Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
torbalan - Дървен философ
gogo7777 написа:
Aaaaa топките не ги залагам....трябват си ми и често ги ползвам. :lol:
И си прав...

Диода ще отреже едната полувълна, но това няма да направи тока прав... Трафа ще продължи да си работи... Но на практика с два пъти по-ниско напрежение...

Ако не ми вярваш - пробвай :)
gogo7777 - майстор
Сори, ама не вервам. Като липсва едната полувълна напрежението става постоянно. Ся ако кажеш, че трафа ще трансформира такова напрежение и то ще излезне на вторичната, рискувам едната топка :lol: . Къде отива железото и магнетизма тука :)
hidrazin - майстор
Това с диода в първичната е един хубав начин да се сдобиеш с печен траф.
Нещо като печено пиле "1300 години България". :-D
:partyman:
Sbol - напреднал
:lol: Топки,колела,врела вода стана супер тема. Направо човек да ни завиди, току вижте сме измислили нов регулатор с топки,
ама някой трябва да с жертва. :-D
Иначе по темата, като за инвестиция за 20-30 лв. съм определено доволен, даже и заварява.
torbalan - Дървен философ
hidrazin написа:
Това с диода в първичната е един хубав начин да се сдобиеш с печен траф.
Нещо като печено пиле "1300 години България". :-D
:partyman:

Я сподели какво трябва да се случи.

Като го предложих - нивгаш не съм го пробвал. Само теоретично си го мислех...
pansim - майстор
Sbol написа:

Иначе по темата, като за инвестиция за 20-30 лв. съм определено доволен, даже и заварява.
То че заварява е ясно. Според мен въпроса е как заварява :idea:
По-добрия начин от гледна точка на заваряване е като се постави допълнителен резистор във вторичната - т.е. дебел кантал с който да регулираш заваръчния ток и по-важното, да докараш някаква приемлива падаща характеристика на въпросните трафове. От гледна точка на удобство не е най-доброто, ама за домашна употреба - става.
Опитай и сподели ако имаш желание. Мисля че ще останеш по-доволен отколкото с фазовото управление.
torbalan - Дървен философ
gogo7777 написа:
Сори, ама не вервам. Като липсва едната полувълна напрежението става постоянно. Ся ако кажеш, че трафа ще трансформира такова напрежение и то ще излезне на вторичната, рискувам едната топка :lol: . Къде отива железото и магнетизма тука :)
Прав е от акумолатора. С диод ще е пулсиращ... :)

Ще намеря някакъв траф да пробвам :)
gogo7777 - майстор
Колко навивки има вторичната общо на двата трафа и какво напрежение има на празен ход?
Sbol - напреднал
На празен ход напрежението е 42v навивките не знам колко са по 6 метра проводник в траф.
gogo7777 - майстор
Като идея ми идва да навиеш още един траф. П-образен обаче с трансформация 1:1,2 и да го захраниш с тези, които си направил т.е. с 42 волта. Примерно 50 навивки за първичната и 60 за вторичната като всяка намотка да е на различно рамо на трансформатора. Този траф ще ти е силовият. На първичната извади изводи на 60-та, 55-та и 52-та навивка, с които ще регулираш тока.

Тема "Регулиране тока на променливотоков електрожен?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: