• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
Stefan2000 - специалист
Здравейте,
Което не знам, не знам. А и не искам да откривам топлата вода. :)
Та питането ми е, как се правят профилните пластини за дърводелски фрезови глави?
Предполагам че сега, можеби с разни съвременни електроерозийни, програмни ЦНЦ, или подобни.
Но не винаги ги е имало. По-скоро, как е било навремето?
Нали се сещате на къде бия? Нещо, направи си сам. :wink:
Горе долу, се сещам как да направя профила. Но после как да стане равномерното скосяване на заточването, по къдравия профил?
Въобще, как се точат тия профилни пластини и когато се захабят?
Надявам се и на други да им е интерсна тая тема. :roll:
profesionalist_wood - майстор
на битака пластините са по 4 лв....тези пластини се заточват на специална приставка към точило ,,Тормек,, и струва 600 лв и по презумпция винаги се заточват водно на точно определени обороти в зависимост от стоманата
Абе може на ръка да се направи пластината, ама шайбата трябва да е с 1 пластина със профил оформен с пила по желание,имаше някъде ръководство от 1936г от Германия
ZEDYCUS - майстор
Аз не бих рискувал с "Направи си сам" при тези обороти и периферни скорости, никога няма да станат симетрични ножовете ти. Излети ли ще стане страшно. Има цели комплекти, но са скъпи. Мисля има фирми за заточване, които ще се справят със задачата. Не съм търсил не ми се е налагало, имам само оберфреза. :partyman:
Stefan2000 - специалист
На фрезовата глава пластините до упор ли се вкарват, или пак има някакво центроване?
ZEDYCUS - майстор
Не знам никога не съм работил с такива фрезови глави, но все някой ще знае. :?
Stefan2000 - специалист
След като съм тръгнал да питам, сигурно се сещате, че съм замислил или набелязал нещо.
Ами това е. Руска. Днес я взех. Лошото е, че няма достатъчно профили.
Относно центровката, под всяка пластина има избутващ винт с прав шлиц. Но пак ще си е врътня.
На фрезите има изписани обороти 7-8000. Предполагам, по скоро така ми се ще, че това са максималните.
Защото ще се ползва на Рачо Ковача, а там са около 3000, ако не се лъжа. Но абрихта си работи чудесно на тия обороти. А при диаметър Ф125, и 4 ножа, мисля че фрезата ще се справя добре.
Та за профили, казвате на битака. Самоче сигурно ще са по 2. Знам ли, ще трябва да се провери.
Ще ми трябва още някой като за первази.

Прикачен файл

фреза.jpg
фреза.jpg (96.81 KиБ) Видяна 5656 пъти
mitko64 - майстор
Имам подобна фрезова глава(само че с три ножа) и също имам Рачо ковача абрихт(мисля 4500 са оборотите), та ако може сподели нещо за идеята си. Моята я купувах навремето от руснаците по пазарите, продаваха и пластини комплекти, много евтино, ама да е знаел човек да купува навреме.
EDI - майстор
Оборотите, посочени на главата са максималните, не трябва да се превишават.Смолян правят такива глави, врътни им един телефон, може да продават пластини - http://www.zmm-sm.com/zmmsm/bulgarian/Window_all.htm .Ташев също продава пластини - http://www.tashev-galving.com/search/00 ... 0%B5%D0%BC .Е, не са евтини, ама има разни профили.Ето на ПИЛАНА - http://www.pilana.com/bg/profilni-nozho ... anichiteli .
sinbor - специалист
Точно с тези "пластини" по-скоро профилни ножове не си играй на направи си сам. Правех си и аз на времето такива опити за ламперия, сглобки ... но само веднъж се счупи и като видях част от ножа се заби близо до мен си казах, че спирам подобни опити. Купих си оригинална фрезова глава с набор ножове, които са с дебелина 5 мм и са осигурени с два отвора в които влизат щифтове на главата с което максимално се обезопасява работата. Главата мисля беше около 120 лева, а двойка ножове около 15 лева. Правят ги в Смолян и Габрово.
Stefan2000 - специалист
Благодаря за линковете. Особено ми е интересен първия, защото винаги съм се чудел, с какъв инструмент правят сглобките на дограмите, когато фалца е профилен.
Иначе за ножовете с отворите, освен че те ги осигуряват, най-вероятно служат и за базиране и центровка.
При мойта няма такива. Като се добави и че няма богат набор профили, пак евтиното ще излезе скъпо. Както винаги :?

Относно доработката на машината.
Освен втулка за оста, ще трябва да се направи и установка за водене на детайла, специално за фрезоването. Сигурно ще е комбинация, метални конзоли, дървени плот и филунг. Още го обмислям. Като го направя ще го покажа.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Пластини за дърводелска фрезова глава, как?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: