• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
agj - майстор
А ти вземи и виж тая таблица !
Прикачен файл:
Топлопроводимост на металите .JPG
Топлопроводимост на металите .JPG (13.62 KиБ) Видяна 1016 пъти
Доколкото си спомням се вдъхновяваше от руската школа на обучение. Цифричките са за определени температурни стойности ,а в повечето други места се дават средни стойности !Най елементарното което може да научиш от картинката е кой метал каква топлопроводимост има :-D :butthead:
gogo7777 - майстор
Много добре знам, че бързаш да ме обориш ама пак си у 6-та глуха.
Този коефициент знаеш ли какво означава?
А най-интересното, което ти убягва е, че тук иде реч за казани :wink:
Забележи, че при тенекето числата прогресивно намаляват с повишаване на температурата, а при неръждавейката обратно увеличават се :wink:
Ае до тука с жокерите...като запалиш резака пак пиши :-D
agj - майстор
gogo7777 написа:
Много добре знам, че бързаш да ме обориш ама пак си у 6-та глуха.
Този коефициент знаеш ли какво означава?
А най-интересното, което ти убягва е, че тук иде реч за казани :wink:
Забележи, че при тенекето числата прогресивно намаляват с повишаване на температурата, а при неръждавейката обратно увеличават се :wink:
За каквото и да иде реч ,неръждавейката е с най нисък коефициент!
А дали забеляза че е около два пъти по малък от черното!Точно за това което се опита да спориш....
Ама понеже си дървен философ аз спирам до тук.Цифрите достатъчно говорят :razz:
Hoвoceлckи - майстор
Тошко написа:
Топлопроводимост W/(m.K)
Мед-380

Стомана-52
Газовата пиростия, отстояща от дъното грее на средата, пламъка се разлива в страни. И точно заради по-ниската си топлопроводимост отдава постепенно топлината, докато при медта става веднага.
А за да загорят и двата материала,за ракия става на въпрос, причината никога не е в тях.
Ти възприемаш някак си абстрактно това, което пишеш. Като че ли мешаш в мисълта си топлопроводимост и топлоотдаване/нагряване :? Ще се повторя: ако си запоявал няма да ги разправяш тези небивалици колкото и да си неосведомен теоритично.
Тенджерата с мляко от алпака трябва да я сравняваш с друга такава, с мляко върху газовия котлон, а не със съвсем други съдове, обеми, начини на загряване ...
С твоя опит колко ракия си сварил от череши, круши или ябълки в твоя неръж?
Тошко - напреднал
И при топлопроводимост, и при топлоотдаване имаме топлообмен, независимо, че става въпрос за различни среди, твърди и флуиди и начини на пренасяне.
Така че, нещата не ги мешам аз, и в случая говоря за смесено/сложно/ пренасяне на топлина през преграда.
Ще повторя. От личния ми дългогодишен опит съм установил, че неръждаем казан загаря по трудно от меден такъв, при еднакви условия.
Тенджерата ти я даде като пример, когато аз говорех за други съдове и т.н.т.
А ракия толкова много съм дестилирал, че и 10 живота няма да ти стигнат на теб, но на мен ми е хоби, и я правя за приятели.
Hoвoceлckи - майстор
Няма да коментирам варенето на "много ракия за приятели" :)
Не казваш обаче каква каша изваряваш? Има доста разлика ... Не случайно споменах череши и круши.
Ще се опитам за последен път да те накарам да възприемеш процеса с друг, аналогичен пример. Не заради теб самия, а за да не се подвеждат четящите на по-късен етап.
Предлагам елементарен експеримент: върху парчета ламарина (10/10см) съответно мед и неръж, сложи/капни някакъв органичен материал - тесто, брашно, мляко, яйце, парче найлон ... и нагрей на свещ. В една точка. Върху медната материала ще се запече равномерно, малко по-бавно. Върху неръждаемата - по-бързо, но в малко кръгче точно над пламъка. Топлината се отдава на материала, с който контактува (през 1-2мм дебелина) по-бързо, от колкото се разпространява в самия метал при неръждавейката и обратно при медта - почти цялото дъно се загрява равномерно и отдава на материала отгоре топлина от цялата си повърхност.
Аз съм до тук. Който разбрал - разбрал. Който иска - да провери с експеримент. Всеки е свободен да си направи казана от неръж. Като загори няколко пъти по-гъста джибра, има свободата да помисли за водна баня ... като мен :wink:
gogo7777 - майстор
Тоя експеримент може да го направи и agj само, че с железна и неръждаема ламарина. Ние самоуките сме тъпи ама сме пробвали :wink:
Разликата е само в това, че вие коментирате температурата на метала от към топлоотдаващата страна, а ние от към топлоприемащата. И в двата случая обаче е налице разширение и деформация. За това дъно на казан от неръждавейка трябва да се завари, а от бакър може само да се запои /макар да не го препоръчвам/.
Тошко - напреднал
"Не казваш обаче каква каша изваряваш?"
Имам собствени насаждения от джанки и сини сливи, по малко ябълки круши и дюли. Грозде от асмата, но е малко и купувам.
Разбрах те от първия път накъде биеш с въпроса, но сметнах, че няма смисъл от отговор, защото просто един материал, джибра, каша, както искаш го наречи, когато е гъст и има предпоставка от загаряне, се разрежда до необходимото и проблема е никакъв.А дори и да не го разредиш, си има техники с които се предотвратява загарянето. Ти си избрал водна баня, няма лошо, да разбирам че е отворена система.Аз лично пресовам материала и дестилирам само сока.
Hoвoceлckи - майстор
С това последното трябваше да започнеш. Добра ракийка се получава, но в "пресовката" има още доста алкохол. Изварявал съм специално за проба.
Тошко написа:
... се разрежда до необходимото и проблема е никакъв.А дори и да не го разредиш, си има техники с които се предотвратява загарянето. Ти си избрал водна баня, няма лошо, да разбирам че е отворена система
Разреждането на кашата не е решение винаги освен ако нямаш направена механична бъркалка вътре в казана. "Технките" се свеждат до слама/сено на дъното, но се получава специфично овкусяване :-D Не разбрах как разбра, че системата е отворена :? Ми не е. С отворена пак има много фира.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Заваряване на инокс" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: