Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
thinkpad - майстор
В тази тема, като не съм голям посетител на раздела, искам да покажа как може да се направи щипалка за "маса" на електрожен с подръчни средства - в случая една китайска помпа, която познат ми даде, понеже още като я купил била развалена. Предварително казвам - да, грозно е, но не съм целял красота, а само функционалност. За красота - немам инструменти. Трябват един болт и една(две) гайка(и), 2(4) шайби, чук, тръбен ключ, менгеме, пила, клещи, наковалня и някакъв начин за рязане на метал.
Разбиваме помпата брутално с чука и измъкваме 2 от шините, заедно с пружината.
Изображение
Режем пружината на две със секач
Изображение
След играчка с чука и менгеме(или друг метод за захващане - аз нямах голямо менгеме), рязане - със секач, че ме мързеше да вадя ъглошлайфа и огъване с тръбният ключ резултата. Между другото, съветвам внимателно да се работи с пружината и да се закрепи хубаво, че ако хвръкне отиде някое око - а резервни части за хора не продават по магазините. На местата, където трябва да дава контакт трябва да изпилите боята.
Изображение
Изображение
Изображение
novgradski - специалист
И аз обичам да си правя "неща" (по някога по-добри от продаваните),но в случая трябва да "вържеш" кабела след пружината -не на оста (шпилката с гайките)....То и в живота на човек се налага да използва подръчни материали (при счупен крайник....).
И аз бях се запалил по "старт от скрапа",но ...трябва да е по-здраво и по-надежно от обичайното, а не само за "демонстрацията".
thinkpad - майстор
novgradski написа:
но в случая трябва да "вържеш" кабела след пружината -не на оста (шпилката с гайките)....
За сега кабела съм го вързал с 2 шайби на болта(слобих по дълъг болт от този на картинката) и дава добра маса, с мултимер го прозвънях. А скобата изглежда достатъчно надеждна, ако не се блъска - нито пружината може да излезе, нито да се разпадне. :) Цялата работа беше, че трябваше някаква скоба и реших да направя една в духа на целият електрожен, който е навиван траф с алуминиев проводник и всички връзки са отгоре с болтове на гетинакс.
novgradski - специалист
Правилно че "било " болт (след 2 ракии съм го видял -шпилка),исках да кажа че съм имал проблеми с щипки за маса и кабела е вързан на едната челюст -но ако "тя" не прави "маса" веригата се затваря през пружината -до другата челюст.Сега гледам ги правят с лета или шармована оплетка между двете челюсти
http://elektrik90.com/catart_pictures/e ... _gamma.jpg
http://elektrik90.com/catart_pictures/e ... C_8788.JPG
sstefanov - майстор
thinkpad написа:
...с мултимер го прозвънях...
Е това си е за бисерите!
И колко милиома показа мултимера?
thinkpad - майстор
sstefanov написа:
Е това си е за бисерите! И колко милиома показа мултимера?
И защо да е за бисерите? :? Мултимера показва 0 и писка - със сигурност е по-добре от ръждивата кука, която беше преди. А иначе - от болта където е кабела до края е 0.2 Ома, на куката е 10 ома, да не говорим че няма пружина, която да осигурява контактен натиск. Не претендирам, че съм направил нещо хубаво, а просто "нещо"
novgradski написа:
.Сега гледам ги правят с лета или шармована оплетка между двете челюсти
Тия щипки са класа над моята, няма просто общо. Единственото предимство на моята е, че можеш да я разтегнеш много, защото е голяма. :)
П. Петков - специалист
Сиромах човек - жив дявол! =D> =D> =D>
А това е в същия стил - чук за "очукване" на напречни и надлъжни заварки.
Прикачен файл:
Picture 005.jpg
Picture 005.jpg (32.13 KиБ) Видяна 4060 пъти
Пародителят, вероятно е бил чук за наклепване на коси. Просто го срязах под отвора за дръжката, завъртях едната част на 90 градуса и отново го заварих. Заварих му и метална тръбичка за дръжка, но за да не се извъртва по време на работа (диаметърът на тръбата е малък) му сложих и една допълнителна скоба. резултатът е, че очуква чудесно както надлъжни шевове (спрямо оператора), така и напречни, без при това да е необходимо човек да си върти задника. :-D Единият край на скобата не е заварен, с което се избягват неприятните вибрации върху пръстите и дланта при по-силно чукане (има пружиниращ ефект). :) Неудобството е, че при алтернативни по посока заварки, трябва да се върти като фурнаджийска лопата. Детайлното разглеждане на снимката показва наличие на щампован сърп и чук. Очевидна е липсата на символ за дъгова заварка. Навремето, на площад "Гарибалди" (у София), имаше музикален магазин, където се продаваше в малки кутийки колофон за "цигулка и виолончело". Купувахме го за поялниците. С един приятел, мечтаехме да напишем музикално произведение за "цигулка виолончело и поялник в "до мажор". :)
Последна промяна от П. Петков на вт апр 22, 2014 9:19 pm, променено общо 1 път.
novgradski - специалист
...а бе утре ще ме карате да си снимам "ръкохватката"-(винкел,арматурка и маркуч)
П. Петков - специалист
Нема утре! Сега е моментът!
thinkpad - майстор
novgradski написа:
...а бе утре ще ме карате да си снимам "ръкохватката"-(винкел,арматурка и маркуч)
То и на тоя електрожен ръкохватката му е такава. И едно парче PVC тръба ли беше, маркуч ли беше :)
П. Петков написа:
А това е в същия стил - чук за "очукване" на напречни и надлъжни заварки.
Имаме и сходен самоделен чук за очукване на заварките :)

Тема "Старт от скрапа - скоба за маса на електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: