• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
arxd129 - специалист
Здравейте,
Правя един капак на водомерна шахта. Правоъгилник.
С рифелова ламарина 4 мм - размер 75/63 см.

Какъв е проблема: Надлъжно на шахтата и през нея/по капака й/ ще минава лека кола...2-3 тона, за да паркира. И след паркиране - капакът ще остава между предната и задната /леви/ гуми. Ако пък паркира половинката ми - тогава не се знае след паркиране къде ще остава въпросната шахта. :sad:

Въпрос: Как и какви изчисления да направя, щото да се уверя дали рифелът няма (или ще) поддаде от тежестта на колата.
Демек - питам налага ли се усилвам с някакви допълнителни шини, винкели или арматурно желязо капака на шахтата. Ако се налага - бихте ли препоръчали вид на усилването, материал, дебелини. Моля и за някаква схема за разполагане на усилващите елементи.
Говорим, разбира се, за рационалност.

Благодаря.
Последна промяна от arxd129 на пон окт 10, 2016 7:11 pm, променено общо 1 път.
infomar
Аз не съм много по изчисленията и ако го правех за себе си бих ползвал под ламарината :

Изображение
http://www.maiak-m.bg/bg/product/i155/product.html

Стоманени заварени кухи профили с дебелина на стената 3 мм и размери 50 х 50 мм.

Бих направил вътрешна решетка през 20 см на кръст и респективно окантоване с него.
Предполагам, че ще издържи 500 кила/едната гума.
Може някой да изчисли статическите усилия на гумата....
Чираче - майстор
infomar написа:


Стоманени заварени кухи профили с дебелина на стената 3 мм и размери 50 х 50 мм.

....
По тоя начин капака ще надхвърли 30 кила. :lol: Кой ще го вдига? :?

Предлага друг вариант. Профил П16, наредени по късата страна, и точковани с електрожена един за друг от горе и отдолу. Ще стане и по-лек, и по-здрав.
arxd129 - специалист
Чираче написа:
Профил П16, наредени по късата страна, и точковани с електрожена един за друг от горе и отдолу.
М?

Я, пак, моля.
Никак не мога да вдяна :?
infomar
Чираче написа:
infomar написа:


Стоманени заварени кухи профили с дебелина на стената 3 мм и размери 50 х 50 мм.

....
По тоя начин капака ще надхвърли 30 кила. :lol: Кой ще го вдига? :?

Предлага друг вариант. Профил П16, наредени по късата страна, и точковани с електрожена един за друг от горе и отдолу. Ще стане и по-лек, и по-здрав.
Така бих направил аз, за да се презастраховам поне тон на гума -100% претоварване, а собственикът ще си реши за него си. Да, тежко ще е, с панти от едната страна и отвори за хващане от другата, няма да е проблем, а и няма всеки ден да го вдига я... сега водомерите ги правят да се мерят дистанционно - поне у нас са такива.
Все пак, специалистите след изчисления може да олекотят профилите... :?
Чираче - майстор
arxd129 написа:
Чираче написа:
Профил П16, наредени по късата страна, и точковани с електрожена един за друг от горе и отдолу.
М?

Я, пак, моля.
Никак не мога да вдяна :?
Обяснявам отново. Купуваш 3м профил П16. Нарязвяш го на дължина на късата страна на отвора. По тоя начин отпада рифеловата ламарина и оребряването. Дай чертеж на отвора, напречен разрез.
arxd129 - специалист
Чираче написа:
Дай чертеж на отвора, напречен разрез.

Набързо това сътворих като чертеж, подсказващ идеята ми за капак:
Прикачен файл:
vodomer-page-001.jpg
Прикачен файл:
vod2-page-001.jpg
Все още не мога да разбера каква идея имате Вие. :?
Чираче - майстор
arxd129 написа:
Все още не мога да разбера каква идея имате Вие. :?
Значи дължината на профил П16 нарязвате на дължина 630 мм. Отрязвате перата с по 35 мм, и налагате в отвора. И заварявате.

Какво не е ясно?
arxd129 - специалист
Чираче написа:

Значи дължината на профил П16 нарязвате на дължина 630 мм. Отрязвате перата с по 35 мм, и налагате в отвора. И заварявате.
Какво е П16?

Това което е записано с червен текст в прикачения .jpg ли?
Прикачен файл:
p16.jpg
Странно. :?
infomar
Чираче написа:
arxd129 написа:
Все още не мога да разбера каква идея имате Вие. :?
Значи дължината на профил П16 нарязвате на дължина 630 мм. Отрязвате перата с по 35 мм, и налагате в отвора. И заварявате.

Какво не е ясно?
Колега какво искаш да кажеш :? Може ли да го нарисуваш, че нещо и аз не мога да схвана мисълта ти, моля.

Това което предлагаш ще издържи ли точков натиск от 1 тон в средата :?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13

Тема "Капак на водомерна шахта /и лека кола върху него/." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: