Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Celeborn - специалист
Здравейте, имам следното питане:

Входната врата в апартамента на приятелката ми не уплътнява добре при затваряне - получава се луфт в долната 1/4 от вратата, т.е. крилото ляга върху касата под лек ъгъл. Оттук следват два проблема: 1.) влизат и излизат шум и миризми и 2.) насрещникът не може да се регулира за лесно затваряне на вратата с "щракване" - или трябва да се натиска/побутва, за да "щракне" и петлето да премине напълно зад насрещника, или ще има луфт и движение при насрещника, заради които вратата ще хлопа.

Питанката ми е дали от пантите на снимката може изобщо нещо да се регулира, или просто да го пишем калпав монтаж. Доколкото мога да видя махайки външните первази (вътрешните откъм пантите са лепени), касата е хващана със заварки, т.е. там май няма какво да се пипне. Пантите са 2 броя, на около 20 см в горния и долния край. Изглеждат ми като 3D но всъщност нямам никаква идея какво да правя с тях - при развъртване на шестограмите не се случва нищо, може би просто освобождават пантата за сваляне на крилото?

Благодаря!

Прикачен файл

gore.jpg
Горе дясно - плътно затваряне
gore.jpg (72.17 KиБ) Видяна 7824 пъти

Прикачен файл

dolu2.jpg
Луфт долу дясно
dolu2.jpg (113.07 KиБ) Видяна 7824 пъти

Прикачен файл

dolu1.jpg Луфт долу ляво

Прикачен файл

panta.jpg
Панта долу
panta.jpg (103.99 KиБ) Видяна 7824 пъти

Прикачен файл

shema.jpg
Схема
shema.jpg (8.08 KиБ) Видяна 7824 пъти
Duke_BG - специалист
ако не се лъжа от снимките долната част на пантата е монтирана с болтове за касата
ако подложиш там може и да се получи но ще трябва да сложиш по-дебело уплътнение от към пантите
само дето не знам дали тогава няма да си докараш "автоматично отваряне"
но първо сложи нивела на касата и на вратата от двете страни - той ще си покаже къде е ключа от палатката
lyubohar - майстор
Скоро се опитвах да регулирам една врата на сина ми.
Беше провиснала и задираше отдолу.Даже направих две шайби от по една стотинка
с намерението да ги подложа м/у двете части на пантите.
И те имаха по два болта за шестогран.
Оказа се,че долния прибира пантата към касата,
а горния повдига вътре в пантата шпилката около която се върти и така регулира височината на вратата.
Може би и при теб е така.
Celeborn - специалист
При мен, уви, и двата болта са завити (натегнати) докрай и при развиване не се случва нищо... няма движение в крилото... а малко ме е страх да ги изваждам съвсем... чудя се дали ключът не е някъде под капачките, които обаче не се справям да сваля :oops:
lyubohar - майстор
Да,капачките бяха декоративни.
Като ги махнах се показаха болтовете.
пон май 30, 2016 5:32 pmCeleborn написа:
При мен, уви, и двата болта са завити (натегнати) докрай и при развиване не се случва нищо... няма движение в крилото... а малко ме е страх да ги изваждам съвсем... чудя се дали ключът не е някъде под капачките, които обаче не се справям да сваля :oops:
Двата болта държат пантата към касата. А при сваляне на капачката на горната панта, със същия шестограм, който е и за двата болта се регулира вратата нагоре и надолу.
kozl - майстор
То ако е изкривена касата и уплътненията не съвпадат в една равнина, с пантите няма как да се напасне крилото към тях.
Аз имах подобен случай, където крилото от масив беше се изметнало и лепих различни по дебелина уплътнения към касата според луфта. А най-големия луфт е над сантиметър.
lyubohar - майстор
Тя темата е преди 4 години май.
krasi92 - майстор
Но идва сезона на обиране на луфтовете :rock: :rock: :rock:

Тема "Реглаж на входна врата (от панти) ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: