• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
arxd129 - специалист
Възможна ли е мисията изобщо!?

Става дума направа на гаражна врата. Светъл отвор 3010/2030. Двете крила, всяко с размер 1496/2015. Носеща конструкция - кв 40/40/2.
От листове ламарина с размер 2000/1000/1. Три листа.
Предстои да ги разкроя. И ще се получат: 1 лист с размери 1476/1000. 1 лист с размери 524/1000. 2 листа с размери 1000/1000. 1 лист с размери 1524/1000. 1 лист с размери 476/1000.
Прикачен файл:
1111-page-001.jpg
Обачеее...

Търсих фирми да ми направят ръбовете на четирите полудиагонала на всеки лист. Всички били много заети. Не било им се занимавало с дребни услуги. ... Мрън-мрън. ... Виж - за цялата врата ако им дам 600 лв - можело и да ми я направят. Но през септември. ... Да приемем, че фирмите с абканти са прави за тях си. Приемам!

Аз обаче питам: Има ли някакъв начин, човек с две ръце и някакви /какви/ помощни средства да направи това огъване на четирите полудиагонала на всеки лист ламарина. Хем се заздравява вратата, хем и става по-красива... да речем.
Моля за идеи.
Как да абкантвам "на ръка"?
Благодаря предварително.
Последна промяна от arxd129 на вт авг 23, 2016 5:02 pm, променено общо 1 път.
kuuuuuul - майстор
Това предполагам се прави на преса. :?
arxd129 - специалист
kuuuuuul написа:
Това предполагам се прави на преса. :?
Да, де!
Но аз нямам.

И търся идеи как да стане това без машина. С две ръце. С подръчни средства. Някакви. Не знам с какви.
Чакам идеи. От сръчковци. Всякакви мнения чакам. И споделен опит - за да не повторя нечий неуспешен опит.
Благодаря предварително.
gogo7777 - майстор
Мисия невъзможна с подръчни средства. :? Единственото, което се сещам е да се разскрои на четири парчета и да се заварят....ама 1 мм ламарина ще се деформира от дългите шевове :|
arxd129 - специалист
gogo7777 написа:
Мисия невъзможна с подръчни средства.
Да помислим малко...
Ако взема малко парче (20/30 см) ламарина и я поставя на масивна желязна маса... и чукна където и да е върху нея с чук - ламарината леко се деформира. Като цяло се получава ... да го наречем миникратерче в мястото на удара. А ако ударя с 'предната' част на чука - получава се лееееко удължено мини кратерче. Не мислите ли, че ако продължавам с леки удари с 'предната' част на чука, по направлението на леко удълженото миникратерче, би се получил нещо като водослив, нещо като вътрешен ръб на въпросното тенеке (а може би и нещо като нищо/. То тук с теорията!

Та... някой имал ли е време да се занимава с подобно упражнение. А ако е имал - били споделил резултата; дали се получава приличен минивътрешен ръб в посоката на ударите, или се получава едно голямо нищо. Нямам в момента възможност да експериментирам, даже като се замисля - не се сещам да имам и подходящо парче ламарина за експеримента.

Дали подобен експеримент би бил губене на време? Мерси.
zz_stefanov - майстор
Прекапваш едни диагонали от арматура 6-8 мм, обръщаш ламарината и минаваш по диагоналите на равна повърхност с гумите на колата, пък каквото стане. :)
Това като шега, ама знам ли пробвай :)
gogo7777 - майстор
Да помислим малко...
Говориш за коване. Лошото е, че тенекията не е ковка и най-малкото тънка /няма достатъчен материал за изтегляне :wink: /. Предполагам се търси естетика в завършен вид....с правилни геометрични контури.....е според мен не си заслужава хамалогията и смятам за невъзможно да се постигне ефекта без машина. Както казаха по-нагоре, този ефект се постига на преса..... :wink:
PCL82 - майстор
На ръка не вярвам такава форма да се получи добре. Затова по би се получило с произволни художествени форми. Напр. правиш издутини с помощта на полусферичен чук. В тубата има клипчета как ламарината се нагрява с горелка и после с объл чук се разтягат кратери, бибини, цицини и др. форми.
zz_stefanov - майстор
Тези диагонали се правят за да не се огъват ламарините и за да не дрънчат от вятъра, а и вратата става по устойчива на усукване.
Но естетичния ефект няма как да се докара с подръчни средства според мен :)
Antonii - майстор
Добър естетичен вид трудно може да се докара на ръка. Иначе с изчукване няма как да не стане, но трудно ще се докарат хубаво отсечени и равни ръбове.
За това решението при ръчната изработка на врата са винкели заварени на кръст отзадната страна на ламарината.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Огъване на полудиагоналите на ламарина /без абкант-машина/" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: