• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
Stefan2000 - специалист
Днес отидох при същия човек да му взема и тезгяха. Почти не е употребяван, но времето си е казало думата. Все пак за 80лв. е "пей сърце". Още повече това ще ми е и първото обзавеждена за къщата, че една маса нямам още :lol:
Но това като и да е. Възползвах се от ходенето и взех едни "четки", които се мотаеха там. Ето как изглеждат.

Прикачен файл

20140201_153449.jpg
Илчо Илиев - майстор
Честито за придобивката, нека винаги е в талаш!!!
Точно това са четки/гребени/ притискачи, както искаш му кажи, важното е,че имаш вече представа....
Има и прави,те се ползват за стопиране на свободна шайба при фрезите, виж на ония снимки..
:partyman:
Stefan2000 - специалист
Благодаря.
Пак нещо съм пропуснал :sad:
Какво означава свободна шайба (извън филунга ли?), и как точно се използва правата четка? На един от клиповете се вижда такава, но не намирам как работи.
Илчо Илиев - майстор
Изображение
Изображение


Правата четка/гребен се ползва за застопоряване на ''свободната''шайба, тя се ползва за работа (профилиране) на калъп или за обработка на детайли с не прави контури..
Stefan2000 - специалист
:idea: Дано да е полезно и на други!
bulhomes2 - майстор
ZEDYCUS написа:
Аз не бих рискувал с "Направи си сам" при тези обороти и периферни скорости, никога няма да станат симетрични ножовете ти. Излети ли ще стане страшно. Има цели комплекти, но са скъпи. Мисля има фирми за заточване, които ще се справят със задачата. Не съм търсил не ми се е налагало, имам само оберфреза. :partyman:
Днес си направих най-после фреза. Шпиндела и разни фрезови глави и пластини ми подариха. При първите няколко теста всичко ОК. Обаче едни пластини без осигурителни канали (тях си ги купих на "сляпо", мамка им)... След 4 метра хоризонтален полет пластината ми се заби в корема. Късметлия съм, че се заби тангенциално, почти по допирателната и не засегна нищо важно (за пръв път съм доволен, че съм дебел :lol: ) Хирурга се облещи и ми показа как бърка да почисти 3-4 сантиметра навътре в раната. Та аз лично повече пластини без осигурителни отвори или прорези едва ли ще пипна.
ZEDYCUS - майстор
Съжалявам да го прочета това. :shock: Дърводелската фреза е една от най опасните машини, иска много предпазливост, аз затова си я карам само с малката фреза, по безопасно е. Пожелавам ти бързо оздравяване. :partyman:
bulhomes2 - майстор
Бе не бе човек. Благодаря все пак де :partyman:
Де да знам, вероятно, щото съм дебел, болка имаше само като ме ши доктора (без упойка). Тъй че, не се броя за болен за оздравяване. Сам се закарах, след болницата пак се върнах в работилницата ...

Но все пак го споделих и за другите, че наистина е много опасна машина. И да зае'ат разни пластини от битаците без възможност за осигуряване.

Опитвам се да изчисля какъв е бил шанса на пластината да ме уцели. Да приемем, че съм широк 50 см. При дължина на бедрото на равнобедрения триъгълник (аз съм основата) 4 метра, колко градуса е върха на триъгълника? Че да го съотноша към 360°... Но господ си ми е приятел де.

ПП. Зор ми е с тоя ъгъл. При 4 метра радиус, периметъра е 3,14 х 8 = 25 м (близо). Демек шанса да ме уцели е бил 50:1. Нещо не се сещам как да го обърна в проценти. Но ще е по-правдиво да се сметне от специалист по (мамка му не мога да се сетя как се казваше, а съм го учил някога) теория на вероятностите (да речем). Това, че геометрично излиза шанс 50:1, не означава, че от 50 опита точно 1 със сигурност ще е там. Ако се добави и изискването целта да е поразена от първия опит - малииииии

ПП2. Да не говоря пък и че поне 80% от евентуалната траектория на пластината беше скрита в тялото на линеала. Ка па така уцели малкото външна възможност и от полвината работилница баш мен... Господ тъй си ма предупреди и преди няколко месеца с банцига, като ми счупи вътрешно само единия палец (скоро ще ми израстне новия нокът) :lol: .
Stefan2000 - специалист
Баси маата! Тази история... Това може да те убие.
Важното е не какъв е бил шанса пластината да уцели някой, а защо е излетяла, и какъв е шанса да излети?
На нормална фреза, канала е трапецовиден, и по принцип трябва да се самозаклинва от центробежните сили, също както и при абрихта. Ако не, излиза че и на абрихта ножовете трябва да хвърчат.
някакви мнения?
profesionalist_wood - майстор
Стефане,аз като рендосвам,постоянно си мисля,че ножовете на абрихта Рачо Ковача могат да излетят всеки момент. Не е като западните абрихти с валове със оребрени ножове като на ръчните рендета със жлеб който ножовете се монтират ЕДИНСТВЕНО СТРАНИЧНО,въпреки че желая много за монтаж на нож странично а не отгоре като българските.....дано да изкарам някой лев и да си купя скъпа и професионална със всички екстри,е не е като на марката Мартин ама ще е направен свестно
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Пластини за дърводелска фрезова глава, как?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: