• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
Hoвoceлckи - майстор
Тошко написа:
Неръждаевейката няма по лоша топлопроводимост, има много по ниска такава от медта, и точно поради това си свойство казан с неръждаемо дъно загаря по трудно от медно.
Съжалявам, но в изказването ти няма логика. Умишлено споменавам "локално прегряване". Пламъкът от газовата горелка бие най-силно като шайба в дъното. В тази "шайба" температурата се повишава значително, точно поради недобрата термопроводимост. При медта това не се проявява (почти). Ако си запоявал медна, черна и неръждаема ламарина, нямаше да пишеш горното. Друг пример: жена ми по необясними за мен причини, вари млякото в такава тенжера и на дъното почти винаги има кръг загоряло, точно с диаметъра на горелката на газовия котлон. Ако ми не вярваш - пробвай.
Тошко - напреднал
За съжаление, опита ми с двата вида дъно, който е над 20 години, не съвпада с твоите примери. Има голяма разлика в подгряването на дебело дъно с газова пиростия, отстояща на над 10 см. от него, и тънката ламарина на тенджерата директно на горелката, че пълна и с мляко.
agj - майстор
Тошко написа:
За съжаление, опита ми с двата вида дъно, който е над 20 години, не съвпада с твоите примери. Има голяма разлика в подгряването на дебело дъно с газова пиростия, отстояща на над 10 см. от него, и тънката ламарина на тенджерата директно на горелката, че пълна и с мляко.
Тошко за съжаление обаче Hoвoceлckи е прав :) Нъръждавейката има не само ,много по ниска топлопроводимост от медта ами и почти два пъти по ниска и от нисковъглеродните стомани!Вероятно се бъркаш с топлинното (линейно) разширение.Което при неръждаемата стомана е много добро но топлопроводимостта е ниска и именно затова се получават големи деформации при заваряване и загар на материала при варене на ракийка! От там идва и използване на различни тарикатлъци при загряване на неръждаем казан.
gogo7777 - майстор
Нъръждавейката има не само ,много по ниска топлопроводимост от медта ами и почти два пъти по ниска и от нисковъглеродните стомани!
Ама ти сериозно ли :shock:
Леле, леле леле........Изображение
Тошко - напреднал
Топлопроводимост W/(m.K)
Мед-380
Алуминий-230
Чугун-56
Месинг-110
Стомана-52
Газовата пиростия, отстояща от дъното грее на средата, пламъка се разлива в страни. И точно заради по-ниската си топлопроводимост отдава постепенно топлината, докато при медта става веднага.
А за да загорят и двата материала,за ракия става на въпрос, причината никога не е в тях.
Последна промяна от Тошко на чет май 12, 2016 10:02 pm, променено общо 1 път.
agj - майстор
Тошко написа:
Медта е с най голяма топлопроводимост W/(m.K)
Мед-380
Алуминий-230
Чугун-56
Месинг-110
Стомана-52
.
А къде е коефициента на неръждаемата стомана?
Умишлено ли не го пишеш, или просто нямаш представа ...?За да бъдем точни и коректни ,аз се постарах да го издиря.И той е:
НЕРЪЖДАЕМА СТОМАНА - 17,5
Последна промяна от agj на чет май 12, 2016 9:13 pm, променено общо 2 пъти.
agj - майстор
gogo7777 написа:
Нъръждавейката има не само ,много по ниска топлопроводимост от медта ами и почти два пъти по ниска и от нисковъглеродните стомани!
Ама ти сериозно ли :shock:
Леле, леле леле........Изображение
Да сериозно!
Това че си самоук ми стана ясно ,от един друг форум!НО явно доста още трябва да се самоучиш :-D.. и..да спреш да с пъчиш след като нещата не са ти ясни !Много пъти съм ти казвал - ставаш смешен с подобно поведение !
gogo7777 - майстор
Вероятно това е коефициента при евтектичната точка...температурния праг от 375 градуса /май толкова беше, пиша по спомен/. :wink:
Да сериозно!
Толкова си зле, че хич нема да се занимавам с тебе.... :lol:
agj - майстор
gogo7777 написа:
Вероятно това е коефициента при евтектичната точка...температурния праг от 375 градуса /май толкова беше, пиша по спомен/. :wink:
Има литература и таблици!Там всичко е написано черно на бяло !Теорията на вероятностите е в друга наука! Продължавай да се самообразоваш!
gogo7777 - майстор
Вземи един резак и отрежи едно парче нисковъглеродна стомана после едно неръждаемо аустенитно, а най-накрая медно......после разкажи тук кво си открил.
Пак ли си се ровил в гуглето....поне знаеш ли какво да търсиш там? :lol: :lol: :lol:
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Заваряване на инокс" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: