Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
arxd129 - специалист
Здравейте,
От седмица бера ядове с перална Аристон ARXD129.
Тече.
От съединението между казана /водосъдържателя/ и помпата - не.
От помпата - не.
От съединението между диспенсъра и казана - не.
От диспенсъра - не.
От захранващия с вода маркуч - не.
От люка - не.
От пробит казан - не.
От скъсан маншон - не.
От лагер - не.
Но тече. Около 20-30 грама вода за едно пране.
Капките, които намирам по подложения под пералнята лист хартия А3, са в средната част на листа - на около десетина сантиметра зад предната "фасада" на пералнята.

Повдигнах тридесетина сантиметра пералнята и легнах под нея. Появяват се капки - външно по корпуса на казана в най-ниската му част. Но не се вижда от къде идват.
Свалих бетоновата (противо)тежест – тази в предната част на пералнята /под люка/. Като че ли се появява някакво сълзене на вода измежду маншона и казана в мястото на снаждането им. Но е доста слабо.

Пуснах пералнята да пере със свалена предна противотежест. Но когато се включи центрофугата – започна да тресе много.
При работеща пералня но с изключена центрофуга – легнах под нея – капки не се появиха.
Оставих пералнята така няколко дни – да пере, но без да центруфугира. Капки не се появяват.
Пак монтирах бетоновата тежест – и пуснах цетрофугата. И пак капки по пода.
Но при монтирана тежест – нямам видимост към маншона и връзката му с казана.

Защо заглавието на темата е такова ли?... Ами обадих се в един сервиз за перални.... Да съм я занесял при тях – те щели да решат проблема. Как ще го решат – аз не мога да си обясня.
Обадих се на друг сервиз – изслушаха ме. Но бяха категорични, че няма как да се появи теч от снадката между маншона и казана. Препоръка: Да съм търсел проблема другаде. Не и около снадката между маншона и казана.
Обадих се на трети сервиз. С двама майстори разговарях – от 20 години били ремонтирали перални. Такова чудо – да тече вода през снадката на маншона и казана – не били виждали. Нямало как да протече от там. Стягащата маншона към водосъдържателя пружина била много здрава. И няма как да тече от това съединяване на маншона и казана.

Да предположим че майсторите в сервизите са прави. Ако са прави – трябва да установя от къде тече пералнята ми. Но, аз нямам никаква представа откъде може да се появяват тези около 30 грама вода по пода под пералнята след всяко пране.

Та... сблъсквали ли сте се с подобен проблем. Надявам се майсторите от този форум да ми помогнете с идеи. Разчитам и на идеите не само на майсторите във форума, но и на разтурковците (като мен) сблъсквали се с течове по пералните.

Помагайте, моля.
Благодаря.
burkov - специалист
При моя аристон ми казаха че е изгнил казана и да си купя нова. Огледах целия казан и нямаше и точица ръжда камо ли да е изгнило за да тече.
Един път ми направи впечатление че центруфугата работи когато си иска. Мотора просто не вдига оборотите. Пак разглобих. Имам една платка високоволтова зад мотора долу с много тъпи букси. Бяха яко нагоряли. Почистих и препоих всичко и о чудо и центруфугата дойде и теча спря.

Не разбирам нищо от перални, но при мен там беше проблема. Може би не е изхвърляла водата като хората.
ESPACE - майстор
На мен ми се е случвало същото. Тече от маркуча който е от казанчето за прах до казана, по точно от връзката между маркуча и казана. Обикновено там е лепен и въпреки че е с особен профил на захвата при центрофуга прониква вода навън.
shotik - майстор
Пиша за една стара технология как се откриваха пукнатини или дупки по парните локомотиви.

При ремонт цялата машина се намазваше с нафта или масло, избърсваше и изсушаваше и тогава се напръскваше с течна вар. Така остава докато изсъхне цялата и там където е имало пукнатина или дупка се виждаше много ясно от къде тече или къде има пукнатина.
По този начин ,ако изсушиш и напръскаш с вар или със син камък, като изсъхне ще видиш от къде тече.
Мръсно е , трябва място където да се направи,но е сигурно.
На едни комшии така протече от долу, близо час си играх докато намеря една микроскопична дупка на маркуча от казана към помпата . Най вероятно от карфица или игла ,като е на режим пране няма нищо, като почне да центруфугира и маркуча да се гъне и от тази дупчица започваще да тече. Свалих го ,измих го ,от едната страна запуших с ръка ,от другата надух с уста и то веднага се усети от къде духа и се появи малко влага . Смених го и сега е като нова .
VLADO66 - майстор
Смени маншона-има цепка която не виждаш и се отваря при раздвижването на маншона при центрофута,
arxd129 - специалист
ESPACE написа:
Тече от маркуча който е от казанчето за прах до казана, по точно от връзката между маркуча и казана. Обикновено там е лепен и въпреки че е с особен профил на захвата при центрофуга прониква вода навън.
Огледах отново захващането на въпросния маркуч за казана. Преди дни го бях почиствал от натрупан варовик и остатъци от засъхнал перилен препарат. Захващането е добре, не установих влага. Захвата не беше лепен. Производителят разчита само и единствено на профила на захвата и на правилното и внимателно свързване към казана.

Да се подсигуря ли, като силиконирам захвата. Или силиконирайки го, ако някога се наложи да разсъединявам маркуча от казана, има опасност да се появят разкъсвания /или поне нарушения някакви/ на особения захват на маркуча?
Благодаря.
arxd129 - специалист
VLADO66 написа:
Смени маншона-има цепка която не виждаш и се отваря при раздвижването на маншона при центрофута,
Когато преди няколко дни говорих със майсторите от сервизите, те бяха категорични, че течът на водата не от и около маншона. А се стича вода от другаде, за да се отзове в най-ниската външна част на корпуса на казана. При искането ми да ми доставят нов маншон, отказаха! С аргумента, че не било си струвало да давам 60 лв за друг маншон; убедени били, че проблемът с теча на вода не е вследствие на маншона.
Продължавам да се двоумя дали да не взема нов маншон. Макар че ... нямам излишни 60 лв.
Все пак бих ги дал тези пари, де.
Двоумя се, щото ако проблемът не е в маншона - ще трябва да си го чукам в главата новия маншон...
А наистина маншона видима цепка няма. Не е спечен. Даже е учудващо гъвкав, еластичен.

Благодаря Ви за съвета!
И моля за помощ, за да установя дали проблема произтича от маншона.

Всъщност - защо било невъзможно пералнята да протече през захващането на маншона към казана?
nikolovvd - майстор
Облепи съмнителните места с тоалетна хартия или домакинска такава и виж къде ще се намокри най-напред.
Така ще стесниш кръга на съмнението! Понякога при варовита вода остават бели следи по местата където се е стичала.
Gnus - специалист
Защо не може да протече между казана и маншона - в предната част на казана има един дълбок четвъртит улей - колкото диаметъра на пружината, че и отгоре. Върху него се нахлузва маншонът, който повтаря този улей и пасва плътно към казана. И отгоре ляга пружината, която е толкова стегната, че като я слагах, се мазах с грес, защото иначе не искаше да ми се изхлузи от ръцете.
Колегата е дал идея за тоалетната хартия, но да си я кажа и аз. Когато се появи мокренето, почваш да бършеш с тоалетна хартия и ще установиш откъде започва мокренето.
p.v.x - майстор
Топло време , жега , климатик , конденз .

:rock:

Тема "Защо няма/ло/ как пералнята да протече през захващането на маншона на люка към казана" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: