• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
kozl - майстор
Georgi.Georgiev написа:
Като се брои от страната на входа до 6 ребро е студено от там топло по топло и горещо на изхода все едно от там вода не минава и то явно не минава иначе беше да е горещ.
Обърнах внимание че когато водата е 35-40 градуса и долу е затоплено вдигни ли градусите и там става студено кво е това чудо незнам.
Зле си с обясненията. Наполовина студени радиатори - ама къде е средата на половината? - По вертикалата или по хоризонталата?
И какъв е котела? Да не се окаже, че градусите ги вдига, защото поради запушване на радиаторите (може и от въздушна тапа да е) водата в системата няма къде да се охлажда и почва да вдига градусите?
preslav - майстор
Човек, елиминирай възможните причини една по една - първо смени местата на големите радиатори, така ще си сигурен, че в самите радиатори има или няма проблем! После разсъждавай за температури на котела, отворени, притворени и затворени кранчета. Не е маловажно на каква степен е сложена циркулационната ти помпа, а също така нивелацията на радиаторите. Ако имаш контакти с продавача попитай го защо не е ползвал ЦЕЛИ 3 години инсталацията - може да се окаже, че проблемът се е появил веднага след монтажа. Мен лично не ме притеснява, че радиаторите ти са свързани по този начин, но има и една малка подробност - в същност не каза с какъв разширителен съд си, тръбите по пода ли вървят и т.н.
Georgi.Georgiev - помощник
Не е ползвано отоплението защото никой не е живял. Първите два радиатора са студени по хоризонтала им. Котела vissmann vitopend 100. Аз съм на първия етаж тръбите вървят в мазата и се виждат. Колкото по гореща е водата толкова по не загряват. Имам автоматичен обезвъздушител на лирата и на самия котел а на другите радиатори са ръчни. Разширителния съд си е вградения на котела.
preslav - майстор
Georgi.Georgiev написа:
Не е ползвано отоплението защото никой не е живял. Първите два радиатора са студени по хоризонтала им. Котела vissmann vitopend 100. Аз съм на първия етаж тръбите вървят в мазата и се виждат. Колкото по гореща е водата толкова по не загряват. Имам автоматичен обезвъздушител на лирата и на самия котел а на другите радиатори са ръчни. Разширителния съд си е вградения на котела.
Провери си налягането в разширителния съд, за тези години "неработа" няма как да е нормално, виж къде е включена циркулационната помпа и какво в същност прави, дърпа студена вода или изпомпва гореща, свали и до минимум оборотите или ако не знаеш кое е min и max пробвай в двете крайни положения. Има голяма вероятност всичките ти проблеми да са от неправилно оразмерен или неработещ разширителен съд, но не мога да ти бъда полезен с конкретни данни - прочети по въпроса!
ESPACE - майстор
preslav написа:
Провери си налягането в разширителния съд, за тези години "неработа" няма как да е нормално
Не само че има как но най-вероятно 100% си е нормално. Този модел няма проблеми с разширителния съд. Има си манометър котела, ако имаше проблем щеше да си покаже! Отделно няма как състоянието на разширителния съд да доведе до такива симптоми!
preslav написа:
виж къде е включена циркулационната помпа и какво в същност прави, дърпа студена вода или изпомпва гореща
Дърпа студена вода, е и?
preslav написа:
Има голяма вероятност всичките ти проблеми да са от неправилно оразмерен или неработещ разширителен съд
Няма как да е от това, вярвай ми.

Към автора. Слушай сега. Пак ти казвам въпреки несвързаните ти обяснения, че това е възможно да се случи само при объркани тръби - топлата да е подадена отдолу. Вземи го стартирай този котел на студена система и иди веднага при първия радиатор. Виж къде ще затопли първо - горното или долното кранче.
preslav - майстор
ESPACE написа:
Няма как да е от това, вярвай ми.
Вярвам ти, но не намирам никаква друга логика при повишаване на температурата нещата да се влошават.
Нямам преки наблюдения и опит с такава малка инсталацийка, но точно повредения снижен разширителен съд в една 7 етажна кооперация провокираше такова поведение на радиаторите на последния етаж.
Твоята идея за проверка на току що запален котел е бърза и лесна за изпълнение задачка, но явно, че човекът освен, че не може да обяснява, не може и да чете.
Лошото е, че в общия случай всеки пише когато е на зор и реши ли си проблема не подава обратна информация - направих това, оказа се онова.
P.S. за помпата и мястото и в системата няма да задълбавам - имам си някои съображения, които не са предмет на сегашната тема
Georgi.Georgiev - помощник
Добро утро! Вчера бях на работа днес съм свободен и ще разхвърля всичко за да тествам. Помпата беше на 3 та степен от вчера сутринта е на 2- ра резултат- същия.
Барометъра ми е на 1.5 в горещо състояние и малко повече от 1 в студено.
nikolovvd - майстор
При такова време като в момента включи помпата на I-ва степен. За 3 радиатора и една лира дори и това е много, защото колкото по-висока степен на помпата избереш, толкова повече топлина ще разнасяш по системата и разхода ти на газ ще е по-голям. Трета степен съм ползвал при дневни температури от -15 градуса и надолу и при това за 8 радиатора, бойлер и лира, при това с 24 kW котел.
По-горе ти писах, а и други колеги ти подсказаха, че трябва да елиминираш проблимите един по един.
Затова затвори всички радиатори и лирата, отвори само най-близкия до котела радиатор и пусни котела. Върни се при отворения радиатор и пипни тръбите на входящата и изходящата вода, за да провериш дали наистина отгоре влиза топлата вода, а отдолу излиза студената или по-малко топлата вода.
Сега се сещам, че може да не са поставени правилно термоглавите на термовентилите, а може и да не си съответстват. С други думи на термовентилите да са ти сложили друг модел термоглави, които да не затварят. Затова най-добре ще е да затвориш крановете долу на изходящата вода. Там не може да стане грешка, т.е. ти да мислиш, че е затворен, а той да си пуска водата.
Повтори това упражнение за всеки един радиатор и пиши за резултата!
Ако радиаторите работят добре, когато се пускат един по един, то ще се наложи да си поиграеш да настроиш радиаторите си, така че да работят всички, т.е. ще трябва да изравниш хидравличните им съпротивления чрез крановете на изходящата вода - на по-малките крановете се затварят.
preslav - майстор
Georgi.Georgiev написа:
Добро утро! Вчера бях на работа днес съм свободен и ще разхвърля всичко за да тествам. Помпата беше на 3 та степен от вчера сутринта е на 2- ра резултат- същия.
Барометъра ми е на 1.5 в горещо състояние и малко повече от 1 в студено.
Чакам с нетърпение резултата от теста при пускане на системата от студено - кое се нагрява първо, долния кран или термо-вентила?
Чисто теоретично на 1 bar отговарят 10 метра воден стълб, но не казваш в какви единици измерва "барометърът" ти, често манометрите са с по две скали - bar, PSI, kPa, MPa, torr и т.н. - ако не се оправяш с това, което виждаш снимай!
preslav - майстор
nikolovvd написа:
При такова време като в момента включи помпата на I-ва степен. За 3 радиатора и една лира дори и това е много, защото колкото по-висока степен на помпата избереш, толкова повече топлина ще разнасяш по системата и разхода ти на газ ще е по-голям. Трета степен съм ползвал при дневни температури от -15 градуса и надолу и при това за 8 радиатора, бойлер и лира, при това с 24 kW котел.
За първата степен съм съгласен, но исках да чуя от автора, че има степени на помпата си - е чух.
Позволи ми обаче да не се съглася с теорията ти колко повече топлина ще разнасяш с помпа на МАКС и как това ще доведе до преразход на газ, дърва, въглища или каквото друго имаш под ръка. При наличието на термо-вентили и автоматика на котела единственото, което постигаш е по-бързо затопляне на помещенията до зададената температура. Основната разлика между 1 и 3 та степен ще е по-голяма разлика в температурата на входяща и изходяща вода. Ако правилно са сметнати ребрата, при такава малка система и 1-ва степен ще е достатъчна за температури -18 навън.
То се не знае и какви са радиаторите - 20 ребра, ама на каква височина. На мен 24 киловата за 3 стаи и баня ми изглеждат множко, но някой явно се е презастраховал.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Наполовина студени радиатори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: