Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
lov - майстор
Айде нали съм си пенкилер :) рекох да се пробвам и с малко железария. :lol:
Тя всъщност темата почна от тука
viewtopic.php?f=16&t=48576&hilit=%D1%85%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8+%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%B5%D1%80&start=40
с въпроса как да закрепя вертикалните колонки на парапетите.
Химическите анкери оловото и сярата отпаднаха по причина че намерих на тънка лайсна на СФ битак такива анкерни. Та се запасих с една кутия да има :lol:
Прикачен файл:
fischer-fbn-ankeren-bolt.jpg
fischer-fbn-ankeren-bolt.jpg (12.27 KиБ) Видяна 1990 пъти
Идеята за регулирането със заварената гайка и шайбата вътре в тръбата я взаимствах от колегата от въпросната тема.
Прикачен файл:
P1020192.JPG
Шайбите по дебелички ги престъргах на струга с малък аванс за вкарване. Първо точкувам гайката към шайбата а после с един дорник през цялата колонка с опора и в другия че да се центрова правилно. Вкарвам и заварявам от вътрешната страна шайбата. И да се обърка нещо с размера има достатъчно голям аванс за регулиране. А както в случая с тази от снимката можеш да резнеш малко от тръбата допълнително. А в най лошия случай в една боркорона без удар с малко въртене може да се смъкне и бетона малко. Пък ако е къса да се подложи шайба от долу.
И сега са останалата част от изпълнението. Колонките ги минах на фрезата за да ляга другата тръба от горе.
Прикачен файл:
P1010943.JPG
И за проба да видя какво се получава на практика като визия го почнах с едно електроженче тенекеджийче. :wink:
И се получи ето това:
Прикачен файл:
P1010942.JPG
Прикачен файл:
P1010956.JPG
lov - майстор
И нали трябва да ни е трудно и повече от 5 снимки няма как да се качват.
Та продължих с останалата част от парапетите по същата технология за монтаж на колонките. Опнах този долу 20 метра и тъкмо си направих шаблончето за паната и работата потръгна и дъжда взе че ме изгони. :x
Прикачен файл:
P1020180.JPG
Прикачен файл:
P1020188.JPG
Относно разпробиването на отворите за анкерите и там си направих едно шаблонче. Парче профилна тръба с отвори в двата края. В единия вкарвам предишния анкер стъпвам от горе и през другия дупча в бетона. Така разликата не е повече от няколко милиметра и е напълно допустимо.
torbalan - Дървен философ
Па екстра е! :)
lov - майстор
То мислех да е по разчупено ама една умна глава / в прекив смисъл на думата/ взе че ме разубеди че трябват по изчистени форми за да изглеждало по нежно. Та като знам че имам да правя общо към 70-80 линейни метра само това и чаках. :)
Само за боята нещо не достигнах до консенсус. Карат ме да е черна а на мен нещо ми се ще да е друго за това сондирам и мнения. Знам че протекта имам и разни сребристи или метализе сиво ама като не съм го виждал на живо не мога да си го представя как би изглеждало.
torbalan - Дървен философ
В момента е недовършено. Виждам розово, бяло, голи тухли...
Грундирай го само със сивия грунд и отложи боядисването за след завършването на стените.

Без да видиш завършените стени с цвят - трудно ще прецениш какъв цвят да бъде...

А ако умната глава много държи да е черен - не виждам причина да и противоречиш :)

Съгласявай се... Но пробвай да я прекараш тя да боядисва (много мразя боядисването).

Споровете за цвят винаги гледам да ги отлагам. До сега само веднъж съм губел по тази схема.

Аз исках къщата да е жълтеникаква - а жената бледобозовникаква.... Таман успях да я навия - и от фирмата със сайдинга викат "имаме само бледобозавникакъв", е кандисах...

Като я направиха и като я видях - викам си "Добре, че нямаше от жълтеникаквия, който аз исках" :)
lov - майстор
Ааа... то спорове с жената нямам. :)
Проблема е с архитекта. То наистина там в дясно се виждат тухли и не знам какви си съборетини. Какво да се прави ще се нал;ожи да го маскирам за своя сметка. :x
Па и това розовото ще се скрие. :-D Сложиж фибрана кога отливах плочата за по лесно. Отгоре си остава терасата а от долу ще се зида. Там ше са бани и тоалетни. Есента ме хвана студа и почна да мръзне и така го зазимих обекта. То и сега там по високото сутрин си беше под нулата и за това почнах с железарията. То не съм се забързал много с боята но все пак няма да мога да чакам много. Като им умие дъжда маслото и ще станат рижави като лисица и веднага трябва да се отпочнат.
На ляво е къщата и цялата е в бяла структорна мазилка. И там парапетите ще се сменят щото два еднакви няма и са правени от каквото е имало под ръка. Да не говорим как са захващани. Чак страх ме хвана като почнах да махам стария. железата забити на 2 санта в бетона. като резна ламарините и колчетата падат сами. Не е оставен нито един фус в плочата да има къде да се хване.
Чираче - майстор
Добре се справяш. Само имам забележка към анкерите - аз не купувам такива. Купувам такива, на които разширяващата се вложка има опорна точка в анкерирания детайл. По този начи се стяга много добре, и няма възможност след време да се охлаби.
gnt69 - майстор
lov написа:
Ааа... то спорове с жената нямам. :)
Проблема е с архитекта. То наистина там в дясно се виждат тухли и не знам какви си съборетини. Какво да се прави ще се нал;ожи да го маскирам за своя сметка. :x
Па и това розовото ще се скрие. :-D Сложиж фибрана кога отливах плочата за по лесно. Отгоре си остава терасата а от долу ще се зида. Там ше са бани и тоалетни. Есента ме хвана студа и почна да мръзне и така го зазимих обекта. То и сега там по високото сутрин си беше под нулата и за това почнах с железарията. То не съм се забързал много с боята но все пак няма да мога да чакам много. Като им умие дъжда маслото и ще станат рижави като лисица и веднага трябва да се отпочнат.
На ляво е къщата и цялата е в бяла структорна мазилка. И там парапетите ще се сменят щото два еднакви няма и са правени от каквото е имало под ръка. Да не говорим как са захващани. Чак страх ме хвана като почнах да махам стария. железата забити на 2 санта в бетона. като резна ламарините и колчетата падат сами. Не е оставен нито един фус в плочата да има къде да се хване.
Браво добре се е получило. Само като почнеш да боядисваш нищо че са ръждиви вземи един парцал и бензин и ги отъркай. Има още масло нищо че не го виждаш. И аз тъй един майстор ме лъже 2-3 години че ще ми направи оранжерия, докато не се ядосах и купих тръби телоподаващо и сковах една малка оранжерийка 9 на 5м. Тръбите нищо че бяха станали като лисица, при забърсването бая масло падна. :partyman:
Чираче - майстор
Да добавя още нещо. След пълното завършване, изчукай шлака от заваряването. И зачисти с ъглошлайфа където е нужно. След това обработи с разредена 1:3 ортофосфорна киселина, и да постои поне 3-4 часа, до побеляване. След това измий с чиста вода. По този начин железния окис се превръща във фосфорен окис. Ако е нужно, сложи на необходимите места автокит, и зашкури. След това грунд, и боя. С пистолет.
lov - майстор
Шлака нямам но за другите които не знаят е полезна информация. После пада сам и остават големи грозотии.
Само парапета на горната терасата го събрах с електрожена. Закарах материала и ме досърбяха ръцете да видя как става и как ще изглежда. Останалото е с телоподаващото но него сега го закарах на обекта. :)
Анкерите, писах добро попадение от битака по 15 стотинки бройката но пък от старото материал :lol: Не са кашкавалени като китайските дето ги вкарват сега. Забравих да спомена че в дупката преди да го набия капвам малко полиуретаново набъбващо лепило. Не заради здравината а за да не се пълни с вода и зимата като замръзне да не се пука. Та колкото и да не е подходящо за целта пак ще държи. По принцип колонките съм ги натягал и на всякъде опират в бетона та не вярвам да има проблеми. Пък и натоварването е в друга посока.
Относно боядисването с темата съм на ти.Имах бояджийска бригада преди та ми е минало доста боя през ръцете. От тогава и яз съм намразил бояджилъка. :lol: Освен фосфатирането ще ги обезмасля допълнително.

Тема "Да се пробвам за майстор и с железарията. Парапети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: