Ел. инструментите. Консумативи.
gogo7777 - майстор
Само аз ли виждам, че оста е излязла от главината с около сантиметър....
Разглобяване, профилактика, набиване, сглобяване, бъркане на бетон и т.н.
Може и по мързеливия начин, натягане с колани, удар с варията, дозатягане на болта и те така те..
:drinkers:
ср ное 08, 2023 9:11 amgogo7777 написа:
Само аз ли виждам, че оста е излязла от главината с около сантиметър....
Разглобяване, профилактика, набиване, сглобяване, бъркане на бетон и т.н.
Може и по мързеливия начин, натягане с колани, удар с варията, дозатягане на болта и те така те..
:drinkers:
Бързаш и ти! Да беше изчакал още малко!
gogo7777 - майстор
Бързам щото човека плоча трябва да налива... :)
Последна промяна от gogo7777 на ср ное 08, 2023 9:36 am, променено общо 1 път.
kozl - майстор
пон ное 06, 2023 1:24 pmkula65 написа:
Въртях бурето разстоянието не се променя, разглобяването ще е през уикенда, да е светло, че на тези години в тъмното вече не се вижда.
Лек ден на всички!

Изображение


Това дето притяга лагеруването на барабана към рамката болт ли е или е гайка към резба в остта?
Как се държи контра при развиване и при стягане?
Ако е болт то болта рамка/барабан стегнат ли е яко?
Ако да, съдейки по снимката и цитираното или рамката се е изкривила или лагерното тяло е приплъзнало в посока раздалечаване венец от задвижващо зъбчато колело.
А нищо чудно и преди падането венец-зъбчатка да са били недостатъчно зацепени и поради луфт да се е изместило лагерното тяло.
То има некви шайби м-у рамката и барабана и ако се махнат вероятно ще се получи някакво недостатъчно зацепване :?
Обаче от горната снимка не мога да преценя колко е разстоянието от зъбите на зъбчатката до вътрешния диаметър зад зъбите на венеца.
Т.е. въпроса е само осово отместване ли има или и ъгъла на остта на въртене на барабана се е изместил спрямо остта на рамката спрямо предишното си положение :?
gogo7777 - майстор
Контра се държи като се свали бурето.
kozl - майстор
Изображение



На тази снимка аз виждам болт и шайби, но всъщност може и остта да е стругована така, че да го приемам за шайби :?


То като се свали бурето пада и венеца с него. Така след стягане нема идея на къде ще се отмести зацепването.
Мале така центроването стаа проба-грешка #-o
gogo7777 - майстор
ср ное 08, 2023 9:48 amkozl написа:

На тази снимка аз виждам болт и шайби, но всъщност може и остта да е стругована така, че да го приемам за шайби :?


То като се свали бурето пада и венеца с него. Така след стягане нема идея на къде ще се отмести зацепването.
Мале така центроването стаа проба-грешка #-o
Аз също не знам как е направено лагеруването, но начините са само няколко. Пиша по картинките и въображение.
:drinkers:
пишман_майстор - майстор
Лагерното тяло е в дъното на бурето. Излиза ос с вътрешна резба навън , влиза в рамката около сант и половина до три д/г/ ( дист. шайби има ) , стягането е с болт ( на снимката се вижда ясно )
Отстоянието корона/пиньон се докарва с дистанционни шайби ( няколко на брой ) м/у оста и рамката .
Контра няма как да се държи ( или поне е трудно, не е предвидено ) , затягането/развиването е най-добре и лесно с гайковерт.
п.п. като се замисля може и повечко оста да влиза в рамката , вероятно 5-6см , все пак бурето тук е по-голямо/високо .
kula65 - специалист
Здравейте, свалих бурето, отвих болта, който влиза в лагерното тяло. На него имаше три дистанционни шайби /на снимките се виждат - ръждясали/, махнах ги и поставих бурето отново. Всичко си дойде на мястото и затегнах болтовете. Сега при пускане и спиране се чува звук, който преди не си спомням да го е имало, но работи. Нямам си и идея какво се е случило при падането, но сега ще внимавам повече. Пусках я на сухо, не е натоварвана.
Благодаря на всички, които отговориха на запитването ми!
kozl - майстор
ср ное 08, 2023 9:11 amgogo7777 написа:
Само аз ли виждам, че оста е излязла от главината с около сантиметър....
Разглобяване, профилактика, набиване, сглобяване, бъркане на бетон и т.н.
Може и по мързеливия начин, натягане с колани, удар с варията, дозатягане на болта и те така те..
:drinkers:
Явно е така, щом с махането на шайбите са зацепили зъбните колела и барабана се върти. А колко са зацепили и дали е достатъчно срещу преждевременно износване :?
Не знам как gogo7777 го е видял това, защото това може да се види от снимки на положението на кожуха на бетонобъркачката преди и след случката, а снимки има само след случката :?

Явно лагерното тяло има аксиален ход в леглото на кожуха в барабана или остта по вътрешната гривна на лагера.
Аз понеже съм работил с помпени агрегати - многостъпални несиметрични помпи, то там задължително има аксиален ход на лагера в лагерното тяло - лагерът приплъзва аксиално в лагерното тяло заедно със оста и всичко накачено по нея (работни колела и втулки).
В случая при бетонобъркачката такъв ход е пагубен за центровката. Може би лагерното тяло е изработено не по размера на ширината на лагера с идеята да има подложки или пък да има приплъзване в оста с болта спрямо лагера поради липса на контра :?
Това няма да разберем, защото по сравнително "мързелив начин" лагерното тяло остана без преглеждане.

Както и да е причината остана неясна, но все пак основната цел е постигната - барабанът се върти :supz:

Тема "Машината ви е повредена- попитайте ТУК." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: