Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
dyaneff - майстор
А може и уреда да те лъже. Помпата се захранва от триак. Сложи крушка с малка мощност вместо помпата и провериш захранването.
emosms - специалист
Благодаря :)
Уж разбирам малко, но с променлив ток, дори на фиксирана честота, забравих че не е просто да измериш съпротивлението на жицата.

Ами... сглобих си помпата и маркучите, пуснах някаква програма изплакване и... проработи....

Kaто изключим ръждата на ламарината на дъното, както и долу по корпуса, 10 годишна пералня за пръв път направи проблем. Вътре другите части изглеждат като нови :D.

Ще видим, дали няма да повтори.
emosms - специалист
Изпра 2 перални и отиде.
Май съм намокрил програматора. Дойде техник и провери, каза че е изгорял и наистина изглежда така

http://postimg.org/image/cizgv2j7v/
http://postimg.org/image/aein6bxav/

малко снимки , модела на платката:

http://s27.postimg.org/jwphd673m/P1010989.jpg
(sifra: 587 857)
http://s15.postimg.org/42ddgtb9m/P1010981.jpg
http://s14.postimg.org/i0wcbte3k/P1010987.jpg

В интернет намерих това, на вид изглежда почти същото (139 лв), но номера на модела не съвпада:
http://gbgs.net/shop/index.php?id_produ ... &id_lang=2
kozl - майстор
То няма кой знае какви компоненти по тази платка, които да не могат да се подменят, но черния чекрък май е въртящ контактор и ако се е затрила некоя писта вътре, край с програмите - нова платка :?
А м-у двете платки точно пистите в чекръка може да са различни, защото по снимките друго не откривам. Дали обаче могат да се заменят :? Трябват повече познания или проба :shock:
emosms - специалист
Ами нещо пробва техника, има процесорче, което също било изгоряло.
Не знам как го е проверил с мултицет :D.
Toва не е сигурно, може да му се е прецакало програмирането.

Аз виждам изгоряло това:
- http://s8.postimg.org/i45o65m2s/P1010991.jpg

Сините пътеки мостове ли са?

А от другата страна има 2 триака изгорели:
- Z0607 MA A420 (A414)
Продават ги по 2 лв.

Направо са се пукнали.
Най-много да пробвам да ги сменя, и да видя ще тръгне ли. Струва си една проба за 140 лв.
kozl - майстор
Мостове са. От снимките не мога да вида ИС проецесор. А има ли нещо дето да се върти и оста му да влиза в черния чекрък на платката.
Обаче по-добре е да потърсиш какво е свързано със стопените писти, защото причината за стопяването може да се повтори на новата платка и ще си назад с 130 лв, а това може би е 1/4 нова перална. На нашата миялна беше капнала вода в куплунга на помпата и опроводила захранването на помпата със сигнала за честотата. Резултата повреден процесор и памет към процесора. Поправя ми платката специалист и я програмира, защото след смяната на двете ИС в тях няма записана програма.
Понеже проблемите ти тръгнаха от помата почни от нея.
emosms - специалист
kozl написа:
Мостове са. От снимките не мога да вида ИС проецесор. А има ли нещо дето да се върти и оста му да влиза в черния чекрък на платката.
Обаче по-добре е да потърсиш какво е свързано със стопените писти, защото причината за стопяването може да се повтори на новата платка и ще си назад с 130 лв, а това може би е 1/4 нова перална. На нашата миялна беше капнала вода в куплунга на помпата и опроводила захранването на помпата със сигнала за честотата. Резултата повреден процесор и памет към процесора. Поправя ми платката специалист и я програмира, защото след смяната на двете ИС в тях няма записана програма.
Понеже проблемите ти тръгнаха от помата почни от нея.
Кой е този майстор, който е препрограмирал чипа?
Питах някой занимава ли се да оправя такива платки в един специализиран форум, и направо ми изтриха профила
- http://www.tehcomservis.com/forum/

To не може да се разчита, че един обикновен майстор на перални разбира нещо повече от това, да сменя готови части и да проверява определен компонент здрав ли е или не.
Майстора, който дойде, каза - нова платка.
Ако я купиш, ще ти я сложим за 20 лв. Че и на моя отговорност. Ако искам.

То ако няма документация от производителя, с експерименти да се докарат всичките програми... не знам.

Иначе, закърпих пътечките, смених симисторите, но като я включа - всичко свети и програматора не работи.
Ако не е изгорял процесора - най-малкото му се е изтрила паметта от късото съединение.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Човеееек, ако съм ти жена, съм те изгонила 3 пъти досега
kozl - майстор
Е ама не помня къде съм писал за нашата миялна. Втория път и тук. В някакъв форум за битова техника и специалиста сам ме намери. Беше тръгнал по пътя да поправя платки на Електролукс. Но уви вече не се занимава с това. Спомням си, че свалих платката и с нея по сервизите. Само в един в София имаха платка и обещаха ремонт за 1 седмица. В другите сервизи повече от месец. Аз я закарах в сервиза на Гара Искър. Платих 25 лв. за преглед. Обадиха се, че ремонта ще е 200 лв. и ще е готова до края на седмицата. Да ама явно са цъфнали платката, защото не са проверили от де е късото и в края на седмицата се обадиха, че мотора на помпата е изгорял и трябва да сменят помпа за още 250 лв. , а аз бях се загледал в нова миялна за 450 лв. Отказах ремонта и си прибрах машината и точно в този момент в другия форум за битова техника получих предложение за ремонт на платката 120 лв. и така още 2 г. Миналата зима пак отказа, но специалиста и той отказа и закарах я в едно сервизче близо до автосервиз Друмник, ремонта 100 лв.
На моятя платка всички симистори бяха здрави. Открих разцепено съпротивление и окъсен транзистор. По конекторите свързани към тях стигнах до ел.мотора на помпата. През допълнителна намотка помпата връща сигнал в платката. Точно над помпата минава тръбичка от отдушника на казана и от нея е капнало в конектора на ел двигателя. Опроводил се конектора и върнал силово напрежение в логическата част на платката. Ония в първия сервиз не са подсушили конектора и вероятно изобщо не са търсили причината и са опукали платката си, след което набедиха помпата за смяна. Ко да паиш разбирачи при тва специализирани.
Аз по снимките не мога да се ориентирам имаш ли процесор на платката. Стори ми се един чарк като, че има ос и си помислих да е нещо като старите въртящи програматори, но в логическата част на платка и да комутира само слаби токове, силовата част е видно, че е през релета, а ти пишеш за симистори. Онова дето е на радиатора според мен е стабилизатор на напрежение. В моятя платка има 1 реле за нагревателя, всичко друго се задейства от симистори почити без радиатори.
Повреди ми се и пералнята и пак по сервизите, а от там искат срок минимум месец и да им я закарам. Купихме нова. Подарих старата и се оказа, че се е запушил пътя до пресостата. Дребна причина, но изискваше време за разглобяване и проверка, а аз нямах. 10 г. Е работила пералнята. Все пак лагери семеринги всичко се износва. Майка ми има пиралня от 1980 г Канди. Приз нея минаха пелените на двете ни деца. Сменял съм и ремъци,клапани и маншона на вратата към барабана няколко пъти. И помпата протече от износен вал и нея съм сменял с пасваща от Татрамат. Но в тази пералня няма процесори. Контактни пластини и въртящ контактор.
И никога не е сънувала калгон дори :shock:
emosms - специалист
Без да има документация от производителя, ще е бавно и скъпо да се програмира.
Иначе, би трябвало да е лесно - ако го има кода с програмите - слага се на развойна дъска, зарежда се, запоява се и се правят някакви тестове.
Ама какъв е процесора, какво трябва да прави програмата, има ли развойна платка в наличност...

Поръчах нова платка за 140 лв.
Засега има съгласие да не купуваме нова пералня и да пробваме да я оправим.
Пералнята няма никакви механични проблеми и работи (работеше) доста добре 10-11 години, 5 от който в доста ужасни условия в една стара къща с течащ бойлер, влага и т.н.
Преместихме се от там, и кара още 5 години, в много по-прилични условия. Не знам какво точно и стана сега :D
Нова ще е поне 550, едва ли ще искам да купувам някаква от Gorenje надолу.
Евентуално Miele на старо :D.

Тема "Домашен ремонт - пералня Gorenje" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: