Ел. инструментите. Консумативи.
Kirilpm - специалист
Става въпрос за стар руски монофазен трансформаторен електрожен 60-160А работи на променлив ток мисля,че вторичната намотка е към 60 волта колко точно ще кажа утре.Регулирането се извършва с 3 извода от вторичната намотка и ключ,който ги свързва със силови контакти заварявах предимно с 2 2,5 3,25 електроди и се наслаждавах,но напоследък ми се налага работа с тънка ламарина и ми е малко кофти да разнасям телоподаващо с маса 100-150 килограма,а пари за инвертор в момента няма.А онези бълхи имат регулиране 5-160,180 и т.н. че и прав ток.Интересувам се мога ли да спретна някаква схема за регулиране на тока,къде да действа тази схема в смисъл на вторичната или първичната намотка,струва ми се,че по рентабилно ще е на първичната,защото това е временно решение което ще се ползва максимум 1-2 години докато се събере работа и пари за инвертор.Интересува ме диапазона от 5-10 до 60 ампера предимно там искам стабилна работа в момента,за да работя с тънки електроди.Моля ако някой има идеи да прикачи схема или да обясни като за по-бавно схващащи електрониката.
velsi - Почетен майстор
Като за временно и като за без пари, си намери един дебел реотан и с него регулирай плавно на изхода. Аз така работя от години и съм много доволен. Не съм убеден, че с електроника ще постигнеш това, което искаш и то на цена, която те устройва.
vvventsi - специалист
мисля че по лесно ще стане на входа да се регулира там тока е много по малък и не е нужно от мощен реостат!
Kirilpm - специалист
Днес ще се заема да сметна максималния ток струва ми се,че е завишен,но все пак никога не съм горил електрод над 3.25 днес ще пробвам с ампер клещи и електрод 4мм какъв максимален ток ще глътне и ще сметна какъв ток минава през първичната намотка.Първо ще пробвам да намаля напрежението преди първичната намотка,след това тока и ще споделя резултата как заварява на слаб ток и до колко слаб е тока.
Kirilpm - специалист
Максималният ток на вторичната излезе 180А при залепен електрод 4мм т.е при напрежение 30 волта под товар,на празен ход 60 волта.Максималния възможен ток през първичната го сметнах приблизително 20 ампера.Мисля да се откажа от електрониката.Велси,може ли да ми обясниш как се регулира с реотан или имаше предвид с реостат?В електрониката съм много назад не се учудвайте че не вдявам всичко:?
velsi - Почетен майстор
Ще ти обясня. Аз използвам реотан от електрическа пещ за топене на метали или нещо такова. Представлява кантал със сечение около 5 мм навит на спирала. На единия му край съм направил ухо, което свързвам с единия извод на електрожена. На другия извод ми е кабела с ръкохватката. Кабела за "маса" завършва с дебела медна кабелна обувка, която пъхам между навивките на кантала и така регулирам тока. Колкото по-дълъг участък от реотана използвам, толкова по-малък е тока и обратно. Просто и ефективно решение. На практика това си е реостат, но примитивно устроен. Просто и така върши работа. Ако не си ме разбрал кажи да ти направя снимки.
sian - специалист
Преди време една гръцка фирма прокарваше тръбопровод. Ползваха едни реостати с големината на буркан . Вързан беше на първичната с дълъг проводник, и заварчика си го държеше до него. Работи си заварчика и при нужда коригира тока без да става и да ходи до електрожена.
vvventsi - специалист
както казах и аз по лесно е на входа да се регулира тока там той е по малък от колкото на изхода и не нужно от мощен реостат!
kam34 - специалист
С един ЛАТР на входа няма ли да стане :?
valat111 - специалист
vvventsi написа:
както казах и аз по лесно е на входа да се регулира тока там той е по малък от колкото на изхода и не нужно от мощен реостат!
Венци, за повишаващ трансформатор ли ти е изречението...токът в първичната намотка на трансформатора и токът във вторичната винаги е различен, освен, ако коефициентът на трансформация е 1:1 , но това вече е друга бира/или друг джин-тоник/.

Тема "Безстепенно регулиране ток в електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: