• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
floydogi - специалист
ср ное 01, 2023 5:55 pmDjack написа:
ср ное 01, 2023 5:09 pmfloydogi написа:
В олъхъ има български камъни ф20 по 4 кинта. Гледам, не си от София, иначе човека има павилионче на Илиянци. Нямам идея по куриер дали няма да ги начупят.
Аз камъни купих, при мен втулките са за камък с 32мм вътрешен отвор! Проблем ми е набиването в камъка.

Сега се сетих, че мога да пробвам да ги "свия" малко във фризера и тогава да се опитам да ги нахуля!
Е добре де, оста колко ти е, и тези втулки защо ги слагаш? Не беше ли оста ф20? Аз понеже моя го правих преди 2 години, та ми е изветряло вече, а и не ми е подръка да го погледна.

P.S. Взе да ми идва, че май правих някакви фланци, ама... Така или иначе камъните ще бият. Сдобий се с онова диамантеното за заточване, и като монтираш диска, с него ще обереш диска отпред и странично, колкото можеш. Подобрява нещата драстично. Доста често камъните играят и по плътност, освен на размери, ама там нищо друго не можеш да направиш, освен да си играеш да го въртиш спрямо оста и да търсиш най-малко биене. Преди 30 години бях шлайфист в ЗММ, та там като сменяхме камък си играехме няколко часа да го балансираме - хем на фланеца си имаше система с балансиращи тежести. Е - мащабите са други, но принципа е сходен.
Djack - специалист
нед ное 05, 2023 1:22 amfloydogi написа:
.....Е добре де, оста колко ти е, и тези втулки защо ги слагаш? Не беше ли оста ф20? Аз понеже моя го правих преди 2 години, та ми е изветряло вече, а и не ми е подръка да го погледна.

P.S. Взе да ми идва, че май правих някакви фланци, ама... Така или иначе камъните ще бият. Сдобий се с онова диамантеното за заточване, и като монтираш диска, с него ще обереш диска отпред и странично, колкото можеш. Подобрява нещата драстично. Доста често камъните играят и по плътност, освен на размери, ама там нищо друго не можеш да направиш, освен да си играеш да го въртиш спрямо оста и да търсиш най-малко биене. Преди 30 години бях шлайфист в ЗММ, та там като сменяхме камък си играехме няколко часа да го балансираме - хем на фланеца си имаше система с балансиращи тежести. Е - мащабите са други, но принципа е сходен.
Нямам представа, колко е оста, не съм я мерил, ама без оригиналните втулки и аз ще трябва да правя ограничителни фланчета - втулката на която се надява камъка е едно цяло с вътрешното фланче. Ама ако наистина е 20мм. ще заспи работата. Ще направя две фланчета и поне ще ползвам стандартни камъни. Тоя размер - 150х25х32 е много нестандартен явно, никъде не ги намирам.
Djack - специалист
Някой знае ли дали се продават такива втулки за шмиргел?

Изображение
wanderer - специалист
Не съм сигурен дали правилно съм определил по снимката, но това би трябвало да е една от притискателните шайби с базираща част която не си успял да вкараш в отвора на камъка. Ако е така, тя е част от машината ти и стругар е твоето решение. Какъв материал е това? Ето например как е при един от моите ГДР шмиргели с камъни като твоите.
Прикачен файл:
viber_изображение_2023-11-14_17-57-00-815.jpg
Djack - специалист
вт ное 14, 2023 6:08 pmwanderer написа:
Не съм сигурен дали правилно съм определил по снимката, но това би трябвало да е една от притискателните шайби с базираща част която не си успял да вкараш в отвора на камъка. Ако е така, тя е част от машината ти и стругар е твоето решение. Какъв материал е това? Ето например как е при един от моите ГДР шмиргели с камъни като твоите.
viber_изображение_2023-11-14_17-57-00-815.jpg
Точно за тези шайби става въпрос. Материала не знам какъв е. На прима виста прилича на алуминий, но е много тежко за такова. Явно е някаква сплав, не я лови магнит. Уееличи снимката, да видиш, как се е "разлистил". Иначе стругаря е ясен, ама предпочитах, да си ги купя готови ако ги предлагат някъде.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
По много мъгляви спомени, някъде около Перник, имаше завод за, кхм, пресови метални изделия. Пресоваха метален прах... дали е било метална пяна или друго, не знам. Евтино, леко, със супер свойства, на ниска цена и тн и тн. Даже не помня как беше формулирано. Та, такава шайба е точно за тази технология.
wanderer - специалист
Имам доста резерви, че ще намериш готови шайби, но ако ще правиш помисли за варианта който ти е предложил floydogi. Някакъв стандартен размер камъни с вътрешен диаметър директно пасващ на оста.
MamaMy - майстор
Туй се нарича прахова металургия каке. Използва се масово за изработка на втулки за електромотори и стартери, както и на детайли със специални свойства от различни материали които реално никога не могат да бъдат свързани един с друг. Процеса тук се нарича синтероване.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет ное 16, 2023 4:11 pmMamaMy написа:
Туй се нарича прахова металургия каке. Използва се масово за изработка на втулки за електромотори и стартери, както и на детайли със специални свойства от различни материали които реално никога не могат да бъдат свързани един с друг. Процеса тук се нарича синтероване.
Баш!
... и гогол каза, че в Перник преди десетина г. са закрити няколко такива предприятийца... Съсипаха я тая държава ;-(
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Няколко въпроса за стар БГ шмиргел." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: