Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
Sbol - напреднал
Здравейте,
Направих си електрожен от трансформатори
от стари микровалнови и като цяло се получи добре. Проблема е ,че при по близо държане на електрода тока достига до 160-170А и прогаря заварката. Имам фазов регулатор до 30А и си мисля дали е добра идея да го вържа на първичната намотка и по този начин да регулирам тока на вторичната? :?:

Благодаря предварително!
gogo7777 - майстор
Не е добра идеята с фазовия регулатор на мощност. Превключвай трафчетата. Всъщност колко са и как си ги свързал.... вторичните?
hidrazin - майстор
Тя и идеята да си правиш електрожен от такива трафове не добра, да не казвам друго.
Характеристиката се получава много твърда и с него освен да режеш и дупчиш нищо друго не можеш да направиш.
Не става за заваряване. Някъде, някой беше споменавал че било ставало ако вторичната се навие с алуминиев проводник за да има падаща характеристика.
Аз не съм много убеден че и тогава ще се получи нещо читаво.
Тези трафове стават само за точкова заварка.
:partyman:
Sbol - напреднал
Трансформаторите са 2бр. първичните са успоредно вързани, а вторичните последователно.
При лепене с електрод 2.5мм на разстояние от заварката дава ток между 90-100A и прави прилични
заварки, лошото е че не съм добър заварчик и се увличам и прогаря.
jordanvass - майстор
А пробвал ли си колко време издържат трафовете, макар и на празен ход, без да се запалят? Вентилатор имаш ли?
Sbol - напреднал
С вентилатор от баня ги охлаждам за момента,но не съм правил кутия все още. Загрява доволно първичната на 2-3 електрода и изключвам, но съм подготвил едни ал. радиатори с които мисля, че ще удължа времето за заварка и евентуално мога да сложа термопластина само, че се колебая на колко градуса да изключва.
gogo7777 - майстор
Малко са трафчетата мисля. Ето една схема с фазов регулатор. Пробвай за спорта :) Преди време пуснах тема за електрожен от траф ТС с идеята да заработи на по-висока честота ама нямаше развитие, дори теоретично ей така за спорта..... :-D
Прикачен файл:
schem.JPG
schem.JPG (23.14 KиБ) Видяна 2376 пъти
Sbol - напреднал
Ще пробвам с регулатора, но се опасявам от смущения в мрежата, а иначе схемата я знам трафчетата са повече и електрожена топи всякакви електроди.При мен е за любителски цели, но и 3,25мм заварява.
Ако сложа регулатора трябва ли ми дросел на вторичната?
torbalan - Дървен философ
Какъв ток искаш да докараш?

Пробвал ли си с последователно свързани първични?
Ако тока е прекалено малък - може да опиташ с мощен диод последователно на първичната на единия траф...Ама трябва наистина да е мощен и на радиатор...
gogo7777 - майстор
Каква е идеята :? Трафа ще работи ли само с едната полувълна.....

Тема "Регулиране тока на променливотоков електрожен?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: