• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Georgi.Georgiev - помощник
Здравейте колеги парнаджий.Имам газов котел 24кв. с 3 алуминиеви радиатора и една лира. Свързани са преди години от стария собственик от фирма. Системата не е работела 3 години беше празна и от както съм я пуснал има този проблем вече 2 година. Радиаторите са свързани последователно като тръгва със тръба фи25 от белите незнам точно модела им още в началото има тетка за първия радиатор към него със фи16 той е с 20 ребра термоглава горе, изход с екранче от долу, той не загрява неподсредственно под входа на водата в ъгъла. Вторият радиатор е 10 ребра свързването е същото той загрява малко по добре но не напълно на същото място, след това е лирата с нея няма проблем и последния е 22 ребра и той няма проблем със загряването. Спирал съм всички освен първия или втория да върти вода през тях само без ефект. Промивах ги изляоха мръсотий но без ефект, пробвах кранчетата еднакво всички имат дебит обезвъздушавам и няма въздух. Може ли да имат котлен камък нещо незнам вече за да са запушени.
ESPACE - майстор
Както го описваш прилича топлата вода да е подадена долу а изхода да е горе при проблемните радиатори
preslav - майстор
Предполагам имаш батаци, а не котлен камък. Ако не те мързи, размени местата на радиаторите с 22 и 20 ребра, поне ще си елиминирал варианта неправилно свързване още при изграждането на системата - схващаш ми идеята, нали? Ако този с 20 ребра се държи по същия начин на мястото на онзи с 22 ще си сигурен, че първите ребра са запушени и ще търсиш начин да промиваш ребро по ребро или просто сменяш неработещите ребра.
nikolovvd - майстор
Тръбата (магистралата) от котела до последния радиатор Ф25 ли е или след всеки радиатор сечението намалява?
Опитай да затвориш всички радиатори, включително и лирата без един. Идеята е да провериш всеки радиатор дали загрява, когато работят самостоятелно, за да е ясно правилно ли са свързани.
Имай пред вид, че когато радиаторите са последователно свързани и не са еднакви винаги по-малкия затваря циркулацията - дава на късо системата. Освен това не е за препоръчване да се монтират повече от два радиатора последователно.
kozl - майстор
Georgi.Georgiev написа:
Здравейте колеги парнаджий.Имам газов котел 24кв. с 3 алуминиеви радиатора и една лира. Свързани са преди години от стария собственик от фирма. Системата не е работела 3 години беше празна и от както съм я пуснал има този проблем вече 2 година. Радиаторите са свързани последователно като тръгва със тръба фи25 от белите незнам точно модела им още в началото има тетка за първия радиатор към него със фи16 той е с 20 ребра термоглава горе, изход с екранче от долу, той не загрява неподсредственно под входа на водата в ъгъла. Вторият радиатор е 10 ребра свързването е същото той загрява малко по добре но не напълно на същото място, след това е лирата с нея няма проблем и последния е 22 ребра и той няма проблем със загряването. Спирал съм всички освен първия или втория да върти вода през тях само без ефект. Промивах ги изляоха мръсотий но без ефект, пробвах кранчетата еднакво всички имат дебит обезвъздушавам и няма въздух. Може ли да имат котлен камък нещо незнам вече за да са запушени.
той не загрява неподсредственно под входа на водата в ъгъла - какво означава това.
той загрява малко по добре но не напълно на същото място - и това :?
Колко е входящата температура в радиаторите и колко е изходящата. Прецени по входяща и изходяща тръба към радиатора.
И аз действително съм виждал последователно свързани радиатори, където изхода на предния радиатор е свързан с входа на следващия, но щом имаш тетки (тройници) значи радиаторите са свързани паралелно към тръба Ф25.
Спирал съм всички освен първия или втория да върти вода - аве освен първия и втория доколко схващам остана само третия :lol:
Обяснявай внимателно инак не ти се разбират обясненията.
Georgi.Georgiev - помощник
nikolovvd написа:
Тръбата (магистралата) от котела до последния радиатор Ф25 ли е или след всеки радиатор сечението намалява?
Опитай да затвориш всички радиатори, включително и лирата без един. Идеята е да провериш всеки радиатор дали загрява, когато работят самостоятелно, за да е ясно правилно ли са свързани.
Имай пред вид, че когато радиаторите са последователно свързани и не са еднакви винаги по-малкия затваря циркулацията - дава на късо системата. Освен това не е за препоръчване да се монтират повече от два радиатора последователно.
.

Тръбата тръгва фи25 магистрален и след всяка тетка към всеки радиотор фи16 и от последната тетка на лирата към последния радиотор е фи16. Входа на радиаторите е от горе изхода е от долу в срещу положната страна спазено е вход и изход проверявал съм ги. Радиаторите не загряват точно под входната тръба а на изхода е горещ. Спирал съм всички без един и пак същата работа имало е случай че е загрявал целия и след като пусна още един и всичко приключва.
nikolovvd - майстор
Опитай с затваряне на крана за изходящата вода на половина и виж какво ще стане.
Преди 5 години като си променях инсталацията един радиатор остана студен, докото не се сетих, че на един и същ клон съм свързал алуминиев и чугунен радиатор. При мен обаче нямаше термовентили, а кранчета. Започнах да затварям кранчето на алуминиевия радиатор с 1/4 оборот през 30 минути и хоп и двата радиатора заработиха.
kozl - майстор
Входа в радиатора е на първия глидер. А той не загрява :? А как е последния глидер? Да не би да има в радиаторите вградена тръба за прехвърляне на потока в последния глидер. Последното се ползва с цел, когато входа и изхода в радиатора са на един глидер.
Е нема как топлата вода да мине от нейде през радиатора и да не го загрее и да излезе гореща.
Възможно е лирата или последния радиатор да е байпас на потока през другите, но тогава на изходите на другите, тръбата трябва да е студена, а ти пишеш, че е гореща, което съответства на транзитен поток през радиатора.
Ако влиза малък поток, радиатора ще му отнеме температурата ще се загрее в горната си част и в повече от към входа на водата и ще изпуска охладена вода.
Ако потока е голям - целия радиатор ще се загрее и изходящата вода ще е гореща. Тогава може да се притвори "изходящото" кранче на радиатора. По този начин ще се намали байпасирането.
Georgi.Georgiev - помощник
Като се брои от страната на входа до 6 ребро е студено от там топло по топло и горещо на изхода все едно от там вода не минава и то явно не минава иначе беше да е горещ.
Обърнах внимание че когато водата е 35-40 градуса и долу е затоплено вдигни ли градусите и там става студено кво е това чудо незнам.
nikolovvd - майстор
На въпросния радиатор би ли проверил с нивелир има ли наклон и в каква посока е.
Помпата на каква скорост е? Като обезвъздушаваш изключваш ли помпата и/или затваряш термовентила?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Наполовина студени радиатори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: