Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Здравейте,
от известно време започнах да търся решение на проблем който отлагам доста години вече, но просто няма как повече. Става въпрос за голяма тераса остъклена с алуминиева дограма. Терасата не е много голяма, но е доста дълга и общата дължина на дограмата възлиза на около 6 метра. Дограмата има два доста големи прозореца които блокират достъпа до подпрозоречното пространство. Всъщност под единия голям прозорец достъп има тъй като се пада между едното отваряемо крило и между по-малък краен прозорец, който лесно се сваля. Проблемът е в другия голям прозорец който се пада краен и през отваряемото крило има достъп само до половината подпрозоречно пространство. Решил съм да направя подпрозоречен перваз по дължината на цялата дограма, тъй като от година на година мухълът който избива вътре става все по-страшен и голям. Само, че от тези 6 метра дължина, нямам достъп до 1 метър и 10 сантиметра под въпросния голям прозорец. Ето това е проблемът. Въртят ми се няколко идеи в главата едната от които е да използвам някакъв удължител за който да захвана плочката по някакъв начин, да я подам на вън и да я залепя, като я намажа предварително с лепило, както и с втори удължител със шпатула да мажа лепило по борда. Веднъж сложена плочката с лепило върху борда с лепило лесно мога да я чукна с нещо да позалепне. Лошото е обаче, че нямам право на втори опит - залепя ли я няма как да я отлепя за наместване или ако и дойде малко лепилото или пък много. За това трябва да имам безгрешна преценка. Вторият начин който е подобен на първия е с някакъв удължител който завършва като щипка пак по подобен начин, но този вариант май ще отпадне, тъй като не мога да намеря подобен инструмент. Третия вариант е някаква свръхдълга плочка, която лесно може да се хване в единия край и да се подаде навън - например гранитен перваз по поръчка с дължина на парчето 1 метър. Това също е труден вариант, тъй като с гранита се работи по-трудно и е скъпо на всичкото отгоре. Прозореца е изключено да се свали, едно че е огромен, спукан е в единия ъгъл и държача на дограмата се пада в ъгъл и почти няма как да се чукне за да разкопчае, освен това ще трябват и стабилни лапи за прозорци. Стълба отдолу също е трудно да се сложи, едно че трябва да е дълга (втори етаж), второ, че теренът е неравен долу (има стълби и градинка), трето че минават хора оттам.
За плочки си мисля да използвам гранитогрес 33х33 сантиметра, тъй като като се разреже на две от една плочка се получават две използваеми парчета (ширината на борда е 16 сантиметра). Гледах също и клинкер - 60х16 сантиметра, но с клинкер не съм работил и не знам и как се държи като материал и каква му е устойчивостта. Изолация няма на терасата - живот и здраве ако успея да направя перваза ще залепя отвътре на външната стена, като за начало. Еми това е, надявам се да съм обяснил добре проблема и ще съм благодарен на всякакви съвети. Прикачвам и няколко снимки с размери и обяснения за онагледяване на проблема. Благодаря. :)
Прикачен файл:
P_20160208_145928.jpg
Прикачен файл:
P_20160208_145731.jpg
Прикачен файл:
P_20160208_145658.jpg
chapara - майстор
Истината е в сваляне на стъклопакета, все има начини. Сваляш останалите три стъклодържача и после стъклопакета. Замазка до долния ръб на дограмата, хидроизолация и тогава облицовка. Попълване на фугите и при дограмата с полиуретанов уплътнител. Пожелателно е подпрозоречния перваз да е от камък по размери, може и врачански камък обработен в последствие с импрегнатор :wink:
wanderer - специалист
абсолютно! имам подобна ситуация. дори накарах дограмаджията изобщо да не слага стъклопакета. обърнах прозореца отвън, сложих перваза - в случая беше плочки. и хората дойдоха си сложиха външната щора и стъклопакета. нищо сложно няма :razz:
+1 за камъка. времето което се спестява при поставянето, и естетичния вид впоследствие, за мен е голям плюс в сравнение с плочките.
mitev75 - напреднал
Лапите носят над 80 кг,невярвам пакета ти да е толкова тежък.Просто намери подходящите хора.
tretre - специалист
И водобрани треа!
toolegittoquit - майстор
На кой етаж си? Стълба от съсед не става ли и това е?
Благодаря на всички за съветите. Ще трябва май да се свали прозореца. Така хем ще мога да си работя спокойно по перваза, хем ще мога да измажа и страничния ръб на дограмата тъй като и той не е измазан. Него си мислех да не го правя, но пък хубаво е и там да е направено да не вземе да избие оттам влагата. Сега въпросът е да намеря подходящите хора. Дали от някоя фирма за дограма ще се съгласят да дойдат за такова нещо? Да свалят прозореца и след два дена пак да го сложат, срещу минимално заплащане разбира се. Просто без лапи няма как да стане. Друг вариант е ако някъде наблизо видя дограмаджии да ги попитам дали не искат да свършат набързо един часмаг :-D
tarlyo - специалист
Ако не държиш толкова на камъни, плочки и пр, защо не си поръчаш АЛ перваз 21см, с монтаж. Така грижата за демонтаж на пакета ще е за друг. Цената би трябвало да бъде 120-150лв за 6м.

Тема "Подпрозоречен перваз на недостъпно място" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: