате късмет, там има някой и не чакате нови часове. И сега идва интересното – в комплекта документи има напълно законно и подпечатано от банката платежно. Но това не е достатъчно за Н. В. Митницата. Те чакат "превода да пристигне". Което значи, че ако сте платили след 13 ч. (помните ли началото?), ще ви кажат "Елате след пет". И вие, изгубили вече два-три часа, си тръгвате и идвате на другия ден пак. За да не го правите, платете точно преди 13 часа или след 16, така няма да чакате много.
В моя случай беше малко след три и аз просто казах "ще се видим пак утре". На следващия ден просто ми подадоха второто копие от декларацията и вече подпечатаната цесия и след 10 минути си получих пратката от DHL. Там ви снимат декларацията, но не я сравняват със стоката. Всъщност даже не виждате митничарката. Но може вече някой да е сравнявал отзад, все пак беше минала цяла сутрин…

За цесията накрая DHL ви "глобява" 10 лева, така че общо сумата за обмитяване се закръгли на 25 лева, плюс платеното мито и ДДС, плюс таксата на Булбанк, плюс пет часа, разпределени в два дни.

DHL предлагат "митническо представителство" на малко страшната цена от 60 лева, срещу което май си спестявате висенето в митницата, но нямате контрол върху сумата (т.е. не можете да "преговаряте" с "компютърния"), нито пестите чак толкова време – трябва ви нотариално заверено пълномощно (3.60 лв) и да го занесете до DHL.

Ами това е – всеки да си преценява дали си струва. Или да поръчва от Европа…
dragozow - майстор
За пощенска станция при митницата в интернет има много написано, прочетете статията "евала бе митница" и ще видите за какво иде реч. Аз съм го изпитвал два пъти и повече не искам.
dragozow - майстор
внасят евтини стоки тоест ще плащат по малко мито,така си мисля
Не е така, има си групи за обмитяване. Без значение е марката на стоката, митото е % от стойността по фактура. Митото е най-малкия проблем при внос, после се почва такса опаковка, ДДС, транспорт и в един момент цената е скочила с още 50%.
profesionalist_wood - майстор
За съжаление държавата ни е такава,цял живот ще висим по гишетата.
Абе цял ден ровя в сайта на Fargroup за абрихта Fartools Pth 254 и не мога да им открия мейл адреса,така са се скрили сякаш са фантоми....френски идиоти
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 73

Тема "Да се похваля" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: