Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
lordmails - специалист
Конденза се получава от щорите. Опитай една вечер без да ги пускаш и пиши за резултата.
tacho6 - напреднал
Малко закъснявам с отговора, но дано да съм полезен.Имам си съсед дограмаджия и тези дни взех да му рева за клапа заради конденза,че и аз боледувам от същата болест.Обясниха ми че не съм добре да слагам клапи и... Та номера е следния прозореца ти предполагам,че има горно отваряне.Завърташ дръжката до толкова,че прозореца хем да е заключен, за да не се отвори от вятъра но и да не е затворен плътно и ето ти клапа. Като си поиграеш малко с дръжката ще усетиш момента за който ти обяснявам. Удобството на този вариант е,че като се наложи да затвориш плътно прозореца имаш тази възможност, а с клапа при силен вятър фучало и свирело и т.н. тези дни и аз ще го затвърждавам, че времето беше топло. :partyman:
шоп - майстор
Не мога да разбера, каква е тази мания за смяна на дограми топлоизолации и т.н и после да слагаме клапи и да открехваме прозорците:-)

Вече няколко пъти писах, че решението е само едно: рекуператор.
nikolovvd - майстор
Прав си, но ако всеки имаше пари за рекуператор щеше да си сложи дървена дограма със стаклопакет.
Друг проблем е, че много хора се увличат по съседите си, които са сменили дограмата и се хвалят колко по-тихо е станало в дома им и т.н. Но млъкват като се появи мухъла. Тук е мястото на форума, от където всеки може да почерпи информация за плюсовете и минусите на PVC дограмите, както и начина да се избегнат недостатъците.
Както се казва - всички са щастливи еднакво и са нещастни по своему, затова ако се зададат точните въпроси може и да се получат правилните отговори от хората във форума, които са патили и решили проблемите си в тази насока.
шоп - майстор
nikolovvd написа:
Прав си, но ако всеки имаше пари за рекуператор щеше да си сложи дървена дограма със стаклопакет.
Друг проблем е, че много хора се увличат по съседите си, които са сменили дограмата и се хвалят колко по-тихо е станало в дома им и т.н. Но млъкват като се появи мухъла. Тук е мястото на форума, от където всеки може да почерпи информация за плюсовете и минусите на PVC дограмите, както и начина да се избегнат недостатъците.
Както се казва - всички са щастливи еднакво и са нещастни по своему, затова ако се зададат точните въпроси може и да се получат правилните отговори от хората във форума, които са патили и решили проблемите си в тази насока.

nikolovvd, изобщо не си прав! Това е форум направи си сам. Един купешки рекупертор може да струва 1000-2000 -5000 лв, но един самоделен рекупертор струва 50-100-150лв и върши същата работа. Направил съм доста рекупертори на приятели, преди месец започнах още един, но все не ми остава време да го довърша, защото заедно с него съм започнал още доста проекти, в които са инвестирани повече пари и сроковете са по-спешни:-)

Иначе ето снимки от работният процес при изработка на рекупертора.

П.П обещал съм и скоро ще отворя тема: Направи си сам рекупертор на жълти стотинки :-)))

Прикачен файл

SAM_8600.JPG

Прикачен файл

SAM_8599.JPG

Прикачен файл

SAM_8598.JPG

Прикачен файл

SAM_8597.JPG

Прикачен файл

SAM_8596.JPG
fox_vt - майстор
Той рекуператора лесен но матриал зор се намира.Пускай я тая тема най накрая да видим някое добро решение в стил направи си сам.А какви вентилатори ползваш,аз си мисля за компютърни примерно 100-160мм с намалени обороти за да са тихи,пък и не ми трябва много дебит.
шоп - майстор
Нямам време....!!! Времето не стига, а съм започнал няклоко проекта за мен и за мои приятели.


По темата... материалите са евтини и лесни за намиране. Печатарски плаки

Това е втора употреба ал. ламарина с дебелина 0.3 мм, които печатарите след употреба дават на вторични суровини.
В ОЛХ и базара има плаки по 1-2 лв бройката според размера. Ако имате познат пе


Вентилаторите... кой каквито има. Може 2-3-5 бр от бракувани компютри. Може и един с дебит 100-150м3
На мен ми изпаднаха голямо количесто вентилатори 40W 240м3. Може да се сложи или времево реле или термо. рег. реле.

Оринтировъчно обема на въздуха е за 1 човек за 1 час при активна вентилация е 20-25м3/час.
MASTER - специалист
tacho6 написа:
Малко закъснявам с отговора, но дано да съм полезен.Имам си съсед дограмаджия и тези дни взех да му рева за клапа заради конденза,че и аз боледувам от същата болест.Обясниха ми че не съм добре да слагам клапи и... Та номера е следния прозореца ти предполагам,че има горно отваряне.Завърташ дръжката до толкова,че прозореца хем да е заключен, за да не се отвори от вятъра но и да не е затворен плътно и ето ти клапа. Като си поиграеш малко с дръжката ще усетиш момента за който ти обяснявам. Удобството на този вариант е,че като се наложи да затвориш плътно прозореца имаш тази възможност, а с клапа при силен вятър фучало и свирело и т.н. тези дни и аз ще го затвърждавам, че времето беше топло. :partyman:
Пиша ,само защото това ме разсмя :lol: Човека или си е направил майтап с теб, или някой нещо му е обяснявал някога,но той не е доразбрал.
Както и да си играеш с дръжката, че го усетиш това положение само ако обкова ти е специален за тази цел. Тогава крилото се отдръпва леко навътре по цялата си периферия. Аз лично съм виждал два различни вида - единият е както криво ляво е обяснено,когато дръжката сочи в положение 45 градуса нагоре се освобождава крилото. Другият вариант,който и съм монтирал е когато дръжката е нагоре - в този вариант няма кипване,само крилото отстъпва навътре.
Някой се беше интересувал от този обков,и бях писал в форума, и снимки сложих, само че в сегашното състояние на форума ми е мъка да си намеря публикацията.

Иначе идеята на съседа не е за изхвърляне,но трябва да се подобри малко. Завърта се дръжката нагоре,крилото се открехва съвсем леко горе,и с една лента тиксо се прикрепя в това положение към касата. :-D :-D
lecki написа:
Истината е че стъклопакета (24мм) който е масов

наи-добре според мен двоен 32мм или по-широк.
Според теб е най добре,но за съжаление според науката ако стъклата са 2 по 4мм между тях трябва да има 16мм дистанция.
За да е по добре двоен 32мм стъклата трябва да са по 8мм

Не че нещо,но има разни физични закони,които си действат въпреки това кой какво си мисли.

Увеличаването на дистанцията между стъклата повишава изолациолационните свойства. Но когато разстоянието превиши 16 мм явлението конвекция се услива до степен, че започва да влошава изолационните свойства. Казано на български - студеният въздух се затопля и потегля нагоре, горе като се охлади тръгва надолу, и при по голяма дистанция става голямо течение вътре в стъклопакета така да се каже :) :) :)

По темата - пластмасовите клапички между крилото и касата осигуряват някакво движение на въздух,но са много далеч от необходимото проветрение.

Влагата в случая се получава от дишането на спящите в стаята, предполагам двама възрастни и едно бебе.
Количеството, което показано е минимално, просто си трябва едно проветрение сутрин.Свежия въздух ще е полезен и за бебчо.
Това е решението в случая.

А ако на някой му е интересно как трябва да бъде, да чете и по надолу.


В Германия ги мързи да проветряват,и си решават по този начин проблемите.

Изображение

Това , със синичките стрелки, което е в стената изглежда долу горе така

Изображение

Има си нагревателчета, вентилаторчета, управлява се от разни умни програми.
Ако става дума за ремонт,и няма откъде да се тегли въздуха нагоре, се изкарва пак през стената по подобен начин

Това се ползва масово в новото строителство, и при по сериозните ремонти.

Иначе има и прозорци с принудителна вентилация - това шаренкото отстрани на схемата е моторче с вентилатори и разни умни джаджи вътре Изображение

От външна страна касата е с ей такива решетки,които не ми стоят много естетично
Изображение

Явно идват скъпички и не ги поръчват много, и слава богу, защото за кутията с вентилатора,която е закрепена на задната част на касата, трябва да копая дупка в стената при монтажа. :-D
nikolovvd - майстор
шоп написа:
Направил съм доста рекупертори на приятели ...
От дистанцията на опита ти, имам следния въпрос:
Как решаваш проблема с миризмите, които влизат с външния въздух?
Въпросът ми е продиктуван от ситуацията в момента, когато повечето хора са се прибрали и са запалили камини и котли на твърдо гориво и е настанала невероятна смрад.
Излизайки на терасата да изпуша една цигара се вмирисвам повече на пушек от комините, от колкото на цигари.
шоп - майстор
Отговора е много прост. Филтри.
Варианти, типове и т.н. колкото душа ти иска. Ползвам обикновенно хепа филтри. Може и филтри с активен въглен, но досега такъв не съм слагал.

Защо си мислиш, че като нямаш активна вентилация с рекуперация тези миризми не влизат в помещението? Пак си ги вдишваш.

Да не би да си докарвате свеж въздух от планината?

Тема "Конденз по ПВЦ прозорец-решение" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: