Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
ktamen - специалист
Анкерите много силно напрягат бетона и там може да се появят пукнатини. Затова, ако има възможност за достъп от долната страна на бетона, аз бих пробил проходни дупки и ще сложа обикновени болтове с шайби. При пробиването от долната страна обикновено пада парче бетон и това е достатъчно да потъне главата на болта заедно с шайбата и после да не пречат при евентуално измазване на на тавана.
lov - майстор
На тази новата плоча това не ме притеснява защото на нея тествах всички новости в бетона. Добавка за водоплътност и полипропиленови фибри. И за капак всичко вибрирано. :lol:
Иначе и това се наложи да го правя защото махах едни стари парапети от друга тераса. Дупките ми съвпадаха със старите а те заливани със сяра. Ползвах парче от шпилка с две шайби като горната малко по голяма от диаметъра на тръбата. Та след като стегна заварявах колонката направо на място защото иначе със заварената гайка няма как да центровам. Отворите заради предишните дупки се разместиха. Та беше голямо забавление и яко обгазяване със серен окис. Остави че на мен ми смърди ама и омирисах и махалата на развалени яйца. :lol:

Иначе то на болшинството от местата можеше да се направи тази процедура ама днеска тъкмо направих рекапитулация и излезнаха почти 80 метра парапети. Та ако карах само със шпилки до сега да съм на половината а после има още няколко дена да кърпя и боядисвам.
ktamen - специалист
С болтове или шпилки не става по-бавно. Ама ако нямаш помощник от другата страна на плочата си е голяма мъка.
Екстра си го направил парапета. Написах за болтове просто, ако някой друг тръгне да прави такова нещо, да знае, че има и други варианти. Ти така или иначе вече си го направил, ясно е, че няма да развалиш всичко за да слагаш болтове.
lov - майстор
Лошото кога плочата е стара и бетона както и мазилката е поизмръзнала тук там. Прекалено големи дупки се къртят от долната страна. Налага се да се разпробие цялостно с много тънко свредло, а с голямото на края без удар. Това бави много а кърпежлъка после си е въртел. Иначе хубаво е да има помощник ама кат няма с лежане по тумбак се оправят нещата. :) А бе гадна работа са тези парапети. Голяма теснотия особенно на малките тераси,няма къде да сложиш инструмента или железата. А толкова клечане и ходене на колене никога не бях правил. Някой ако се захваща да се замисли предварително да си вземе наколенки. Едни такива дето ги пускаха в Лидъла успях да ги скъсам. :)
fill - специалист
lov написа:
... А бе гадна работа са тези парапети... :)
То,ако беа лесни нямаше да се паднат на теб...
Добре си се справил.Поздравления.
Аз бих ги направил на 6 метрови пана и монтаж с химически анкер...Бързо,лесно,вкусно... :? =D>
lov - майстор
Е то варианти много ама така ми беше и по лесно да закарам материала предварително нарязан. Отделно ползвах тръби второ качество и защо трябваше да купувам и калпавото по тях като можех да си взема само здравата част. А цената не е за пренебрегване.
Химическия акер хубава работа но като нямаш две еднакви колонки к'во правим . Как да ги наглася по височина. Ако не си забелязал всяка една е фрезована в горната си част с размера на тръбата
fill - специалист
lov написа:
Е то варианти много ама така ми беше и по лесно да закарам материала предварително нарязан. Отделно ползвах тръби второ качество и защо трябваше да купувам и калпавото по тях като можех да си взема само здравата част. А цената не е за пренебрегване.
Химическия акер хубава работа но като нямаш две еднакви колонки к'во правим . Как да ги наглася по височина. Ако не си забелязал всяка една е фрезована в горната си част с размера на тръбата

Разбира се,че съм забелязал фрезоването.То е задължително при изработка на тръбен иноксов парапет,защото се обработва до полиране.
Най добре е парапет да се монтира на готов под.Най малкото,ще си спестиш псувните на плочкаджията...еле,ако плочките са 60х60...Когато се налага да следя релефа на плочата,съм си измислил чалъм.На мястото на парапета поставям три подвижни телескопични стойки.На тях хоризонтирам 6 метров алуминиев мастар на нивото на ръкохватката.Върху него нанасям позициите на колонките и вземам размера абсолютно точно.Със същите стойки вземам размер и за стълбищен парапет.
Най бързо и качествено се изработва парапет върху работна маса.Така повечето заварки,направени с телоподаващо не се налага и да ги шлайфам.
Не приемай думите ми за упрек,напротив,справил си се отлично.Просто споделям опит.Не всички парапети позволяват изработка на място.На някои места не ти разрешават цигара да запалиш,камо ли да заваряваш или боядисваш.Дано да съм бил полезен.
gogo7777 - майстор
Така де....неговото клечане и вайкане му е спестило пари :wink: . Няма нищо лошо....парапета е нещо елементарно за майстор, който има две "послушни" ръце :wink: ....Поздравления =D>

Кефа от постигнатото е готино чувство и задължителното поливане вечер е неизбежно....стар български адет :wink:
Чираче - майстор
gogo7777 написа:
Така де....неговото клечане и вайкане му е спестило пари :wink: . Няма нищо лошо....парапета е нещо елементарно за майстор, който има две "послушни" ръце :wink: ....Поздравления =D>

Кефа от постигнатото е готино чувство и задължителното поливане вечер е неизбежно....стар български адет :wink:
Освен две послушни ръце трябва да има и нещо между ушите :lol:

Тема "Да се пробвам за майстор и с железарията. Парапети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: