• 1
  • 2
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
nikel - специалист
Искам съвет за калайдисване на мед /казан/.
Моля за вашата помощ.
hygro - майстор
Почисти го добре, но не го калайдисвай. Медта неутрализира уретана в пращините. За почистването използвай сода.
по разкази теоретично за калайдисване на съд-почиства се с остър предмет и пясък до показване на медта или лъскав слой калай,почиства се парцал натопен в солна киселина, след това се слага на пиростия със запалени дървени въглища и загрява, напръсква се с ръка нишадър и веднага след него стърготини от калай,които се размазват с естествен памук,ползвай подходящи клещи за бързо въртене на съда защото калая е на дъното винаги . до месец ще викам специалист да ми покаже и отново ще споделя вече с практически опит.
escutcheon - специалист
Това е бая трудно занимание. Теоретически е така- търкаш с памука и сипеш нишадър, но то и свиренето на пиано изглежда лесно отстрани. Аз се пробвах няколко пъти и отидох при един циганин. Не ром , а циганин. Той ми направи показно и аз се отказах завинаги . Правеше същото, което и аз , но резултата е несравним.
hygro - майстор
Трудно е, когато не се използват флюсове. Почистеният повърхностен слой на медта бързо хваща окисен слой, който възпрепятства контакта с калая. Затова техниката на циганина е в скоростта на работа. Флюсът изолира метала от кислорода и спомага "умокрянето" на медта.

Но както казах - калайдисването на казаните е погрешна практика и лишава казана от предимството му, да е меден. При варене на пращини от костилкови плодове с дестилатори, които не са от мед, се налага поставянето на допълнителен меден катализатор, който да неутрализира вредните съставки.

Изображение
paro_k - помощник
Здравейте. Продължавам темата, тъй като ми се налага да почистя калайдисан меден казан от калая.
jooreo написа:
почиства се с остър предмет и пясък до показване на медта ...
Това ми се струва адски трудоемко. Содата също едва ли ще помогне в случая.
Няма ли по-ефикасен начин?
mamkata - специалист
Хигро, в думите ти има много истина, но има и един проблем - ако джибрите /пращината/ са кисели и се отделя мед в дестилата и после, като пиеш ракията и пушиш се усеща един много неприятен сладникав вкус - много чувствителна качествена реакция за определяне на мед :)
И като калайдисвате - използвайте калай, а не композиция /сплав от калай и олово/, че после ще се чудите защо венците ви са станали сини :?
hygro - майстор
Това, което усещаш на вкус, не е мед, а меден ацетат. Придава много неприятен вкус и е симптом, че не си почистил казана както трябва. :)

http://www.rakiyata.com/forum/viewtopic.php?p=129#129
mamkata - специалист
hygro написа:
Това, което усещаш на вкус, не е мед, а меден ацетат. Придава много неприятен вкус и е симптом, че не си почистил казана както трябва. :)

http://www.rakiyata.com/forum/viewtopic.php?p=129#129
Мисълта ми беше, че са медни катийони, независимо ацетат, карбонат или окис. :) И мисля че това би трябвало да се получи не от непочистен казан, а когато вече е започнала оцетнокисела ферментация в материала и мисля че се слага натриев хидрогенкарбонат /сода за хляб/ за неутрализацията на оцетната киселина.
hygro - майстор
Пробвано е - не става. От развалена пращина хубава ракия не можеш да направиш. Най-много да е търпима. Като за нежелани гости :lol:
  • 1
  • 2

Тема "Калайдисване на мед" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: