• 1
  • 2
Ел. инструментите. Консумативи.
Kirilpm - специалист
http://forum.eshop.bg/viewtopic.php?t=3 ... 0%EB%ED%FF
Според потребителите на другия форум - елементарна схема.Но аз съм доста куц в електрониката и ще Ви помоля за съдействие.Всички казват,че схемата е лесна за изпълнение и безпроблемна.Решил съм да я ползвам за дрелка Елтос двускоростните с механична предавка и ъглошлайф Елтос 230мм от най-старите модели.Интересуват ме стойностите на тиристора и съпротивленията,и актуалните им имена защото по имената от тази стара схема,нищо не мога да открия.Интересува ме и цената на цялото изпълнение,нуждае ли се от платка и т.н.Също в другия форум един потребител е споделил,че тиристора може да се замени с симистор.Ще съм много благодарен ако някой с готова такава схема я отвори и снима.
tysonlkr - специалист
Има комплектчета за сглобяване регулатори
Виж този сайт например. В него има дадени и схемите :wink:
Kirilpm - специалист
Специално в този сайт няма такова регулаторче каквото ми трябва...
Милен - майстор
:) Схемата аз я слагах там. Работи си нормално и регулира доста добре при ниски обороти. Изпълнил съм я с диоди 1N4007 и тиристор BT152-600R. Монтажът го правих обемен на една рейка лустерклеми уж за проба и така си остана за постоянно. Работи най добре с двускоростна дрелка с механични скорости, аз я използвах с едноскоростна за завиване да големи винтове :-D
Kirilpm - специалист
Не ми е ясно как от Р2 излизат три кабела никога не съм виждал съпротивление с 3 изхода.И при двигателя на четките ли да го вържа или на захранването?Благодаря много за имената на елементите.
Милен - майстор
Не си видял стрелката на третия извод :lol: Това е регулируемо съпротивление (потенциометър). Най добре е както е по схемата на четките. Обаче аз го направих като на мястото на двигателя от картинката сложиш контакт в който си включвам щепсела на дрелката, по удобно е.
Kirilpm - специалист
Проблем...вързах всичко по схемата запоих включих мултицета пускам схемата - 230в.Включих дрелката работи въртя потенциометъра никаква реакция откъм обороти.Завъртях диодите на обратно и двата - никакъв ефект двете крайни крачета на потенциометъра съм вързал за кабела от резистора и този от диода,а средното чрез диод е вързано към средното краче на транзистора...
mirk - майстор
Нещо си я объркал схемата :lol: пет чарка на кръст и грешка. Там няма никакъв транзистор :wink: дай я на някой който разбира от електроника да ти я направи. А колкото до самата схема си работи много добре аз също съм я правил преди доста години, когато дрелките бяха без регулатори :lol:
Kirilpm - специалист
Проблема беше в това,че не погледнах индикацията на транзистора и съм сменил местата на крачетата.Следоватлено е пробил напълно.След закупуването на нов срещу 0.40ст и радиаторче работи горе-долу добре.Под горе долу имам предвид с промяна в оборотите,но силата се запазва.Видях в форума една схема с кондензатор дали той няма да ми свърши работа.Имам и един външен регулатор за напрежение до 1кв ако включа дрелката след него дали ще се изгладят пулсациите?
mirk - майстор
Объркания чарк е ТИРИСТОР което е много различно от ТРАНЗИСТОР. Май не си прочел описанието на схемата, тя поначало си работи на тласъци при ниски обороти, но както и сам си забелязал въртящия момент се запазва. В външния регулатор на напрежение най вероятно изпълнен със СИМИСТОР ще получиш двуполупериодно регулиране - по плавно, но на малки обороти ще можеш да я спреш с ръка :lol: което не можеш да направиш с оригиналната схема - ще ти строши ръцете.
  • 1
  • 2

Тема "Външен регулатор за обороти" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: