• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
kvd74 - специалист
Привет на всички.
Имам два листа иноксова ламарина, около 2мм., и искам да си направя един казан за варене. Понеже ще трябва да купя и едно парче за дъно, ме интересува дали има някакво значение за заварчика какъв вид е неръждавейката, има ли проблем да се лепят различни видове помежду си?
Също и дали няма да объркам нещо ламарината при рязането ѝ с флекса, за нагряването имам в предвид?
И прави ли се някаква обработка на заварките за да не ръждясват, това би трябвало да го знае майстора, но и аз не е лошо?
Още нещо- как се разпознава нежъждавейката, тази дето я лови магнит?
gogo7777 - майстор
За заварчика е добре да разполага с аргонов апарат и подходящ тел /според стоманата/. Ако е казан за ракия препоръчвам заваряването да става на един шев с обратна защита.

Неръждаема стомана, която я лови магнит е само с легиращ елемент хром...тя е много твърда и заваряемоста е ограничена. С добавянето на никел, същата стомана става немагнитна /аустенитна/ като заваряемоста, както корозиустойчивоста се повишават.

Това съвсем накратко :)
mitko64 - майстор
За рязането- дискове за инокс(да не е рязано преди това черно) и ако може да свалиш оборотите към 7000 за Ф 125.
kvd74 - специалист
Благодаря за информацията.
Значи моята ламарина е само легирана и магнита се лепи. Въпроса е дали си струва да си правя казан за варене на ракия от такава ламарина, и за дъно пак от такъв тип неръждавейка ли да потърся задължително, и там където режа и пиля ще ръждясва ли после?
gogo7777 - майстор
На листа ламарина пише какъв е материала. Сподели какво пише там :wink:
Кодове от букви и цифри. Предполагам нещо от сорта Hardox 4xx или Хххх Стоманата може да е феритна или мартензитна. Не са много подходящи тия стомани за казан, ама зависи....
За ръждата....като уточним стоманата :wink:
Чираче - майстор
gogo7777 написа:
На листа ламарина пише какъв е материала. Сподели какво пише там :wink:
Кодове от букви и цифри. Предполагам нещо от сорта Hardox 4xx или Хххх Стоманата може да е феритна или мартензитна. Не са много подходящи тия стомани за казан, ама зависи....
За ръждата....като уточним стоманата :wink:
Ами примерно, ако е Х18Н9Т ? А ако обясниш нещо по това в червено, ще е добре.
Последна промяна от Чираче на съб апр 16, 2016 9:09 pm, променено общо 1 път.
gogo7777 - майстор
Хром-мангановата стомана /разчитайки кода/ не е подходяща за казан. В твоята има и титан, но той не променя много нещата. Тука говорим за "неръждавейка" :wink: Да не си объркал нещо по обозначението
хром 18%
манган 9%
титан 1%
kvd74 - специалист
Утре ще разгледам на светло за означение. За листовете знам само, че се ползват за асансьорни кабини, от едната страна е с фолио и надпис на фирмата производител "nitto denko".
gogo7777 - майстор
Ами примерно, ако е Х18Н9Т ?
Променил си от БДС на ГОСТ, ама вероятно имаш на предвид 12Х18Н9Т позната като 321L или 1.4541 или X10CrNiTi18-9.... И аз понякога се бъркам с тия стандарти :wink: .
Тая стомана е типично аустенитна, лесно заваряема, корозиустойчива и сравнително жароустойчива. Става за казан.... :wink: Разликата между нея и 316L /не 316/ е долегирането и с титан, който спомага за дребнокристалната структура при заваряване, също така придава на стоманата известно количество "памет" :wink:
bigdragon - майстор
gogo7777 написа:
Хром-мангановата стомана /разчитайки кода/ не е подходяща за казан. В твоята има и титан, но той не променя много нещата. Тука говорим за "неръждавейка" :wink: Да не си объркал нещо по обозначението
хром 18%
манган 9%
титан 1%
Дрън, дрън. Объркал си никела с манган.
Х18Н9Т е аустенитна хром-никелова стомана, идеална за казан и добра за заваряване.
Така наречената стомана 18-10 (9), Цептер работят с такава стомана...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Заваряване на инокс" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: