• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
angelfilev - специалист
gogo7777 написа:
На какъвто и абкант да се огъва, ще може да се огъне само единият диагонал.
Напротив, огъват се последователно двата диагонала. Работата е там, че при притискане за огъване на втория диагонал се запазва в известна степен кривината на първия. Така се прави и операцията е бърза и лесна. Не се използват никакви преси и матрици.
В домашни условия теоретично е възможно ако се имитира абкант, доста безсмислено начинание.
шоп - майстор
И за да не съм голословен ето снимки. Една снимка обяснява повече от 1000 думи.

Ето я сложната скъпа и специална преса с матрица: най-обикновен ръчен престилков абкант до 1050мм работна дължина:-)

Ето и резултата: една ламаринка от преди 5 мин :supz:
Работил съм 4 години като шлосер на абкант и гилотина. Ако автора на темата бе от Сф щях да го изпратя при майстор. Сгъвката и сряза струват стотинки.

Прикачен файл

SAM_8808.JPG

Прикачен файл

SAM_8807.JPG

Прикачен файл

SAM_8806.JPG
Hoвoceлckи - майстор
Четирите страни са си прави, в една равнина? Ако не ти представлява проблем,би ли цъкнал едно фото да видим странично как изглежда?
Първо натискаш единият цял диагонал. Вторият също просто, само натискаш или подлагаш все пак нещо?
шоп - майстор
Разбира се, че страните са равни и в една равнина. Преди 15 ина години на този принцип правех евтини врати за мазета. Рамка от винкел и в нея идеално ляга таблата сгъната по този начин.

Хвърлих ламаринката в купа за мет. отпадъци. Ако е отгоре и се вижда ще я снимам. Ако не не ми е проблем да сгъна за минута още една:-)

Към автора на темата: може и с два винкела да импровизираш сгъвките, но си трябва майстория и опит. Не те съветвам обаче да го правиш, защото може да озяниш ламарината. Направата на един самоделен абкант от 3 винкела и две панти, два болта с гайки М12- М16 за 1-2 часа също е вариант. За непретенциозни сгъвки като тези става.
arxd129 - специалист
gogo7777 написа:
На какъвто и абкант да се огъва, ще може да се огъне само единият диагонал.
Дааа....!?? Целият наведнъж ли?
А с другите два полудиагонала какво правим?
angelfilev написа:
Напротив, огъват се последователно двата диагонала.
Дааааааа.............!??? Целите ли? Ама нали след огъването на единия диагонал се получават вече ДВЕ полуравнини, и другият диагонал вече не е права линия?
angelfilev написа:
Работата е там, че при притискане за огъване на втория диагонал се запазва в известна степен кривината на първия. Така се прави и операцията е бърза и лесна. Не се използват никакви преси и матрици.
Мдааа.
Всъщност, я, вземете се разберете. Че да ви разбера и аз - невежия.

И още: Един говори за диагонали, друг мисли за полудиагонали. И за да сте разбираеми - моля имайте предвид какво означава думата диагонал и какво е полудиагонал. И така определено ще сте по-ясни. Поне за мен.
шоп написа:
.... може и с два винкела да импровизираш сгъвките, но си трябва майстория и опит. ...Направата на един самоделен абкант от 3 винкела и две панти, два болта с гайки М12- М16 за 1-2 часа също е вариант. За непретенциозни сгъвки като тези става.
Хващам се за тази идея. Бихте ли споделил подробности. Бихте ли дал съвет как се оформят в една конструкция трите винкела, пантите, болтовете, гайките... Благодаря Ви предварително. И, моля, имайте предвид, че абкант не съм виждал:? Нито пък преса.
шоп написа:
Ако автора на темата бе от Сф щях да го изпратя при майстор. Сгъвката и сряза струват стотинки.
:shock: :shock:
На кого да вярвам!
Говорих с един местен "професор" имащ някакви машини /така и не разбрах какви машини има/. ИскА ми чертеж. ИскАа ми точни размери... ИскА ми дебелини на ламарината, искА ми едва ли не да дам точния химически състав на тенекето. Защо ли? Защото трябвало да направи някакви изчисления за някакви сили, дето трябвало да ги създаде машината му, за да направи ръбовете по четирите полудиагонала. Нещо повече - щял да прави някакви предварителни опити и пренастройки ... и чак тогава щял да поръбва полудиагоналите на всеки лист ламарина. И ми искА да му оставя материала да постои при него няколко дни. Да му оставя солидно капаро за труда по настройването на машината му. Та... такиви ми ти работи.
И в интерес на истината - аз му повярвах. ... ... Оказа се временно.

Но се чудя още: Как за един майстор сгъвката и сряза струват стотинки, а на местния професор - дни тежък изморителен труд. :shock:
fbr - майстор
arxd129 написа:
На кого да вярвам!
Човека ти пуснал снимка, ти се чудиш на кого да вярваш. :?
Чираче - майстор
arxd129 написа:

На кого да вярвам!
Говорих с един местен "професор" имащ някакви машини /така и не разбрах какви машини има/. ИскА ми чертеж. ИскАа ми точни размери... ИскА ми дебелини на ламарината, искА ми едва ли не да дам точния химически състав на тенекето. Защо ли? Защото трябвало да направи някакви изчисления за някакви сили, дето трябвало да ги създаде машината му, за да направи ръбовете по четирите полудиагонала. Нещо повече - щял да прави някакви предварителни опити и пренастройки ... и чак тогава щял да поръбва полудиагоналите на всеки лист ламарина. И ми искА да му оставя материала да постои при него няколко дни. Да му оставя солидно капаро за труда по настройването на машината му. Та... такиви ми ти работи.
И в интерес на истината - аз му повярвах. ... ... Оказа се временно.

Но се чудя още: Как за един майстор сгъвката и сряза струват стотинки, а на местния професор - дни тежък изморителен труд. :shock:
Този професор го отсвири моментално. Видял те е, че не разбираш и се опитва да те гъбарка. :lol:
Така и мене един майстор на камини от един друг професионален форум по строителство се опитва да ме замайва с разни проекти и т.н. За обличането на готова поставена и работеща камина ми поиска 1400 лв. за труд. На мен ми се видя адски нагло, благодарих му за вниманието, и толкова. Още ми е сърдит, че не е успял да ми одере кожата, и ме дебне като модератор . :lol:
Човека ти е показал на снимка какво представлява абканта, и как се работи. Е, не е от винкели, професионален е, ама това е друга тема.
шоп - майстор
Има тема тук за абкант направи си сам. Ползвай търсачката. Ползвай и гугъл. С думи трудно се обяснява. Друго е да го видиш.

Иначе 40 ст струва сряз и сгъвка за 2 метровата гилотина и абкант до 3 мм ламарина. По-дебела ламарина- по-скъпо.
На едро и еднотипна поръчка цената спада и до 20 ст.
шоп - майстор
Hoвoceлckи, ето обещаната снимка.

Няма как да стане посукване ако и двете сгъвки са с един градус. Обикновенно ги сгъвам на 150 градуса.

Прикачен файл

SAM_8812.JPG
gogo7777 - майстор
Само като идея:
Огъват се 4 шини на абкант с нужния градус по дължината /това ще са ръбовете на пирамидата/. Ламарината се разкройва и реже на 4 части /триъгълника/, след което се заваряват /точковат/ към шините с телоподаващо.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Огъване на полудиагоналите на ламарина /без абкант-машина/" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: