• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Моля за помощ.Пералня АЕГ Лавамат-617 от 96год.Смених ел.двигател(беше с лоши лагери и прегоряла пластина на колектора),смених лагерите на барабана,почистих с много зор котления камък,зглобих и пробвах без пране,за да се прочисти всичко с "КАЛГОН".Всичко беше нормално.Когато обаче сложихме пране,пере но не центрофугира.Програмата се завършва но прането е доста мокро-не е като преди ремонта.Помисхлих,че е някои елемент от платката на програматора(AEG Typ EE 100-oт 96г),но няма нищо видимо.Замери на различните елементи не съм правил,защото не ми е ясно.Ако някои може да помогне? Мога да приложа и снимки на свалената платка.
kr1100 - майстор
1. без пране в барабана в режим центрофуга работи ли ,оборотите ??
2. ремъка в какво състояние е? Има ли възможност за обтягане. Ако е хлабав /износен може да приплъзва при товар.
Дай снимка на платката
MamaMy - майстор
Почти съм убеден, че четките на двигателя не се движат свободно в четко-държателите. Почисти ръждата от ламаринките, а самите четки ги претъркай малко на шкурка или с пиличката за да се движат лесно. Може да им обереш само ъглите леко.
Пьрвия пьт когато е пуснах(празна),нямаше проблем т.е центрофугата си работи(така мисля сега),след слагането на прането центрофугата не се включва.
Ремька мисля,че сьм го натегнал нормално,защото сьм го правил и друг пьт(за смяна на мотор,четки,ремьци и други)
Четките сьм ги проверявал само визоално,добре са.
Снимка на платката ще пратя по-кьсно.
Вероятно трябва да сьбера всичко,за да пробвам на празна пералня какво прави,отново.

Може ли да е от Тахогенератора на мотора,защото като монтирахме "новия" двигател и завьртяхме ротора на рька,и на клеимите на Т-тора не даваше никакво напрежение на мултицета,а стария дава 12,13в.(него го сменям заради колектора)?Стария двигател преди да сложа "новия" си правеше всичко нормално,но започнаха да му стьржат лагерите и зтова трьгнах да го проверявам.
zdravcho - специалист
Ако е от тахото би трябвало и при пране и плакнене да се шашка, защото компютъра пак няма да знае какво се случва с мотора. Друг е въпроса кога компютъра ползва данните от тахото. А като пере и в двете посоки ли върти или само в едната? И като сменя мотора, същия, твоя си тахогенератор ли му присади или с мотора си имаше друг, който ползваш. Може и в тахото да е проблема. Провери го на съпротивление какво показва. Мисля че за изправен тахо съпротивлението е 90-120 ома - поне тези които са минавали през ръцете ми.
1Като пере вьрти в двете посоки.Всичко си е нормално,освен центрофугата.Програматора си отива до края на програмата.
2Тахото си е от "новия" двигател,не сьм слагал старото тахо,защото на "новия" двигател е по-сложно(такьв е модела,иначе е запазен,затова го взех)
3На сьпротивление го мерихме,но сега не мога да си спомня колко беше.
4Мерихме тахото "новото" на напежение даваше 0."Старото" тахо даваше някаква много малка стоиност(а не както отговорих по-горе 12,13в)Това мерихме като вьртяхме ротора на рька.
5Днес проверих четките-много добри с изключение на клеимите-леко разхлабени(не знам дали ще е от това).
6На платката на програматора няма нагари,или на някои елемент.

Според мен,проблема трябва да е някьде около двигателя,защото сьс стария всичко си беше нормално.
zdravcho - специалист
Иван-Бургас написа:
защото на "новия" двигател е по-сложно(такьв е модела,иначе е запазен,затова го взех)
Имат ли някакви различия двата мотора - огледай куплунзите, свързване, кое къде отива при единия и при другия. Може да има разминаване в някой извод.
Иван-Бургас написа:
Програматора си отива до края на програмата.
Програматора механичен ли е или електронен

Качи някоя снимка да разгледаме
icemans - специалист
В по-старите перални има едни кондензатори които заминават и трябва да се сменят. Преди време на майка ми пералнята правеше същия проблем - без пране центрофугираше, с пране - не. Като го смених и "излетя" ;)

Нещо подобно:

Изображение
Здравеи те.Обаждам се сега,защото правихме различни опити с пералнята.Положението е следното;
1Пералнята е с механичен пр-р.
2Клеимите на 2-та мотора мисля че не са обьркани-проверяхме няколко пьти.
3Кондензатора(големия на корпуса на п-та) не сьм го пипал.
Какво прави пе-та?
1Пере нормално-завьрта в двете посоки,но когато стигне цен-га,прави някакви завьртания и продьлжава.Преди в края на програмата(ц-гата) правеше по 4 развьртания.Прането е доста мокро.
2След като е сьбрах,пробвам празна всичко ОК на кратка програма.Пускам след 1 час пране-ОК.На заранта отново проблем с цен-та на дьлгата програма.
3Пуснахме следващото пране на другата скорост(тя има 700 и 1000 об/мин.).Сега е значително добре т.е цен-гира по кратко но с по-голяма скорост.За пьрви пьт е пускаме на тази скорост.Сега ще чакам да пуснем пране на дьлгата програма,за да видя какво ще прави.
Между другото сега се сещам,че и сьс стария мотор сме имали проблем с цен-та,но жена ми превьртала програматора и пускала отново само на цен-га,докато захапи.Тогава си мислех,че женами иска да е по-сухо прането и не обьрнах внимание,а и тя не ми казва за какво става вьпрос.
zdravcho - специалист
Ясноооооо проблема е в програматора

Пак късмет си изкарал, защото едно време ПЕРЛА-та на майка ми не изпомпваше водата :-D
  • 1
  • 2

Тема "Пералня АЕГ-проблем с центрофуга" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: