Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
todor_velikov - специалист
става въпрос за една чугунена тръба за водосток,намираща се в ъгъл,с флекс не става ,обаче ми казаха с електрожен,но сега- инвертор ли трябва да е само и с какъв електрод?
torbalan - Дървен философ
трябва голям ток...

ако не държиш сметка на качеството на сряза - би трябвало с всякакъв да стане...

най-добре с коксов електрод, ама бог знае дали изобщо ще намериш такъв...

при всички положения тока трябва да бъде голям...
todor_velikov - специалист
ей всичко знаеш ,мама му стара :-D
а сега сериозно става въпрос за оная тръба с конденза ,дето се оказа спукана,обаче не мога да намера майстор :cry:
имам кракра ама бог знае колко ампера е ,трябва да вида ,и чугунен електрод не мога да открия
torbalan - Дървен философ
:-D
като ученик съм рязал метали с коксов (а не чугунен, такъв няма да намериш) метали с коксов електрод...

но от тогава бая вода е изтекла :)

всъщност, защо ще режеш тръбата?

п.п.
между другото - далеч съм от мисълта, че знам всичко :)
todor_velikov - специалист
щото е спукана по отливката около 40 см и ще слагам парче PVC ,а и за заварка ми казаха не става,пък и е почти в ъгъла,
като последен вариант съм оставил да пробвам с течен метал и отгоре примерно воалит да залепя или нещо подобно

п.п. електрожена е 160 А мах.
torbalan - Дървен философ
ако си решил да я режеш - нищо не ти пречи да пробваш...
по-лошо няма да стане...

моя също е 160А и съм рязал разни дребни неща с обикновен електрод на максимален ампераж...
Хицко - специалист
Ако има достъп за ъглошлайф, направи продълбочаване по дължина на пукнатината, но не напълно по цялата дебелина на тръбата. След това обезмасли с кореселин, и нанеси силикон. След втвърдяването му, върху него постави кръпка от ПВЦ тръба, също намазана със силикон. И последно, пристягаш на няколко места кръпката с по-дебела медна тел.

По тоя начин отпада вероятността да се включиш в приключенски филм.
MamaMy - майстор
При рязане ползвай най-тънкия електрод който имаш, на най-висок ампераж. Иначе чугун се заварява, но трябва да го нагрееш почти до червено и да го охлаждаш бавно след заварката.
torbalan - Дървен философ
todor_velikov, няма ли чалъм да го снимаш за да видим за какво иде реч?
така малко се получава, че хвърляме боб...

да изрежеш тръбата - винаги има начин...

обаче и вариант да се запуш пукнатината също има...

дай да помислим още веднъж, преди да си я срязал...
stivemaster - майстор
Колега todor_velikov такава тръба се реже със специален инструмент .Не съм сигурен дали ще го има тука ,но в Германия съм ползвал на REMS обмазана с абразивен материал проволка около 2мм дебела с дръжки в краищата ,като оръжие за душене.Дръжките са дебели около 3мм и едната се прекарва зад тръбата .После вече е ясно като ножовка отрязва тръбата отзад напред.Потърси ,там струваше 20Е.

Тема "рязане на чугун с електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: