Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
Славей Иванов - помощник
Здравейте ,ако може някой нека помага : Как да огъна метална шина 35/4мм дълга 80 см от към тясната част така че да се получи лека дъга? :? :?:
rositodor - специалист
:lol: Само с нагряване ще стане...
shotik - майстор
На наковалня, плътна голяма метална плоча или релса и с чук над килограм с острата му част удряш само от едната страна на шината ,която ще е външна на дъгата . Може да се изковава от двете страни на външната част ,така ще се забелязва по - малко следата от ударите на чука , така се правят чемберите/обръчите на бъчвите и каците .
evil - специалист
Не е ли по-лесно да се отиде на машина /газ или лазер / и направо да се изреже от 4 милиметрово парче ламарина.
Славей Иванов - помощник
Да става с коване -удряш от едната страна и метала започва да "бяга" на полумесец обратно ,но има някакъв начин с натискане -примерно на метална плоча от едната страна са метални нитове по формата на дъгата ,от другата се натиска по някакъв начин ,ама не го знам как е дъ му бъ мамата ,та някой ако го е виждал да каже защото по този начин огъването е контролирано -става дъгата която искаш,а когато се бие с чука от едната страна другата се изкривява по нейна си логика !
Поздрави!
Славей Иванов - помощник
evil написа:
Не е ли по-лесно да се отиде на машина /газ или лазер / и направо да се изреже от 4 милиметрово парче ламарина.
Не колега , не става -може би аз съм виновен че не казвам какво смятам да правя! Смятам да кова "казашка шашка" от фи -20 прътов материал 65Г или 9хc или 55c2а, първо де оформя шината 35/5 после започва оформянето на клина -малко ковашка и много шлосерска работа -трудоемко, ама бърза работа нямам и после леко с нагряване се прави така наречевият "изгиб"-дъгата ама точно това майстора не го показва -закалката и изгиба не ги показва/ Ееееех умен , умееен [-X .../ но показа инструмента една плоча с нитове обратни на дъгата - ама как става не казвааааа.... та така -иначе урока си го знам изтънявам от едната страна и започвам да блъскам острието и "изгиба " става ама не се прави точно така - та затова питам ако някой знае ...? :?
lov - майстор
Ми то си има и машини за тази цел само че заготовката трябва да е по дълга защото валовете няма как натискат в края.
Трябва да предвидиш по около 20 санта повече от всяка страна. После си ги режеш. Дири работилница дето се занимават с въздуховоди. Кръглите фланци за снаждане и преходи си ги правят от винкел на такава машина.
mitko64 - майстор
За какво да блъскаш Ф прът, намери си ресор от москвич или трабант, то си е готова шина 65 Г.
lov - майстор
Така задаен въпроса в началото имаше съвсем друг смисъл за вида на крайния резълтат.
Относно коването щом си аджамия със сигурност права шина няма да успееш да докараш. Винаги ще ги докарваш по форма на казашка шашка колкото и да не ти се иска.
Тс спокойно тя формата ще си дойде сама. Казвам ти го съвсем чистосърдечно без да се бъзикам.

Тема "Как да огъна метална шина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: