Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
batkotony - специалист
Имам един руски климатик ,предназначен е за монтиране на прозорец.Модела му е БК1500,няма дистанционно,доста шумен е в сравнение с новите инверторни модели и работи само на охлаждане.Въпросът ми е възможно ли е да се преправи да може и да отоплява или поне да се обърнат по някакъв начин потоците само да отоплява без да охлажда?
Искам да го ползвам в помещение,където ще е нужно да работи не повече от два часа на ден и което е с проблемна вентилация,а този има опция да вкарва през една клапа свеж въздух отвън.
С две думи имам го отдавна, почти не е работил и ме е грях да го изхвърля,та му търся някакво по-полезно приложение.Като охлаждане го ползвам двайсетина дни в годината и то не всяка година,а като отопление мисля,че ще се ползва доста повече.
hidrazin - майстор
batkotony написа:
...Въпросът ми е възможно ли е да се преправи да може и да отоплява ...
Може бре, просто го монтираш на обратно.... :lol:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=l0aHMglmIiA[/youtube]
:partyman:
batkotony - специалист
Хидра,абе ти ме бъзикаш,ама и на мен такива мисли ми минаха...тегаво ще е с управлението на климатика обаче,отвън... :lol:
hidrazin - майстор
Що да те бъзикам бре? Това е най-разумното дето може да направиш.
Като искаш му преФърли копчетата за управление в помещението.
По спомени средната врътка беше за терморегулатора, от тези с капилярната тръбичка.
Ако дойде къса тръбичката може да се наложи да го смениш с друг дето има дълга тръбичка.
Самия превключвател му удължаваш кабелите и си го вкарваш в помещението.
Иначе забрави за четирипътни вентили, смяна на фреон ... Фреона му е R22
:partyman:
batkotony - специалист
Е що сте такива реалисти ся...чак до песимизъм...като мене... :lol:
Тайно се надявах да ме светнете на някоя врътка от старата школа или още по-добре направо нещо софтуерно и с магически заклинания да задуха южняка изневиделица... :lol:
И за да не отиде темата в говорилнята,където все повече й се очертава мястото ще кажа,че ще опитам с риск да прецакам всичко да изтегля фреона,да сменя посоките на флуида при вентила и пак да върна същия фреон.
Не съм инат,просто не само управлението е важно в случая-има и фасадна страна,където се помещава филтър,а външната част е само радиатор и перка...Абе с други думи ще опитам да го подкарам без да се вижда външно интервенцията.Пък ако не става хептен ще го обърна както ме посъветвахте и тетака... Само малко да се позатопли времето и го разчаствам за да може да се твори по него-първо гледане и мъдруване с цъкане с език и чак после действия... :-)
валкиса - специалист
След като сложиш четири пътен вентил и добавиш реле време и смениш термостата ще си близо до твоята мечта .
batkotony - специалист
валкиса написа:
След като сложиш четири пътен вентил и добавиш реле време и смениш термостата ще си близо до твоята мечта .
Чак пък мечта... :)
Аз не бих го нарекъл дори амбиция,по-скоро хрумка.
А защо четирипътен,аз не държа и да охлажда и да топли?
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Мечта е много далеч от реалността, но ...
При нормална работа коефицента му е към 1,75.
Само с обръщане баш няма да стане.
Копчета вътре не ти трябват. Кое да контролираш - вентилатора дето е отвън вече(вкл. на макс)?, външната температура? клапа външна вече?
Датчика за температура трябва да се шунтира, щото като падне външната под 15гр. и ще спре и няма да иска да тръгне. - ще си мисли че е охладил вече.
Капилярката едва ли е сметната да прави толкова ниска температура, така че външното да топли добре. Това ще доведе до още един спад на и без това лошият коефицент. За шума няма да говоря, явно не е проблем.
Ако заскрежи ще работи с още по лош коефицент, а как ще се размрази? - По-добре да не се пуска под външна +5гр. мисля.
Мисля че няма да изкара по-добър коефицент от духалка. Тъй като обръщането и шунтирането на датчика е сравнително лесно, може да се пробва и да се направи сравнение с духалка.
Примерно 2-3 часа с климатика, 2-3часа с духалка със същата мощност и да се следи температурата да речем.
batkotony - специалист
abcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
Мечта е много далеч от реалността, но ...
Привет!Принципно отдавна съм впечатлен от знанията и отзивчивостта ти,но не съм имал повод да го споделя до сега.Ето:
БЛАГОДАРЯ ТИ! :partyman:
Точно казано,с необходимите аргументи и достатъчно приблизителни стойности!Особено това за коефициента и сравнението с духалката ме докараха до прозрението,че ще бъде едно безсмислено губене на време ,че и на средства някакви.Аз приключих с този климатик!Ще видя каква ще е съдбата му... :)
Ако модератор прецени нека изхвърли темата в коша,ако ли пък не-да я остави за в бъдеще някой ако реши като мен да открива колелото и топлата вода да влезе в правия път... :)
Благодаря на всички,които взеха отношение!
:partyman:

Тема "Руски прозоречен климатик" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: