• 1
  • 2
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
toolegittoquit - майстор
Искам да попитам някой помни ли формулата за зависимостта на болтовете тип шестоъгълни от диаметъра на стъблото? Преди бях помнил едни пропоции, но сега нещо се оказва, че стандартът който знам не отговаря вече.
Andri01 - майстор
Гугъл-таблици-отговор :).
Gadnyara - специалист
Реално се избират според якостта на материала, инструменталната подготовка за обслужване и конструктивни особености на изделието.

В практиката:
М6 обикновено е с 10мм глава,
М8 има вариант и с 12мм шестостен,
М10 редовно се ползва със 17 или по-рядко със 16мм ключ,
М12 - 18, 19.....
М20 - с 30мм ключ.

Задължителното е да се осигури нужния въртящ (затягащ) момент без провлачване.
Тези (1.8...2.0) х диаметъра са примерни, като за ученици... :wink:
Avas_co - майстор
Предполагам, че въпросът е свързан с това , че последно време е масово явление да се ползват гайки и болтове с нестандартни размери ключ.
Аз, лично от едно десет години се сблъсквам с какви ли не извращения.
Масово явление е при гайки с периферия да се ползват някакви странни за нашите ширини размери ключове.
При тия с периферия си е стандартно за 8 мм. са с ключ 13(ОК), за 10 мм. е ключ 15(мисля съм случвал и на 16), за 12 е 18( е тия най-ги мразя, че от тях се случват и такива и без периферия да са на 18-ка и яко съм си трошил ръцете, не че нямам ключ 18)
Наскоро ми се случи и да попадна на имбус, който не беше ни 5 мм. , нито 6 мм.(предполагам 5,5 мм.) е там що псувни отнесоха и китайците и тия, който са ги купили от тях.
Имам съмнения, че тия странни размери са свързани с инчовата система , но не съм ровил.
Chefo77 - майстор
16 и 18 са "френски" стандарт. В повечето френски автомобили са често срещани.
toolegittoquit - майстор
Когато аз се занимавах с такива неща и чертане, стандартът беше, че големината на главата/ключа е 1.5 х d. За това се чудя какво става, за различните размери е между 2 и 1.6 x d в момента.
Kirilpm - специалист
Gadnyara написа:
Реално се избират според якостта на материала, инструменталната подготовка за обслужване и конструктивни особености на изделието.

В практиката:
М6 обикновено е с 10мм глава,
М8 има вариант и с 12мм шестостен,
М10 редовно се ползва със 17 или по-рядко със 16мм ключ,
М12 - 18, 19.....
М20 - с 30мм ключ.

Задължителното е да се осигури нужния въртящ (затягащ) момент без провлачване.
Тези (1.8...2.0) х диаметъра са примерни, като за ученици... :wink:
В подкрепа на колегата 5мм болтче 7-8мм глава,в руската и българската техника предимно 8
М6 -10мм
М8-13мм
М10-17мм
М12-19мм
М14-22-24мм
9,11,16,18,23 и т.н. шестограми навлязаха с западната и особено френската техника.А точна зависимост аз не знам да има,много зависи от класа на якост на болта,вида сглобка,вида използвана шайба,дали болта е изработен на сруг или валцован,повърхностната обработка.При по старите техники се срещат и болтове,които са правени от прътов материал и са дялкани произволно,е там опазил господ,ако няма хубав френски ключ или клещи,13 е малко 14 е много,а има някои които са одялкани с 5 страни.Китайските чудеса се случва да имат по някой цолов размер шестограм,но повечето са близки до милиметровите и съсвем прилично си се развиват с обикновен ключ,повечето хора дори не разбират.Колкото до имбусите в английските комплекти има точно такъв между 5 и 6,но ще излъжа каква точно дроб беше,аз ги налучквам с проба :lol:
nikolson - майстор
Kirilpm написа:
Колкото до имбусите в английските комплекти има точно такъв между 5 и 6,но ще излъжа каква точно дроб беше,аз ги налучквам с проба :lol:
7/32
gogo7777 - майстор
5,5 мм си е по родния стандарт и ГОСТ :) , не е екзотика.
Да допълня по-горе....М7-12мм
  • 1
  • 2

Тема "Зависимост между главата на болта и стъблото му - формула?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: